Jak uzyskać lśniące naczynia nawet przy niskiej temperaturze mycia?

Materiał promocyjny

Wybieranie tych najkrótszych cyklów pracy zmywarek to nie zawsze dobry pomysł. Choćby wówczas, gdy naczynia są mocno zabrudzone lub gdy zależy nam na oszczędności energii. Aby jednak czyszczenie w trybie eco było tak samo skuteczne, jak w wyższych temperaturach, należy pamiętać o kilku aspektach.

Wybieranie trybu eco to wiele korzyści dla nas i naszej planety
Wybieranie trybu eco to wiele korzyści dla nas i naszej planety 123RF/PICSEL

Ekologia zdominowała współczesny świat. Wszystko, co eco, stało się modne. Dbanie o środowisko naturalne jest dziś naszym priorytetem i wydaje się nieodzowne - w końcu chodzi o przyszłość ludzkości. Również z tego powodu najróżniejsze sprzęty AGD, takie jak pralki czy zmywarki, wyposażane są w programy eco. Na tę sytuację nie warto patrzeć jak na smutną konieczność i przymuszanie nas do konkretnych zachowań. To bowiem szereg korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

Cykle pracy zmywarki

Współczesne zmywarki najczęściej posiadają kilka trybów mycia. Jedne z nich przeznaczone są do zmywania mocno zabrudzonych naczyń w wysokiej temperaturze, inne - pobrudzonych w niewielkim stopniu, a jeszcze inne - do szybkiego mycia w możliwie najkrótszym czasie. W ten sposób producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Zdarzają się oczywiście sytuacje, w których pobór energii schodzi na drugi plan - np. gdy podczas świątecznych spotkań w większym gronie bliskich. Wtedy naczyń używamy dużo i potrzebujemy, by były czyste w krótkim czasie.

Jeśli jednak nie jesteśmy poddani presji czasu i nie musimy błyskawicznie ułożyć czystych naczyń na stole, dobrym pomysłem będzie zdecydowanie się na tryb eco. To bowiem dokładnie takie same efekty mycia, jak w wyższych temperaturach, tyle że pozwalające na zaoszczędzenie wody oraz prądu. Pod jednym warunkiem...

Wybór kapsułek do zmywarki ma znaczenie

Programy eco to dziś istotna funkcja każdej nowoczesnej zmywarki.

Siła tego cyklu tkwi przede wszystkim w niskiej temperaturze, do której podgrzewana jest woda - najczęściej to ok. 50 stopni Celsjusza. Decydując się na mycie w trybie eco, zapominać nie można więc o wyborze odpowiednich kapsułek.

Dlaczego? Ponieważ muszą się one rozpuszczać w niskich temperaturach.

Kapsułki Somat Excellence 4w1 rozpuszczają się już w temperaturze od 45 stopni Celsjusza. Z jednej strony gwarantuje to skuteczne czyszczenie naczyń, z drugiej - to, że ich resztki nie pozostają w urządzeniu. Tryb eco trwa dłużej, dzięki czemu środek czystości ma dużo więcej czasu na to, aby rozmoczyć zanieczyszczenia. W praktyce oznacza to efektywne mycie przy niższym poborze energii, gdyż woda podgrzewana jest do niższej temperatury niż w przypadku innych cyklów. Zatem to rozwiązanie jest przyjazne zarówno dla planety, jak i naszego portfela.

Tryb eco może być efektywny

Skuteczność mycia w trybie eco można łatwo zwiększyć. W jaki sposób? Decydując się dodatkowo na zastosowanie nabłyszczacza. Jeśli wybierzemy nabłyszczacz Somat, nie tylko skutecznie zapobiegniemy powstawaniu zacieków, ale również zapewnimy sobie ochronę przed osadzaniem się kamienia i przyspieszymy proces suszenia. Warto po niego sięgnąć także wówczas, gdy woda w domu jest twarda.

Nie wszyscy też wiedzą, że zmywarka zużywa dokładnie taką samą ilość wody bez względu na to, ile włożymy naczyń. Aby więc mycie było ekologiczne, samo wybranie trybu eco nie wystarczy. Warto więc uruchamiać urządzenie dopiero w momencie, gdy zbierzemy tyle naczyń, by załadować urządzenie do pełna.

Do korzystania z ekologicznych trybów w naszych urządzeniach RTV i AGD zachęcani jesteśmy na każdym kroku. Choć w efekcie powstawać może uczucie przesytu, bynajmniej nie są to jedynie chwyty marketingowe. Niższa temperatura, do której podgrzewana jest woda oraz jej mniejszy pobór to rachunki niższe nawet o 20 proc. A jeśli nie zapomnimy o stosowaniu odpowiednich kapsułek - efekt będzie równie zadowalający.

Materiał promocyjny

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas