Jak używać magicznej gąbki? Sposób na trudne plamy i brud w zakamarkach

Podczas domowych porządków marzysz o tym, by brud wyparował jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki? Co prawda zaklęcie, które sprawia, że bałagan znika w kilka sekund, raczej nie istnieje, ale znamy inne sposoby na ułatwienie sobie sprzątania i nie zawahamy się ich użyć. Podpowiadamy, jak używać magicznej gąbki, która umożliwi czyszczenie różnorodnych powierzchni bez żadnych detergentów.

Czym jest magiczna gąbka i do czego przyda się w domu?
Czym jest magiczna gąbka i do czego przyda się w domu?123RF/PICSEL

  • O praktycznym zastosowaniu magicznej gąbki przekonuje się coraz więcej osób. Trudno się temu dziwić, ponieważ ten niewielki gadżet wspiera walkę z zabrudzeniami, które wielu z nas uznaje za przypadki beznadziejne.
  • Wykorzystywać ją można w każdym pomieszczeniu - przyda się zarówno w łazience, jak i w salonie.
  • Istnieją jednak powierzchnie, które źle znoszą kontakt z powierzchnią ścierającą. Przed użyciem koniecznie sprawdź podstawowe wskazówki stosowania magicznej gąbki.

Jak działa magiczna gąbka?

Nie da się ukryć, że sama nazwa tego produktu brzmi obiecująco. Faktycznie, magiczna gąbka to środek do działań specjalnych, kiedy mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami. Wykonana jest z pianki melaminowej, a jej działanie bywa porównywane do gumki do mazania, którą wielu z nas kojarzy z lat szkolnych. Niektórzy określają ją mianem drobnego papieru ściernego. Obie te metafory dobrze obrazują działanie magicznej gąbki, które polega na ścieraniu brudu.

Istotne jest to, że jej używanie nie wymaga stosowania dodatkowych detergentów, sama też nie jest nasączona żadnymi substancjami chemicznymi. Nadaje się do wielokrotnego użytku. Całkiem nieźle działa na sucho, lecz najlepsze efekty uzyskuje się po zwilżeniu magicznej gąbki odrobiną wody. Powinna być lekko wilgotna.

Najszybszy sposób na wyczyszczenie przypalonego garnkaInteria DIY

Najpopularniejsze zastosowania magicznej gąbki

Przedmiot ten zdecydowanie ułatwia życie w domach, w którym obecne są małe dzieci. Zwłaszcza te, które odkrywają swoje artystyczne powołanie poprzez malowanie po ścianach. Magiczna gąbka bardzo dobrze radzi sobie ze śladami długopisów, kredek i pisaków. Klej po naklejkach też nie jest dla niej wyzwaniem. Okazuje się bardzo skuteczna w przypadku plam powstających przez otarcie ściany innymi przedmiotami, np. meblami, oponą roweru czy podeszwą buta.

Magiczna gąbka: Do czego jeszcze się nadaje?

Podczas czyszczenia magiczna gąbka dopasowuje się do konkretnej powierzchni, dzięki czemu jesteśmy w stanie dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Z tego względu jest nieoceniona, kiedy zastanawiamy się nad tym, czym czyścić fugi. Zbierający się brud w przestrzeniach między kafelkami w niejednym domu woła o pomstę do nieba. Niepotrzebnie, ponieważ dzięki magicznej gąbce dużo łatwiej jest doprowadzić łazienkę i kuchnię do porządku.

Magiczną gąbką wyczyścisz także:

  • tłuste plamy na ścianach - o takie zabrudzenia łatwo zwłaszcza w kuchniach i jadalniach;
  • osady po herbacie i kawie na kubkach;
  • framugi okienne;
  • osady z mydła na umywalce, wannie, brodziku kabiny prysznicowej;
  • zabrudzenia i otarcia gumowych spodów trampek;
  • przypalony brud z rusztu piekarnika.

Czego nie czyścić magiczną gąbką?

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że magiczna gąbka jest stworzona do uporczywych zabrudzeń i nie powinna być stosowana na danej powierzchni dzień w dzień. Używać jej można na powierzchniach twardych i odpornych na zarysowania. Na bardziej delikatnych materiałach szorowanie tego rodzaju sprzętem mogłoby spowodować trwałe uszkodzenia lub zmatowienia, z którymi nie poradzi sobie już żaden czarodziejski przedmiot.

Magiczna gąbka to pomocny gadżet, ale musisz wiedzieć, kiedy jej nie używać
Magiczna gąbka to pomocny gadżet, ale musisz wiedzieć, kiedy jej nie używać123RF/PICSEL

Magicznej gąbki nie należy używać do mycia:

  • powierzchni lakierowanych;
  • obuwia, torebek, plecaków i wszelkich przedmiotów wykonanych ze skóry lub ekoskóry;
  • mebli tapicerowanych;
  • drewnianych mebli, zwłaszcza jeśli nie są one zabezpieczone impregnatem;
  • ciała - to prosta droga do pojawienia się bolesnych podrażnień na skórze.

Jeśli zastosowanie magicznej gąbki wzbudza jakiekolwiek wątpliwości lub korzystasz z niej po raz pierwszy, najpierw wykonaj prosty test. Użyj jej w mało widocznym miejscu, by upewnić się, że nie wyrządzi szkody powierzchni wymagającej czyszczenia.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas