Jak uprawiać rosiczkę w domu?

Rosiczka jest niezwykle ciekawą rośliną, głównie z powodu swoich oryginalnych zdolności pozyskiwania pokarmu. Stanowi niebanalną dekorację pokoju i może być idealnym prezentem dla kogoś, kto lubi ogrodnicze osobliwości. Śmiało można ją zaliczyć do grona roślinnych drapieżników, a jej uprawa przyczyni się na pewno do zmniejszenia populacji much i komarów w naszym pokoju, co szczególnie docenią osoby lubiące spać przy otwartym w lecie oknie.

Stanowisko

Rosiczka najlepiej czuje się w pomieszczeniu o temperaturze 20° C latem i około 16-18° C w zimie. Jest rośliną światłolubną, dlatego najlepsze są dla niej południowe parapety, jednak i na bardziej ocienionych da sobie radę. Ważne, żeby liście nie stykały się bezpośrednio z szybą, ponieważ mogą doznać poparzenia. W czasie silnych upałów powinniśmy również rosiczkę odsunąć od okna.

Podlewanie

Jest to bardzo istotna kwestia w uprawie rosiczek. Przede wszystkim, woda którą podlewamy roślinę, musi być miękka, najlepiej używać do tego celu wody destylowanej albo deszczówki. Nie powinniśmy używać wody z kranu, ponieważ zawiera ona wiele minerałów, jeśli jednak nie mamy innej możliwości, to powinniśmy ją kilka razy przegotować, po czym pozostawić do odstania i ostygnięcia.

W naturalnych stanowiskach, rosiczka rośnie na terenach podmokłych, toteż powinniśmy jej zapewnić warunki do tych zbliżone. Jest bardzo wrażliwa na przesychanie i musi mieć stałą wilgoć w podłożu. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie doniczki z rosiczką w dość głębokiej podstawce i nalanie do niej 3-4 cm wody, dzięki temu, na kilka dni będziemy mieć problem podlewania z głowy.

Żeby zapewnić jej stałą wilgotność powietrza dobrym wyjściem jest zrobienie mini szklarni, poprzez nakrycie doniczki z rośliną dużym szklanym słojem. Raz w miesiącu powinniśmy też rosiczkę przesuszyć, tzn. gdy wody w podstawce zabraknie, przez 2-3 dni nie podlewamy rośliny.

Podłoże

Rosiczki naturalnie rosną na stanowiskach torfowych i w uprawie domowej również takiego podłoża wymagają. Najlepszy jest włóknisty torf, bez żadnych dodatków innych frakcji. Podłoże musi mieć odczyn lekko kwaśny.

Nawożenie

Właściwszym terminem jest „dokarmianie”, ponieważ rosiczki nie nawozimy żadnymi nawozami mineralnymi czy organicznymi. Potrzebne do rozwoju substancje, których nie wytwarza w procesie fotosyntezy, roślina zdobywa trawiąc owady, które przylepią się do jej liści. Dokarmianie nie jest niezbędne, rosiczka bez dodatkowego źródła pokarmu również będzie rosła, ale owady spełniają u niej funkcje nawozów azotowych a regularnie dokarmiana roślina stanie się zdrowsza i będzie bujniej rosnąć.

Muszki i komary, które usiądą na jej wilgotnych włoskach na liściach, przylepiają się do nich a roślina wyczuwając ich ruch wydziela kwas mrówkowy, którym trawi ofiarę (liście się wtedy zwijają do środka, zacieśniając się na ofierze).

Rosiczka szczególnie przydaje się w drugiej połowie lata, kiedy pojawiają się masowo muszki owocówki – wystarczy postawić rosiczkę w pobliżu owoców i problem wszędobylskich muszek z pewnością zostanie ograniczony!

Rozmnażanie

Rosiczkę najłatwiej rozmnożyć z nasion, które można tanio kupić na różnych aukcjach w internecie. Musimy postępować z nimi bardzo ostrożnie, ponieważ są niezwykle małe. Doniczkę wypełniamy torfem i wstawiamy do podstawki z wodą, kiedy już torf odpowiednio nasiąknie na jego powierzchni rozsypujemy nasiona rosiczki. Po 2-3 tygodniach nasionka powinny zacząć kiełkować. Kiedy wytworzą przynajmniej po dwa liście właściwe pikujemy siewki do osobnych doniczek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas