Jak zachować się w czasie burzy? Nie popełniaj tego błędu

Wiosną i latem bardzo często dochodzi do ekstremalnych i niebezpiecznych zjawisk pogodowych m.in. w postaci burz. Jak zachować się podczas wyładowań atmosferycznych, gdy przebywamy w domu? Co zrobić, gdy burza zaskoczy nas na otwartej przestrzeni, gdzie szukać schronienia i jakiego zachowania zdecydowanie unikać?

Co zrobić, gdy zaskoczy nas burza?
Co zrobić, gdy zaskoczy nas burza?Agencja SEEast News

Jak zachować się podczas burzy, gdy przebywamy w domu

Jeśli prognozowane są burze w miejscu naszego zamieszkania, odpowiednio wcześniej zabezpieczmy rzeczy pozostawione na balkonie, które mogłyby zostać porwane lub uszkodzone przez silne porywy wiatru. Dokładnie zamknijmy drzwi i okna w mieszkaniu, upewniając się, że nie zostaną one otwarte przez wiatr.

Unikajmy używania urządzeń elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci. Jeśli w trakcie trwania burzy używamy np. suszarki do włosów, narażamy się na porażenie impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej  w momencie uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Podczas burzy należy również odłączyć od sieci sprzęt RTV i AGD. Dzięki temu nie ulegnie on zniszczeniu na skutek przepięcia podczas uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną.

"Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne" - radzą specjaliści z RCB.

Gdzie należy schronić się przed burzą?
Gdzie należy schronić się przed burzą?Beata Zawrzel/REPORTEREast News

Jak zachować się podczas burzy na otwartej przestrzeni?

Największe niebezpieczeństwo podczas burzy grozi nam, gdy przebywamy na najwyżej położonym punkcie w okolicy. Ponadto, ryzyko porażania piorunem wrasta, gdy piorun uderza w najbliższym otoczeniu i działa pośrednio, tzn. prąd rozpływa się szybko w gruncie na wszystkie strony i tworzy niebezpieczne napięcie krokowe - czytamy na stronie policja.gov.pl.

Co zatem powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie należy kłaść się na ziemi na otwartej przestrzeni. Jeśli nie mamy możliwości znalezienia schronienia, przyjmijmy pozycję kuczną, stawiając stopy mocno przyciśnięte do siebie i obejmując rękami kolana. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć - tzw. napięcia krokowego - może dojść do przepływu prądu między stopami.

Należy również pamiętać, by nie dotykać i nie zbliżać się do metalowych przedmiotów, takich jak np. rower. Schronienia powinniśmy szukać np. pomiędzy skałami lub w zagłębieniach terenu, np. w wąwozach.

"Unikaj przebywania pod drzewami, w gęstym zagajniku, na skraju lasu czy też pod drewnianymi słupami linii energetycznych, gdyż są one szczególnie narażone na uderzenie pioruna. Ryzyko porażenia piorunem w środku lasu, w którym są drzewa podobnej wysokości, jest znacznie mniejsze, jednakże nie należy zbliżać się do drzew i ich gałęzi na odległość bliższą niż 10 metrów" - informuje policja.

Jeśli podczas burzy przebywamy w wodzie lub na łodzi, należy natychmiast wyjść na brzeg i oddalić się od zbiornika wodnego. Specjaliści z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa radzą, by osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni rozproszyły się na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas