Jak wybrać pralkę dla siebie?
Niezależnie od tego, czy jesteś na etapie urządzania się czy wymiany dotychczasowych, przestarzałych sprzętów - posiadanie pralki to w dzisiejszych czasach konieczność. Obecnie producenci oferują wiele różnych modeli, spośród których możesz wybrać odpowiedni dla siebie model. Czasy, w których posiadanie pralki było synonimem luksusu minęły bezpowrotnie. Obecnie postęp technologiczny sprzyja powszechnemu korzystaniu z takich urządzeń.
Rodzaje pralek
Do najtańszego rodzaju pralek dostępnego na rynku zalicza się klasyczne i wszystkim znane wirówki. Urządzenia tego typu można już zakupić za kwotę 300zł, ale w tej cenie nie powinniśmy spodziewać się dodatkowych funkcji prania czy sporego załadunku. Do bardziej popularnych typów pralek można zaliczyć te ładowane od góry. Ich podstawową zaletą jest szerokość, która wynosi zalewie 40cm. To idealny rodzaj pralki, który sprawdzi się w każdej małej łazience. Do pralek posiadających największy wybór na rynku zalicza się te ładowane od frontu. Mają najszerszy wybór programów, opcji oraz funkcji dodatkowych, a także możemy je znaleźć u każdego producenta. Do osobnej kategorii zalicza się pralki ładowane od frontu przeznaczone pod zabudowę, lecz ich wybór jest zdecydowanie mniejszy.
Gabaryty i ładowność pralki
Niezależnie od rodzaju, każda pralka posiada określony zakres obrotów oraz ładowność. Do standardowej ilości wsadu zalicza się ładowność około 6kg. Pralki, które ładowane są od góry niezależnie od podanych parametrów zawsze posiadają identyczne wymiary, czego nie można powiedzieć o pralkach ładowanych od frontu. Głębokość tego rodzaju pralek uzależniona jest od ich ładowności. Najmniejsza dostępna na rynku głębokość pralki to nawet 33 cm, a ich ładowność to 4 kg. Standardowa ładowność 5-6kg jest w zupełności wystarczająca dla 2-3 osób. Głębokość tych pralek wynosi między 38 a 45 cm, a liczba obrotów mieści się w zakresie 1000-1300. Dla 4-osobowej rodziny idealnym rozwiązaniem będzie pralka o ładowności 7-8 kg. Ich głębokość wynosi między 45 a 60 cm w zakresie obrotów między 1000 a 1600.
Zużycie wody oraz klasa energetyczna
Bardzo ważnym czynnikiem przy podjęciu ostatecznej decyzji przy zakupie pralki są koszty jej eksploatacji, do których zalicza się zużycie wody oraz energii elektrycznej. Większość dostępnych na polskim rynku pralek posiada klasę energetyczną w zakresie A+ do A+++. Co za tym idzie ich zużycie wody wynosi między 40 a 70 litrów na jeden cykl. Zgonie z prawej europejskim każda pralka powinna być wyposażona w w kartę energetyczną wraz z określonym rocznym zużyciem wody oraz prądu w skali roku.
Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na to, aby sprzętu miał jak najwyższą klasę energetyczną. W przeciwnym razie, wybór urządzenia o niskiej klasie będzie jedynie przykładem działania krótkowzrocznego. W dalszej perspektywie, wraz z upływem czasu wybór urządzenia o wysokiej klasie energetycznej generuje oszczędności. Mniejszy pobór prądu i wody to także wyraz troski o ekologię. Obecnie konsumenci stają się coraz bardziej świadomi pod kątem dbania o przyrodę. Jeżeli chcesz być świadomym i odpowiedzialnym konsumentem - wybieraj rozsądnie i kieruj się klasą energetyczną.
Funkcje prania
Zdecydowana większość dostępnych na rynek pralek jest wyposażona w specjalne zabezpieczenia chroniące przeciw wypływem. Wówczas w przypadku nastąpienia wycieku pływak podlega podniesieniu, a elektrozawór zamknie napływ wody do sprzętu.
Nie bez znaczenia pozostają także programy prania - zwykle po zakupie urządzenia jako klient otrzymasz od 10 do kilkunastu programów tematycznych. To powoduje, że będziesz mogła dobrać właściwy program do odpowiedniego rodzaju pranych tkanin czy zabrudzeń na materiale. Wiele zależy także od delikatności tych tkanin. Standardem we współczesnych sprzętach jest program do delikatnych tkanin w tzw. programie codziennym do 40 stopni. Wielu użytkowników ma także dostęp do programu dostosowanego do bawełnianych tkanin. Nie licząc typowych, standardowych materiałów masz także możliwość dostosowania programu do prania w wyższych temperaturach. Dostosowując odpowiedni program zyskujesz zarówno oszczędność czasu jak i pieniędzy. Warto także zwrócić uwagę, czy sprzęt ma także możliwość zastosowania dodatkowego płukania jak i prania wstępnego.
Powyższy poradnik dostarcza podstawowych wytycznych, którymi warto kierować się przy wyborze pralki. Taki zakup warto poprzedzić odpowiednim researchem, aby być zadowolonym z zakupu. Podczas poszukiwań warto zwracać uwagę na takie aspekty jak między innymi klasa energetyczna sprzętu, wielkość pralki, dostępne programy prania. Nie bez znaczenia pozostaje także aspekt ładowności i gabarytów pralki. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty masz szansę na dokonanie udanego, trafnego zakupu, który posłuży przez wiele lat wszystkim członkom rodziny. Przejrzyj dostępne propozycje, porównaj opcje i ciesz się swoim sprzętem.