Jak zabezpieczyć hortensje na zimę? O tym musisz pamiętać!
Hortensje to bezapelacyjnie królowe ogrodów! Wszystko ze względu na swoją wyjątkową prezencję: w sezonie zdobią bujnymi kwiatostanami o różnych odcieniach błękitu i różu! Te przepiękne krzewy zaliczane są do roślin wieloletnich, ale muszą być z końcem listopada otoczone wyjątkową troską. Okazuje się, że wymagają zabezpieczenia, które uchroni je przed mrozem. Sprawdź, jak zabezpieczyć hortensje na zimę i cieszyć się ich pięknymi kwiatami wiosną!
Kiedy należy zabezpieczyć hortensję na zimę?
Hortensja ogrodowa najczęściej prezentuje się na naszych rabatach, więc wymaga troski przed nadchodzącą zimą. Jednak wiele osób zadaje sobie pytanie, kiedy ją zakrywać przed mrozem. Najlepiej pierwsze prace rozpocząć pod koniec listopada, kiedy częściej temperatura spada poniżej zera. Jeśli przystąpimy do tego ważnego zabiegu wcześniej, możemy hortensję uszkodzić, co sprawi, że nie tylko nie zakwitnie wiosną, ale także będzie jeszcze bardziej podatna na zamieranie.
Zanim jednak zabezpieczymy hortensję na zimę, należy pozbyć się pędów suchych oraz zajętych przez choroby. Jesienią nie wolno przycinać łodyg zdrowych - ten zabieg przeprowadza się dopiero wiosną.
Zimowanie hortensji: Kopczykowanie
Zabezpieczenie hortensji na zimę polega na kopczykowaniu podłoża, które uchroni korzenie przed działaniem mrozu. Jak się do tego zabrać? Wystarczy pod koniec listopada przysypać roślinę u nasady, co będzie stanowiło dobrą izolację nie tylko przed mrozem, ale także utratą wody. Co nadaje się do kopczykowania? Np. ściółka z liści, ale także warstwa torfu, trocin, kory lub stroiszu, czyli gałązek iglastych.
Jeśli decydujemy się na zabezpieczenie hortensji przez kopczykowanie, izolacja powinna być sucha i pozbawiona symptomów grzybowych. W przeciwnym razie narazimy roślinę na ataki patogenów!
Zimowanie hortensji: Okrywa łodyg
Nie tylko korzenie hortensji wymagają zabezpieczenia na zimę. Okrywać należy również łodygi, ponieważ to na nich zawiązują się latem pąki, które rozwiną się na wiosnę. Jak w takim razie je zabezpieczyć? Niektórzy polecają słomianą matę, ale bezpieczniejsza będzie biała agrowłóknina. Dlaczego? Ponieważ - choć stanowi izolację przez zimnem - to także zapewnia wymianę powietrza i wody, co sprzyja żywotności rośliny. Jak okryć hortensję na zimę za pomocą agrowłókniny? Wystarczy owinąć jej łodygi dwoma/trzema warstwami oraz przewiązać w kilku miejscach sznurkiem.
Zobacz także:
Michałki - jesienne kwiaty do ogrodu