Jak wyczyścić trudno dostępne miejsca?
Podczas rutynowego sprzątania przecieramy widoczne powierzchnie, odkurzamy i myjemy podłogi, tak by mieszkanie wyglądało na uporządkowane i zadbane. Nie zawsze jednak mamy czas na pochylanie się nad każdym zakamarkiem i trudno dostępnymi miejscami, gdzie może osiadać brud. Z czasem gromadzi się go coraz więcej, aż w końcu nie możemy pominąć wyczyszczenia tych przestrzeni. Doskonałą okazją do tego są porządki na wiosnę lub przed nadchodzącymi świętami. Często na samą myśl o tym pogarsza nam się humor, że będziemy musieli dwoić się i troić, żeby całe mieszkanie lśniło. Tymczasem są proste sposoby na to, by szybko i skutecznie wyczyścić trudno dostępne miejsca. Godziny szorowania zastąpić może namoczenie sprzętu o nieregularnym kształcie w occie, a zatłuszczony filtr z okapu warto włożyć do zmywarki. Sprawdź również, do czego może ci się przydać drewniana łyżka, szczoteczka do zębów czy patyczek higieniczny. Jak poradzić sobie z trudno dostępnymi miejscami?
Usuń osad z kranu i słuchawki prysznicowej
Na armaturze łazienkowej lubi gromadzić się trudny do wyczyszczenia osad z kamienia. Z jego usunięciem trudno szczególnie poradzić sobie przy kurkach od kranu lub przy słuchawce prysznicowej ze względu na ich kształt. Nie trzeba męczyć się z ich szorowaniem. Wystarczy namoczyć waciki kosmetyczne w wodzie z octem i obłożyć nimi miejsca pokryte kamieniem. Słuchawkę prysznicową z krótkim wężem możesz dodatkowo owinąć folią aluminiową. Pozostaw waciki na kilka godzin. Przemyj następnie ciepłą wodą. Ocet świetnie zwalczy osad, więc kran oraz słuchawka będą lśniły.
Odpływ
Miejscem, które trzeba regularnie czyścić, jest odpływ. Wąski otwór i rura nie sprzyjają jednak wygodnemu czyszczeniu. Na szczęście nie trzeba szorować odpływ własnoręcznie, gdyż z pomocą przychodzą nam środki do udrażniania rur. Można również do tego użyć naturalnej mieszanki z octu i sody (po jednej szklance). Po 10 minutach wlej do odpływu gorącą wodę. Ocet i soda z powodzeniem udrożnią rurę z zanieczyszczeń.
Kratka wentylacyjna
Zakurzona kratka wentylacyjna nie wygląda zbyt estetycznie, a przy tym nie wentyluje dobrze powietrza. Ważne jest więc, by od czasu do czasu oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń. Najczęściej taką kratkę można ściągnąć, dlatego najlepiej moczyć ją w wodzie z octem przez kilka minut i przeczyścić następnie wszystkie żeberka. Jeśli kratki nie da się zdjąć, wyczyść ją szczoteczką do zębów lub nożem z nałożoną na niego szmatką.
Filtr z okapu
Niełatwy do wyczyszczenia jest też filtr z okapu. Najlepiej zrobić to…w zmywarce! Ściągnij ramkę z filtrem i włóż ją do zmywarki. Wybierz program z wysoką temperaturą. Środki do zmywarki z łatwością rozpuszczają ciężki do usunięcia tłuszcz. Natomiast woda pod ciśnieniem zmyje wszelkie zanieczyszczenia. Z filtrem można poradzić sobie również bez zmywarki. Umieść go w misce czy wannie i wlej gorącą wodę. Dodaj pół szklanki płynu do naczyń i całe opakowanie sody. Pozostaw na pół godziny, a następnie przeczyść siatkę szczotką i silnym strumieniem z prysznica wypłucz filtr.
Podłoga pod meblami i sprzętami kuchennymi
Pod meble, lodówkę, kuchenkę czy zmywarkę trudno wcisnąć odkurzacz lub miotłę, by wyczyścić te miejsca. Tam najczęściej jednak gromadzi się kurz. W tym celu świetnie zadziała patent z metrową linijką. Nałóż na nią namoczoną w wodzie z płynem do mycia podłóg ściereczkę z mikrofibry. Przymocuj lepiej szmatkę do linijki gumką recepturką, by z niej nie zjechała. Przejedz linijką pod meblami, czy innymi sprzętami, a da ci się stamtąd zebrać kurz.
Kąty i wąskie szczeliny
Kurz łatwo jest usunąć z prostych, otwartych powierzchni, ale co z kątami i wąskimi szczelinami? Zanieczyszczenia wciskają się tam, co nie wygląda zbyt dobrze. Jednym ze sposobów jest użycie wąskich końcówek do odkurzaczy, lecz często są one jednak zbyt duże, jak na takie zakamarki. Z pomocą przychodzą nam wtedy patyczki higieniczne. Ich niewielkie główki z łatwością wyczyszczą każdy kąt. Świetnie też sprawdzą się do czyszczenia kontaktów.
Kaloryfer
Jeśli ktoś posiada kaloryfer żeberkowy, też musi zmagać się z jego niełatwym czyszczeniem. Wąskie szczeliny między żeberkami nie pozwalają na sięgniecie ręką do tylnych części kaloryfera. By wyczyścić go z kurzu można na cienki kij lub drewnianą łyżkę nałożyć szmatkę i przetrzeć przestrzenie między żeberkami. Można też położyć mokry ręcznik na kaloryferze, a następnie suszarką z zimnym nawiewem wydmuchać kurz w stronę ręcznika. Kurz przylepi się do niego.