Jak zrobić krochmal? Domowe sposoby na przygotowanie

Krochmal to znany w Polsce od lat płyn powstały po zagotowaniu skrobi roślinnych w wodzie. Wykorzystywany jest przede wszystkim do konserwowania pościeli, firanek czy obrusów zabezpieczając ją przed namnażaniem się bakterii, choć w przeszłości stosowano go do również do bielizny i ubrań wierzchnich. Jak zrobić krochmal i jak go używać?

Krochmal - chroni przed bakteriami, a kosztuje grosze
Krochmal - chroni przed bakteriami, a kosztuje grosze123RF/PICSEL

  • Mogłoby się wydawać, że to tylko mieszanina wody i białego proszku z ziemniaków. Krochmal jest jednak niezbędnym produktem w wielu polskich domach od bardzo dawna. Zresztą zastosowanie znajduje nie tylko w gospodarstwach, bo okazuje się przydatny także w kosmetyce, służbie zdrowia, papiernictwie, włókiennictwie, przemyśle farmaceutycznym, a nawet w odlewnictwie.
  • Niegdyś stosowano go na większą skalę, niż dziś. Nakrochmalony materiał jest odporny na kurz i wilgoć, dzięki czemu hamuje się rozwój wszelkich drobnoustrojów, które z czasem namnażają się na powierzchni tkanin. 
  • Ubrania czy pościel zakonserwowane w ten sposób łatwiej także wyczyścić z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Krochmal był używany również po to, by nadać odzieży gładkości, zapobiegać jej gnieceniu się i ułatwić proces prasowania.

Krochmal - jak używać

Krochmal to nic innego jak woda zagotowana ze skrobią roślinną, najczęściej skrobią ziemniaczaną. Proces jego wytwarzania jest nieco czasochłonny, a produkt finalny ma postać kisielowatej, gęstej, leistej substancji. Na rynku dostępne są także gotowe produkty zawierające krochmal, które można zakupić, pomijając etap samodzielnego gotowania wody ze skrobią.

Najpopularniejszym i zarazem jednym z najprostszych sposób na używacie krochmalu to namoczenie świeżo upranej tkaniny w roztworze. Pościel, firankę czy obrus należy wyjąć z pralki i od razu po upraniu wrzucić do pojemnika z krochmalem. Po namoczeniu wystarczy wrzucić wszystko z powrotem do pralki i odwirować na niskich obrotach.

Czytaj także: Uzdrawiający krochmal

Kiedy wlać krochmal do pralki?

Innym sposobem jest wlanie krochmalu bezpośrednio do pralki, do szuflady na płyn do płukania. Tą metodą można krochmalić jednak tylko wybrane rzeczy. Firanki na przykład są zbyt delikatne do tego procesu. W ich przypadku bezpieczniejsze będzie namoczenie w misce z przygotowaną substancją.

Skrobia ziemniaczana ma szerokie zastosowanie w różnych branżach
Skrobia ziemniaczana ma szerokie zastosowanie w różnych branżach123RF/PICSEL

Jeśli jednak chodzi o pościel, można pójść łatwiejszą drogą i wlać krochmal do pralki podczas prania. Konieczne jest wybranie odpowiedniego momentu, gdyż jeśli zrobimy to źle, nasz konserwant zostanie po prostu odpompowany i spuszczony do kanalizacji. Dlatego krochmal dodaje się w trakcie płukania.

Jak krochmalić pościel?

Chociaż według niektórych uchodzi to obecnie za nieco archaiczną praktykę, to nadal krochmalenie pościeli ma swoje dobre strony: chroni ją przed wchłanianiem potu i zabrudzeń, zapobiega rozwojowi roztoczy i sprawia, że jest delikatna w dotyku.

Jak wykonać krochmal do pościeli? Wystarczy dodać dwie lub trzy łyżki skrobi ziemniaczanej do szklanki zimnej wody, wymieszać dokładnie i wlać do litra gotującej się wody.

Bardzo ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest nasza pościel do krochmalnie nadaje się bowiem jedynie, do produkcji której użyto bawełny lub lnu. Pościele z kory, poliestry czy satyny nie będzie się nadawać do tego procesu.

Krochmal do firanek, obrusów i serwetek - jak zrobić

Wykrochmalone firanki i obrusy będą czyste przez dłuższy czas, odporne na brud i wilgoć. Najlepiej zrobić to zaraz po praniu, tak jak w przypadku pościeli. Zawiesinę nalewamy do miski, uzupełniamy chłodną wodą, firanki, obrusy lub serwetki moczymy przez jakiś czas, wyjmujemy i odkładamy do wyschnięcia. Obrusy i serwetki warto rzecz jasna wyprasować.

W przypadku obrusów, firanek tiulowych i szyfonowych można skorzystać z klasycznego przepisu na krochmal ze skrobi ziemniaczanej.

Wykrochmalona pościel dłużej zachowa świeżość
Wykrochmalona pościel dłużej zachowa świeżość123RF/PICSEL

Jeśli chodzi jednak o sam tiul, to niektórzy rekomendują krochmal z cukru. Robi się go, łącząc wodę z cukrem w proporcjach jedna łyżka wody na jedną łyżkę cukru, następnie zagotowuje cały czas mieszając.

Inny pomysł, który można znaleźć w sieci, to przepis na krochmal z ryżu. Ten rodzaj będzie najlepiej nadawał się do firan bawełnianych i lnianych. Aby go przyrządzić, trzeba ugotować kilka łyżek ryżu (cztery lub pięć wystarczy) i odcedzić, zachowując mętną wodę, która pozostanie. Potem miesza się ją z czystą wodą tak, aby 1/3 całości stanowiła zawiesina, a pozostałe ⅔ woda.

Domowy krochmal w sprayu - jak zrobić

Krochmal w postaci sprayu to wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim podczas prasowania tkanin i ubrań. W ten sposób pozbędziemy się zagnieceń. W sklepach znajdziemy kilka gotowych produktów tego typu, ale oczywiście mieszankę można przyrządzić również samemu.

W tym celu poleca się wykorzystanie jako głównego składnika skrobi kukurydzianej. Do dwóch szklanek letniej wody (koniecznie letniej, bo jeśli będzie za gorąca, zawiesina zgęstnieje za bardzo) dodaje się trzy łyżeczki skrobi kukurydzianej. Całość bardzo dokładnie wstrząsa, by proszek dobrze się rozpuścił

Krochmal wybielający

Na rynku dostępny jest także krochmal o właściwościach wybielających, który oprócz usztywniania i ochrony tkanin, sprawia, że wygląda na świeższą, nowszą i dłużej zachowuje swój biały kolor. Nie kupimy co prawda postaci w płynie, krochmal wybielający znaleźć można tylko w proszku. Rozpuszcza się go na zimno, przez co nie wymaga gotowania.

O-mega korzyści!
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas