Jak usunąć kamień z garnków? Prosty trik, by wyczyścić je na błysk

Garnki dobrej jakości, których używamy do przygotowywania codziennych posiłków, potrafią kosztować niemało. Nic dziwnego, że zależy nam na tym, by była to inwestycja na lata. Zakupy to jednak nie wszystko. Nawet najwyższa cena nie ochroni naczyń przed czynnikami, które stopniowo niszczą naczynia każdego dnia. Ich żywotność w głównej mierze zależy od nas samych. Jak usunąć kamień z garnków? Wykorzystaj domowe sposoby na uporczywe osady.

Co zrobić, by garnki służyły przez lata?
Co zrobić, by garnki służyły przez lata?123RF/PICSEL

Osad na garnkach? Zainwestuj w dobre nawyki

Idealnym stanem nowo zakupionych garnków nie nacieszymy się długo, jeśli będziemy je zaniedbywać. Umycie płynem do naczyń nie zawsze wystarcza. Osad z kamienia na garnkach ze stali nierdzewnej odbiera im cały urok. Bez szybkiej interwencji trudno będzie przywrócić im dawny blask.

Skąd się bierze osad? Przyczyną jest twarda woda, z którą mamy do czynienia w większości domów w Polsce. Pod wpływem wysokiej temperatury wytrąca się z niej węglan wapnia, który możemy potem zauważyć gołym okiem w postaci osadu z kamienia.

Czy można temu przeciwdziałać? Po każdym użyciu wlej do garnka pół szklanki octu spirytusowego, a resztę jego wnętrza wypełnij ciepłą wodą. Zostaw na godzinę, następnie umyj płynem do naczyń. Taka profilaktyka zmniejszy ryzyko powstania trwałych osadów. Po umyciu garnek należy wycierać do sucha. To z kolei przeciwdziała brzydkim zaciekom.

Grzechy ciężkie podczas sprzątania

Zabierając się do pracy, musisz pamiętać o zakazanych praktykach. Nie używaj ostrych gąbek i druciaków. To najkrótsza droga do porysowania powierzchni garnków. Tak samo wystrzegaj się soli kuchennej - jej drobinki również są w stanie uszkodzić naczynia.

Czym usunąć kamień z garnków? Z pomocą przychodzi babciny patent

Możesz zaopatrzyć się w specjalistyczne preparaty, ale czy jest to konieczne? Lepiej sprawdzić domowe sposoby na osad z kamienia, ponieważ są nie tylko tańsze, ale też bardziej przyjazne środowisku. W dodatku nie trzeba planować wyprawy do sklepu - jesteśmy pewni, że przydatne produkty masz w domu. W pierwszym z nich jest najzwyklejszy ocet. Jak go użyć do usunięcia kamienia z garnka?

  • Wlej do naczynia pół szklanki octu i pół litra wody. Jeśli twój garnek jest większy, zwiększ ich ilość, ale pamiętaj, by zachować proporcje.
  • Włącz kuchenkę i doprowadź zawartość garnka do wrzenia. Gotuj przez pół godziny na wolnym ogniu.
  • Po tym czasie wylej płyn. Poczekaj, aż naczynie ostygnie i wymyj wodą z płynem do naczyń. Obejdzie się bez szorowania.

Usuwanie osadu z kamienia przy pomocy keczupu: To działa!

Produkt ten nie znajduje się na wielu listach produktów przydatnych do domowych porządków. Mimo to keczup okaże się twoim sprzymierzeńcem, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, jak usunąć kamień z garnka.

  • Łyżkę keczupu nałóż na papierowy ręcznik lub czystą i miękką ściereczkę.
  • Przetrzyj problematyczne miejsce i zostaw na kwadrans. Dzięki takiemu "okładowi" keczup zadziała skuteczniej.
  • Na koniec umyj i wytrzyj do sucha.

O tym pamiętaj: Keczup możesz zastąpić porcją soku pomidorowego lub przecieru.

Garnki myj na bieżąco i zawsze wycieraj je od razu
Garnki myj na bieżąco i zawsze wycieraj je od razu123RF/PICSEL

Cytryna jako środek do czyszczenia osadu z kamienia

Właściwości czyszczące tego cytrusa są wykorzystywane od dawna - zarówno w kuchniach, jak i w łazienkach. Cytryna na osad z kamienia wykazuje dużą skuteczność, choć trzeba pamiętać o jednej rzeczy. Jeśli używasz jej do czyszczenia garnków ze stali nierdzewnej, nie możesz dopuścić, by sok z owocu miał z nimi styczność przez długi czas. Mogłoby to doprowadzić do powstania ubytków w strukturze naczynia.

Działaj zatem sprawnie i szybko. Wystarczy, że owoc przekroisz na pół i miąższem przetrzesz wnętrze problematycznego garnka. Szybko zauważysz, że kamień znika. Od razu umyj i wysusz garnek. Będzie prezentować się jak nowy.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas