Jak uprawiać rozmaryn?
Rozmaryn lekarski to gatunek krzewu z rodziny jasnotowatych. Choć w naturalnych warunkach występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego, to w polskich ogrodach także świetnie się prezentuje. Rozmaryn nie tylko nadaje się jako ozdoba ogrodów czy parapetów, ale jego gałązki wzbogacą smak wielu wyśmienitych potraw. Jak uprawiać rozmaryn?
Rozmaryn: Wymagania
Rozmaryn to roślina uwielbiająca kąpiele słoneczne, toteż należy przygotować dla niego dobrze nasłonecznione stanowisko. Roślina najlepiej wyrasta w glebie zasadowej - nie lubi kwaśnego podłoża. O ile rozmaryn dobrze radzi sobie z suszą, o tyle nie cierpi nadmiaru wilgoci. Najlepsze warunki do wzrostu będzie miał w glebie przepuszczającej, piaszczystej. Roślina świetnie nadaje się na rabaty i ich obwódki, dobrze radzi sobie także na skalniakach.
Rozmaryn: Uprawa w doniczce
Rozmaryn źle znosi niskie temperatury, choć powstają odmiany, które lepiej radzą sobie z zimnem, to jednak w polskich warunkach krzew ma nikłe szanse na przezimowanie w glebie. Dlatego przed nastaniem zimy należy przesadzić rozmaryn do doniczki i przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia, gdzie powietrze ma temperaturę około dziesięciu stopni Celsjusza.
Rozmaryn można uprawiać w doniczce przez cały rok. Będzie świetną ozdobą kuchennego parapetu, a na tarasie stworzy śródziemnomorski klimat. Sadząc roślinę w doniczce, należy wymieszać ziemię pół na pół z piaskiem, a na dnie ułożyć kawałki ceramiki lub kamyki, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Dla rozmarynu powódź jest dużo groźniejsza niż susza. Roślina źle czuje się latem w pomieszczeniach. W mieszkaniu jest jej za ciemno i za gorąco dlatego, gdy temperatura na zewnątrz wzrośnie powyżej dziesięciu stopni Celsjusza, doniczkę z rozmarynem najlepiej ustawić na balkonie lub tarasie.
Rozmaryn: Pielęgnacja
Rozmaryn nie wymaga szczególnej pielęgnacji czy nawożenia. Aby krzew pięknie się prezentował, należy pamiętać o jego regularnym przycinaniu. Zabieg ten pozytywnie wpływa na zagęszczenie gałązek. Dzięki temu pokrój krzewu jest zwarty i prezentuje się okazale. Skracać należy wierzchołki pędów, które można wykorzystać w kuchni.