Jak wykorzystać sól do sprzątania?
Sól kuchenna to produkt, bez którego trudno sobie wyobrazić przygotowywanie posiłków. Nie każdy jednak wie, że sól ma wiele innych właściwości i może być bardzo przydatna przy sprzątaniu. Działa antyseptycznie, odkażająco i ściernie. Pomoże wyczyścić przypalone garnki, żelazko i piekarnik, usunąć osady oraz wywabić uporczywe plamy. Nadaje się również do udrażniania rur i usuwania pleśni. Jakie jeszcze ma zastosowania? Do czego wykorzystać sól? Oto kilka sprawdzonych patentów.
Sól do czyszczenia przypalonych garnków i żelazka
Sól ma właściwości ścierne, dzięki czemu można z powodzeniem wykorzystać ją do czyszczenia zabrudzonych powierzchni. Szczególnie dobrze radzi sobie z doprowadzaniem do porządku przypalonych garnków. Będą jak nowe, jeśli wlejesz do nich wodę i wsypiesz kilka łyżek soli. Garnek należy odstawić na kilka godzin, a następnie zagotować roztwór. Na koniec wystarczy umyć naczynie jak zwykle, a przypalony osad z łatwością zejdzie.
Sól w podobny sposób podziała na przypalone żelazko. Należy wysypać kilka łyżek soli na karton lub gazetę, a następnie przesuwać po nich parę razy rozgrzanym żelazkiem. Czynność wykonuj aż do chwili, gdy zabrudzenia znikną. Do wyczyszczenia stopy żelazka można też wykorzystać roztwór z dwóch łyżek soli i połowy szklanki octu. Podgrzej mieszankę, namocz w niej róg gąbeczki i przecieraj nią przypalone żelazko. Brud szybko zniknie.
Sól do czyszczenia piekarnika
Przy pomocy soli kuchennej można również wyczyścić brudny piekarnik. Wystarczy posypać przypalony tłuszcz i osad solą oraz podgrzewać wnętrze piekarnika aż do zbrązowienia soli. Następnie należy usunąć sól ściereczką i wyczyścić piekarnik. O wiele łatwiej będzie usunąć wszelkie zabrudzenia!
Zobacz także: Jak wyczyścić kuchnię sodą? Siedem patentów na porządki
Sól do usuwania plam z pleśni
W twoim domu pojawiła się pleśń? Nie wiesz, jak sobie z nią poradzić? Nie musisz sięgać po chemiczne środki, wystarczy, że użyjesz soli kuchennej. Jak usunąć pleśń z jej pomocą? Należy wsypać do miski kilka łyżek soli i dodać trochę soku z cytryny. Sól nie powinna się rozpuścić, tylko być zwilżona sokiem. Tak przygotowaną pastę wetrzyj w miejsce, gdzie pojawiła się pleśń i zostaw na 15-20 minut. Na koniec spłucz letnią wodą, a w razie potrzeby powtórz zabieg.
Sól do czyszczenia zlewu i udrażniania rur
W jaki sposób można jeszcze wykorzystać sól do sprzątania? Ten produkt świetnie poradzi sobie z czyszczeniem zlewu! Często osadza się nam tłuszcz z gotowanych potraw, a z czasem zaczyna wydobywać się z niego nieprzyjemny zapach. Aby tego uniknąć, warto czyścić zlew solą po każdym umyciu naczyń. Wystarczy rozsypać na jego powierzchni sól i przetrzeć kilka razy ściereczką. Pozostaw sól na 10 minut, a po ty czasie spłucz wszystko gorącą wodą. Sól może też pomóc udrożnić zlew. Nie poradzi sobie z już zatkanym odpływem, ale można jej używać profilaktycznie. Należy wsypać kilka łyżeczek soli do odpływu i zalać ją dwoma litrami wrzącej wody.
Sól usunie uporczywe plamy i wybieli firanki
Sól świetnie nadaje się również do usuwania plam i wybielania firanek. Pomoże doczyścić zabrudzenia po winie, krwi czy burakach. Najlepiej zadziała na świeże plamy. Rozlany płyn należy zebrać ręcznikiem papierowym, a następnie posypać dużą ilością soli - ta zaabsorbuje wilgoć. Zabrudzoną tkaninę zanurz w misce z zimną wodą na pół godziny, a potem wypierz w pralce.
Kolejnym zastosowaniem soli jest wybielanie firanek. Jeśli są zszarzałe lub zżółknięte, można po praniu zamoczyć je na kilka minut w trzech litrach letniej wody z dodatkiem czterech łyżek soli. Na koniec wystarczy dokładnie spłukać firanki.
Zobacz także: Sposoby na śnieżną biel ubrań
Sól usunie osad z kawy i herbaty
Przy użyciu soli kuchennej da się też wyczyścić trudny od usunięcia osad z kawy lub herbaty. W tym celu należy przygotować pastę z soli i niewielkiej ilości wody. Taką papkę nałóż na gąbkę i umyj kubek czy szklankę jak zwykle. Na koniec dokładnie wypłucz w wodzie. Naczynia będą czyste jak nigdy!