Reklama

Reklama

Jak wyczyścić buty z soli?

Ten temat każdej zimy powraca jak bumerang. Co zrobić, gdy po przyjściu do domu na twoich butach pozostało mnóstwo białych śladów?

Wystarczy nieco więcej śniegu i nawet lekkie przymrozki, by służby porządkowe - zamiast nieszkodliwego piasku - rozsypały nam pod stopy kilogramy soli.

Reklama

W efekcie skórzane obuwie szybciej się niszczy i trudno je doczyścić. Sól drogowa nie pozostaje też bez wpływu na przyrodę, chodniki i bruk czy karoserię samochodów.

Jak zabezpieczyć i czyścić buty, na których wnosimy do domu jej resztki? Oto kilka sposobów!

Zaimpregnuj buty przed sezonem
W prosty sposób możesz zapobiec osadzaniu się soli na butach, a w najgorszym przypadku ułatwić sobie później ich czyszczenie. Wystarczy, że oczyścisz buty z brudu i nałożysz na nie dobry impregnat, który uchroni je nie tylko przed przemakaniem, ale też solą. Jeśli nie masz w domu impregnatu, skorzystaj z oliwy z oliwek lub wazeliny i przetrzyj cholewkę buta mocno natłuszczoną szmatką. Odstaw do wyschnięcia na kilkadziesiąt minut.

Rozcieńczony ocet
Roztwór octu z pokaźną ilością wody nie zniszczy twoich skórzanych butów. Z powodzeniem możesz go też użyć w przypadku zamszu lub innych materiałów. Pamiętaj, by do wycierania używać czystej i osuszonej szmatki. Mocz i wypłukuj ją tak długo, aż plamy po soli znikną.

Ciepłe mleko
Z tej metody nie raz korzystały nasze babcie. Sprawdzi się szczególnie w przypadku plam na niewielkiej powierzchni. Odrobinę mleka podgrzej w mikrofali lub na kuchence. Zamocz w nim chusteczkę lub płatek kosmetyczny i przecieraj nią powierzchnię buta aż do skutku.

Sięgnij po tłuste kremy
W swojej kosmetyczce na pewno znajdziesz przynajmniej jeden, bogaty w składniki krem na zimę. Kosmetyki na tę porę roku są bardziej tłuste, dzięki czemu mogą chronić nie tylko przed mrozem i wiatrem Twoją twarz, ale też... twoje buty przed ulicznym brudem. Wsmaruj pokaźną ilość kremu w cholewkę i poczekaj, aż skóra go "wchłonie".

Nieśmiertelna cytryna
Do codziennego przemywania butów, gdy za oknem zaspy i mróz, możesz użyć roztworu soku z cytryny z wodą. Do sporządzenia takiego środka czyszczącego użyj świeżego owocu. Mniej skuteczne będą za to płynne lub ziarniste kwaski cytrynowe. Stężenie soku dobierz w zależności od materiału, z jakiego zrobiony jest but. Delikatną skórę potraktuj kilkoma kroplami. W przypadku bardziej odpornych materiałów możesz pozwolić sobie na roztwór 50/50.
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje