Tak w mig doczyścisz palniki. Zniknie osad z tłuszczu i spalenizna
Podczas gotowania, nasza kuchenka ulega mniejszym lub większym zabrudzeniom. Jednak, aby ją utrzymać w dobrym stanie, musimy dbać o jej palniki i regularnie ją czyścić. Sprawdź, jak wyczyścić palniki i jakie domowe sposoby sprawdzą się najlepiej.
Każdemu z nas niejednokrotnie zdarzyło się doprowadzić do wykipienia potrawy, co skutkuje często zabrudzeniem nie tylko płyty kuchenki gazowej, rusztu i palników. Największy problem pojawia się właśnie w przypadku zabrudzenia palników, ponieważ nieusunięte od razu resztki jedzenie przypalają się, co sprawia, że później bardzo ciężko je domyć. Jednak istnieje szereg domowych sposobów, które pomogą się z tym uporać.
Spis treści:
Jak wyczyścić aluminiowe palniki?
Czyszcząc aluminiowe palniki, warto skorzystać z popularnej domowej metody. Najskuteczniejszy w walce z zabrudzeniami okazuje się ocet, który wykazuje silne właściwości czyszczące. Chcąc pozbyć się brudu z jego pomocą, musimy oprócz tego przygotować wodę, garnek oraz folię aluminiową. Następnie musimy:
- Wlać do garnka ocet oraz wodę w proporcji 3:1.
- Doprowadzić do wrzenia i zdjąć garnek z ognia.
- Zabrudzone palniki zdjąć z kuchenki i zamoczyć w garnku, w którym znajduje się gorący roztwór octu oraz wody.
- Pozostawić je w kąpieli do momentu, gdy roztwór całkowicie ostygnie.
- Palniki wyjąć z garnka i pozostałe zanieczyszczenia usunąć za pomocą folii aluminiowej zwiniętej w kulkę.
Jest to co prawda zabieg dość czasochłonny, jednak efekty są warte przeprowadzenia go. W dodatku to bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie, które nie wymaga od nas kupna żadnego preparatu chemicznego.
Czytaj również: Jak wyczyścić żółtą wannę? Domowe sposoby na osad z kamienia
Jak wyczyścić zapieczone palniki gazowe?
Jeśli chcemy usunąć zaschnięty i zapieczony brud z palników, możemy spróbować użyć powyższej metody z octem. Jednak w tym przypadku może ona nie tylko okazać się wolniejsza, ale również niewystarczająca.
W takim przypadku najlepiej będzie sięgnąć po profesjonalne preparaty czyszczące, takie jak odtłuszczacz oraz preparaty czyszczące przeznaczone do usuwania zabrudzeń z grilla lub piekarnika. Podpowiadamy, jak krok po kroku wyczyścić zapieczone palniki gazowe:
- Zdejmij palniki z kuchenki i rozłóż je na części.
- Zastosuj preparat czyszczący do grilla lub piekarnika, obficie spryskując zabrudzone powierzchnie. Następnie pozostaw go na kilka minut.
- Po upływie tego czasu przepłucz palniki letnią wodą, aby usunąć resztki preparatu oraz zabrudzeń.
- Jeśli użyty preparat nie usunął wszystkich zanieczyszczeń, to zastosuj odtłuszczacz. Spryskaj nim palniki i po upływie minuty przetrzyj je szmatką, dzięki czemu pozbędziesz się pozostałego brudu.
- Na koniec przepłucz jeszcze raz palniki i pozostaw je do całkowitego wysuszenia.
Czym wyczyścić żeliwne ruszty?
Jeśli chodzi o czyszczenie żeliwnych rusztów, to soda jest niezastąpionym środkiem, który zwalczy brud. Najlepiej będzie użyć do tego dużej miski, do której zmieści się ruszt. Zasypujemy go obficie sodą i zalewamy wrzątkiem. Po kilku godzinach szorujemy ruszt twardszą stroną gąbki i osuszamy ręcznikiem papierowym.
W przypadku, gdy nie posiadamy miski, mamy do wyboru dwie opcje. Możemy ruszt umieścić na blaszce do pieczenia i zrobić wszystko dokładnie tak samo, jak w przypadku używania miski. Innym sposobem jest wymieszanie sody z niewielką ilością wody, aby powstała pasta do czyszczenia. Smarujemy nią ruszt, który pozostawiamy tak co najmniej na godzinę. Potem szorujemy ruszt gąbką, płuczemy i osuszamy. Pod rusztem warto umieścić np. folię aluminiową, aby nie pobrudzić całej kuchenki.
Jeśli jednak nie chcemy użyć domowych sposobów, to możemy zakupić preparaty do czyszczenia rusztu, które są łatwo dostępne i zazwyczaj znajdują się m.in. w sklepach z chemią lub sklepach z AGD.
Czyszczenie palników gazowych sodą
Sodą oczyszczoną można również wyczyścić palniki. Aby to zrobić, musimy przygotować pastę z ciepłej wody oraz sody oczyszczonej. Powinna ona mieć gęstą konsystencję, dzięki czemu nie będzie spływała z palników.
Nałożoną pastę należy pozostawić na kilkanaście minut. Po upływie tego czasu ścieramy ją szorstką stroną gąbki, a następnie zmywamy wodą i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Jak wyczyścić przypalony tłuszcz z kuchenki?
Przypalony tłuszcz na kuchence to częsty problem. Chcąc się go pozbyć, warto użyć domowego sposobu, który jest ekologiczny i tani. Do przeprowadzenie tego procesu, należy:
- Wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1.
- Przelać mieszankę do butelki z atomizerem i spryskać zabrudzoną powierzchnię. Pozostawić na co najmniej kwadrans.
- Następnie zetrzeć mieszankę przy pomocy miękkiej gąbki. Ważne, aby nie korzystać z jej szorstkiej części.
- W przypadku, gdy zabrudzenia nadal są widoczne, trzeba powtórzyć całą procedurę. Później kuchenkę należy wypolerować do sucha papierowym ręcznikiem.
Zobacz także: