Jak usunąć kamień z łazienki?

Najbardziej eksploatowanym przez domowników pomieszczeniem jest łazienka i trudno z tym faktem jakkolwiek - z oczywistych przyczyn - dyskutować. Z tej racji, wymaga ona wysiłku, by utrzymać ją w nienagannej czystości. Jeśli jesteśmy z porządkami na bakier, to w mgnieniu oka armatura, kafelki i ceramika pokryje się trudnym do usunięcia kamieniem, który może łazienkę zniszczyć. Oczywiście, nie musimy wtedy martwić się widmem kosztownego remontu, ponieważ nieestetycznego osadu można się pozbyć: trzeba tylko odrobiny chęci i sprytu. Jak pozbyć się kamienia z łazienki? Przekonajmy się!

Brudny kran? Rozpuścisz kamień w mgnieniu oka!
Brudny kran? Rozpuścisz kamień w mgnieniu oka!123RF/PICSEL

Kafelki na błysk

Kafelki, zwłaszcza te w okolicach prysznica, ale także przy armaturze, narażone są na ciągły kontakt z wilgocią. Jeśli akurat w naszej sieci borykamy się z tzw. twardą wodą, to szybko pokrywają się kamiennym nalotem, który szpeci glazurę. A co zrobić, żeby się go pozbyć? Oczywiście, szorowanie jest niezbędne, ale można sobie tę sprawę uprościć. Sok z cytryny na kamień działa idealnie! Kafelki umieszczone na ścianach wystarczy pokryć sokiem z owocu!

Jeśli zapuściliśmy naszą łazienkę, to można przekroić cytrynę i połówką owocu dokładnie pokryć zakamienione kafelki, odczekać kwadrans i dokładnie szorować ścianę gąbką. A co zrobić w przypadku, kiedy akurat owoców nie mamy pod ręką? Wystarczy w wodzie rozpuścić kwasek cytrynowy, miksturę przelać do butelki ze spryskiwaczem i pokryć nią zabrudzone części.

Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?Interia DIY

Brudny kran? Jest na to rozwiązanie!

Powierzchnia kranów i kurków pokryta jest plamami z kamienia oraz stała się szorstka i matowa? Nie musimy załamywać rąk! W łatwy sposób można je doczyścić i to za pomocą cytryny. Jeśli konstrukcja armatury na to pozwala, to można przyłożyć do niej plasterki cytryny na kamień i pozostawić na kilkanaście minut. Po tym czasie kran wystarczy przetrzeć zwilżoną ściereczką i cieszyć się błyszczącą armaturą.

Kamień nie do zdarcia? Nie ma takiej opcji!

Twoja słuchawka pokryła się całkowicie kamieniem? Nie trzeba jej w ogóle wyrzucać!
Twoja słuchawka pokryła się całkowicie kamieniem? Nie trzeba jej w ogóle wyrzucać!123RF/PICSEL

Czasami wyloty kranu zbierają taką warstwę kamienia, że przy jego użyciu woda tryska na wszystkie strony! Oczywiście, i takiej sytuacji da się zaradzić! Wystarczy sięgnąć po ocet i balonik! Płyn wystarczy nalać do gumowego przedmiotu i naciągnąć na zakamieniony kran. Jak długo trzymać taką mieszankę na armaturze? Najlepiej kilka godzin, więc lepiej zastosować ją wieczorem, a po przebudzeniu problem zniknie.

A co zrobić, gdy słuchawka prysznicowa jest pokryta kamieniem? Tutaj sprawdzi się octowa kąpiel! Do miski ze specyfikiem wystarczy włożyć słuchawkę i pozostawić na całą noc, a rano tylko trzeba przepłukać. Po kamieniu nie zostanie nawet ślad!

Plama w muszli!

Czasami na muszli pojawia się bardzo trudny do usunięcia zaciek, któremu nie zawsze daje radę zwykły płyn do toalet. Można poradzić sobie z nim na dwa sposoby!

  • Ręcznik papierowy trzeba nawilżyć dokładnie octem i obłożyć nim zaciek. Całość pozostawić na kilka godzin, później wyszorować wnętrze szczotką.
  • Stworzyć pastę z octu i sody oczyszczonej, nanieść ją na szczotkę, a później pokryć wnętrze muszli. Pozostawić na kilka godzin, wyszorować i spłukać.

Domowy środek na kamień

Jeśli jednak regularnie dbamy o porządek w łazience, a mimo to pojawia się w niej kamień, warto sobie ułatwić porządki i stworzyć domowy specyfik, który usunie trudne osady. Co będzie nam potrzebne?

  • Ocet
  • Skórki cytryny
  • Woda
  • Cytrusowy olejek eteryczny
  • Butelka ze spryskiwaczem

Do butelki wlać szklankę wody i tyle samo octu. Do mieszanki dodać skórki cytrusowe, które spotęgują działanie domowego i ekologicznego specyfiku. Aby poskromić rażący zapach octu, dla jego złagodzenia można wkropić niewielką ilość olejku eterycznego i gotowe! Przed każdym użyciem domowy specyfik wystarczy dokładnie wymieszać, potrząsając butelką.

Może cię zainteresuje:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas