Jak wybrać lampki na balkon? Kluczowe jest czytanie oznaczeń

Lampki montowane na balkonach to bardzo częsty widok podczas świąt Bożego Narodzenia. Należy jednak pamiętać, że wybierając taką ozdobę, powinniśmy dokładnie zapoznać się z informacjami zawartymi na opakowaniu, do czego lampki są przeznaczone. Źle dobrane światełka mogą przestać działać już po kilku minutach od ich zainstalowania.

Czym kierować się przy wyborze lampek na balkon?
Czym kierować się przy wyborze lampek na balkon?123RF/PICSEL

Jak wybrać lampki na balkon?

Decydując się za zakup lampek na balkon, musimy pamiętać o panujących na zewnątrz warunkach atmosferycznych. Wówczas ozdoba będzie narażona na wilgoć, deszcz, śnieg i niską temperaturę, co zdecydowanie może wpłynąć na żywotność lampek.

Sięgając w sklepie po lampki, które mamy zamiar wywiesić na balkonie, przede wszystkim zwróćmy uwagę na oznaczenia dotyczące ich klasy szczelności. Takie lampki powinny być odporne na wilgoć, wodę, ale również kurz i pył.

O klasie szczelności informuje zawarty na opakowaniu tzw. współczynnik ochrony (IP - index of protection). Współczynnik składa się z dwóch cyfr: pierwsza oznacza szczelność oprawy, z kolei druga - wodoszczelność produktu.

Lampki zawieszane na zewnątrz powinny mieć wysoką klasę wodoszczelności
Lampki zawieszane na zewnątrz powinny mieć wysoką klasę wodoszczelności123RF/PICSEL

Lampki, które wywiesimy na zewnątrz powinny zawierać co najmniej oznaczenie IP44. Oznacza ono, że produkt może być instalowany w warunkach o podwyższonej wilgotności, ale nie powinno mieć styczności z zalaniem.

Jeśli chcemy mieć większość pewność, że nasze lampki przetrwają panujące na zewnątrz warunki pogodowe, wybierajmy te z oznaczeniem IP67 i IP68. Takie urządzenie jest całkowicie szczelne i można je z powodzeniem w całości zanurzyć w wodzie.

Jaką izolacje powinny mieć lampki do stosowania na zewnątrz?

Zwracajmy uwagę na użytą izolację przewodów. Powinniśmy wybierać lampki zawierające podwójną, gumową izolację. Jeśli na opakowaniu produktu nadrukowano grafikę w postaci dwóch umieszczonych w siebie kwadratów, wówczas mamy do czynienia ze wspomnianą izolacją.

Czas na lepsze. Odcinek 4INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas