Reklama

Jak usunąć brzydkie zapachy ze zmywarki, lodówki i innych miejsc w domu?

​Ładny zapach w domu zapewnia komfort i dobre samopoczucie jego mieszkańców. Niestety czasami pomimo regularnego sprzątania i dbania o higienę we wnętrzach, mogą pojawiać się różne nieprzyjemne wonie. Źródłem brzydkich zapachów najczęściej są domowe sprzęty znajdujące się w kuchni i łazience, np. lodówka, zmywarka czy pralka. Do tego można doliczyć zlew i kosz na śmieci, w których znajdują się resztki jedzenia. Jak więc usunąć brzydkie zapachy z tych miejsc? Jak sprawić, by w domu zawsze utrzymywał się ładny i świeży zapach? Przekonajmy się.

​Ładny zapach w domu zapewnia komfort i dobre samopoczucie jego mieszkańców. Niestety czasami pomimo regularnego sprzątania i dbania o higienę we wnętrzach, mogą pojawiać się różne nieprzyjemne wonie. Źródłem brzydkich zapachów najczęściej są domowe sprzęty znajdujące się w kuchni i łazience, np. lodówka, zmywarka czy pralka. Do tego można doliczyć zlew i kosz na śmieci, w których znajdują się resztki jedzenia. Jak więc usunąć brzydkie zapachy z tych miejsc? Jak sprawić, by w domu zawsze utrzymywał się ładny i świeży zapach? Przekonajmy się.Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?

Sprzętem, z którego często wydobywa się nieprzyjemny zapach, jest z pewnością lodówka. Powodem jest zazwyczaj źle przechowywana żywność. Produkty, które mają intensywny zapach, najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach i woreczkach. Ryby i surowe mięso należy trzymać z dala od owoców i warzyw, a gotowe dania dobrze jest szczelnie przykryć. Sprawdzajmy też, czy produkty znajdujące się w lodówce mają dobrą datę przydatności i czy któreś z nich czasem się nie zepsuły. Pamiętajmy również o regularnym myciu lodówki.

Gdy w lodówce pojawi się brzydki zapach, należy zrobić w niej przegląd i wyrzucić z niej wszystko, co nie nadaje się do spożycia. Aby pozbyć się przykrej woni, należy wyjąć wszystko, odłączyć od prądu i rozmrozić. Półki najlepiej myć w wannie wypełnionej wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Wnętrze lodówki przemywamy szmatką namoczoną w takim samym roztworze. Jeszcze lepiej z usuwaniem przykrych zapachów poradzą sobie soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy. Należy je zmieszać z odrobiną wody i przecierać nimi wszystkie miejsca w lodówce.

Reklama

Aby utrzymać ładną woń w lodówce, warto zastosować naturalne pochłaniacze zapachów. Można ustawić miseczkę ze zmielonymi ziarnami kawy lub sodą oczyszczoną. Świetnie sprawdzi się w tym celu również jabłko przekrojone na pół z powbijanymi do niego goździkami. Pomocne w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów są również cytrusy - można umieścić ich ćwiartki lub same skórki na półce w lodówce.

Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?

Nieprzyjemna woń może także wydobywać się ze zmywarki. Ten sprzęt świetnie domywa brudne naczynia, ale sam również  wymaga regularnego czyszczenia. Brzydki zapach pojawia się zazwyczaj na skutek gromadzenia się reszek jedzenia i tłuszczu na ściankach komory, filtra i na śmigłach natryskowych. Poza tym z powodu twardej wody tworzy się nalot kamienny, który również sprzyja ulatnianiu się przykrej woni. Dlatego przynajmniej raz w miesiącu należy myć ten sprzęt bez naczyń, używając do tego środka do zmywarek. Ustawiamy wtedy program o najwyższej temperaturze i najdłuższym czasie. Należy też wyczyścić dokładnie filtr zmywarki. Jeśli zbiera się na nim kamień, warto zanurzyć go w misce z octem na 30 minut lub kilka godzin, aby usunąć osad.

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zmywarki, można też umyć ją, wykorzystując do tego domowe sposoby. Sprawdzą się w tym celu m.in. soda oczyszczona i ocet. Ten drugi należy wlać do szklanki i umieścić ją na dnie zmywarki. Sodę wsypujemy do podajnika na tabletki. Z tak załadowaną zmywarką włączamy program zmywania. W czyszczeniu zmywarki i pozbywaniu się z niej przykrego zapachu świetnie sprawdza się też kwasek cytrynowy. Dobrze usuwa tłuszcz i osad z kamienia. Należy zmieszać go z wodą, do uzyskania konsystencji pasty, nałożyć gąbką na zanieczyszczone powierzchnie zmywarki i wyszorować.

Jak usunąć brzydki zapach ze zlewu?

Uporczywym problemem jest również wydobywanie się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu. Do odpływu wlatują resztki jedzenia, które z czasem zaczynają się rozkładać i brzydko pachnieć. Powodem może być także tłuszcz osiadający na syfonie i rurach. Najlepiej więc na bieżąco usuwać wszelkie zanieczyszczenia ze zlewu i regularnie go czyścić. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z odpływu i udrożnić go, warto użyć mieszanki z sody kalcynowanej i soli. Najpierw należy wsypać do syfonu 4-5 łyżek soli, po 20 minutach wypłukać zimną wodą. Do litra gorącej wody wsypujemy dwie łyżki sody kalcynowanej, a powstali roztwór wlewamy do odpływu. Takie oczyszczanie rur można wykonywać raz w tygodniu. To pozwoli uniknąć wydzielania się nieprzyjemnej woni ze zlewu.

Jak usunąć brzydki zapach z pralki?

Brzydki zapach wydobywa się też często z pralki. Nie tylko sprawia dyskomfort domownikom, ale może też przenosić się na prane ubrania. Aby zapobiec nieprzyjemnej woni z pralki, należy czyścić ten sprzęt minimum raz na kilka miesięcy. Nie trzeba jednak stosować do tego drogich środków, a sprawdzone, domowe sposoby. Do czyszczenia pralki można wykorzystać wybielacz. Środek świetnie oczyszcza z pleśni i bakterii. Należy zmieszać go z wodą w równych proporcjach i zamoczyć w nim szmatkę lub gąbkę. Następnie czyścimy nią wnętrze pralki i gumowe uszczelki wokół drzwiczek.

Z kamieniem, który zbiera się w pralce, idealnie poradzi sobie kwasek cytrynowy. Należy wsypać 120-150 g produktu do szufladki na proszek i włączyć puste pranie na cykl o najdłuższym czasie i temperaturze 90 stopni. Warto pamiętać, że regularnie należy czyścić filtr pralki i podajniki na proszek oraz płyn. Dzięki temu pralka będzie jak najdłużej sprawna i nie będzie wydzielać brzydkiego zapachu.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zmywarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy