Jak uprawiać bataty na działce?

Z batatami, czyli słodkimi ziemniakami, najczęściej możemy się spotkać w markecie, gdzie leżą obok innych egzotycznych warzyw. Chociaż pochodzą z krajów o dużo cieplejszym klimacie, można je uprawiać również w Polsce. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę z tego, że nie urosną tak dorodne jak te, które znajdziemy na sklepowych półkach. Dla tych, którzy lubią eksperymentować – kilka rad, na temat: jak wyhodować własne bataty w ogródku.

Kilka słów o roślinie

Batat, to nic innego jak bulwa rośliny zwanej wilcem ziemniaczanym (Ipomoea batatas), pnącza, spokrewnionego z powojami. Łodygi tej rośliny potrafią osiągnąć nawet 5 m długości, ale w naszym klimacie nie osiąga ona aż takich rozmiarów. Jest u nas rośliną jednoroczną.

Wytwarza duże, kwiaty, o średnicy do 7 cm, zebrane po 3-4, które są piękną ozdobą rośliny. Roślina jest uprawiana na skalę towarową w krajach strefy międzyzwrotnikowej, o ciepłym i wilgotnym klimacie.

Uprawa w warunkach polskich

Do uprawy przystępujemy wczesną wiosną. Aby myśleć o założeniu niewielkiego poletka z batatami, najpierw powinniśmy zdobyć bulwy (najlepiej po prostu kupić je w markecie). Musimy wybrać okazy zdrowe, pozbawione uszkodzeń i przebarwień. Następnie, w ciepłej wodzie dokładnie je myjemy, aby pozbyć się wszystkich substancji, którymi są one pokrywane po zbiorze celu zatrzymania zdolności kiełkowania. Możemy wybrać jeden z dwóch sposobów uprawy.

W pierwszym, całe lub pokrojone bulwy sadzimy bezpośrednio do grządek. Nie możemy jednak zrobić tego wcześniej niż w początkach maja, tak by późnomajowe przymrozki nie zniszczyły młodych pędów.

Drugi sposób jest bardziej czaso- i pracochłonny, ale bardziej wydajny. Bulwy kroimy na dwie (lub więcej) części, ważne by każda z nich miała przynajmniej jedno „oczko”, z którego wyrośnie potem pęd. Tak przygotowany materiał sadzeniowy wstawiamy do pojemnika z wodą, tak by bulwy były zamoczone na wysokość ok. 1 cm i ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu. Wodę musimy co kilka dni wymieniać i już po kilkunastu dniach powinny pojawić się na nich pierwsze pędy. Kiedy osiągną ok. 10 cm długości, odrywamy je od bulwy.

Dalsze kroki w uprawie

Naszym następnym krokiem jest uzyskanie z nich ukorzenionych sadzonek. W tym celu wstawiamy je do pojemnika z wodą i po niedługim czasie powinny pojawić się na nich pierwsze korzonki. Następnie sadzimy je do doniczek i ustawiamy w szklarni lub innym ciepłym i słonecznym miejscu – ważne by sadzonki miały zapewnione dobre warunki rozwoju. Na grządkach wysadzamy je dopiero po połowie maja, kiedy nie będą mogły zagrozić im przymrozki.

Jako że roślina jest pnączem, najlepiej rozwija się kiedy ma podpory, nie jest to jednak konieczne, chociaż również bardzo ułatwia uprawę. Uprawa batatów w naszym kraju nie jest prosta, głównie ze względu na klimat. Jeśli rosną w szklarni, musimy chronić je przed chorobami grzybowymi, stosując odpowiedni zabieg chemiczny. Zagrożeniem mogą być też nornice, którym na pewno posmakują słodkie bulwy batatów.

Zbiór

Części nadziemne batatów rosną bardzo szybko i bujnie, a rośliny posadzone w zacisznym i słonecznym stanowisku, w żyznym podłożu, zdążą do połowy września wytworzyć bulwy nadające się do spożywania. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina tropikalna i nawet niewielki przymrozek może ją zabić, dlatego najlepiej jest uprawiać ją w szklarni. Bulwy wyhodowane w naszym ogródku na pewno nie osiągną takich rozmiarów jak te ze sklepowych półek, ale na pewno będą smaczne i będą nadawać się do przechowywania, jeśli nie uszkodzimy ich przy wykopywaniu.

Ozdobne odmiany batatów

W handlu jest wiele odmian wilca ziemniaczanego przeznaczonych do uprawy balkonowej, o barwnych i różnokształtnych liściach. Wśród nich są rośliny o liściach żółtych, różowych czy brązowych. Stanowią piękne tło dla innych kwitnących roślin doniczkowych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas