Jak blisko jest burza? Prosta metoda da ci odpowiedź. Obliczysz w jedną sekundę
Oprac.: Agata Zaremba
Lato to nie tylko okres upałów, ale i czas, w którym często dochodzi do gwałtownych burz. W ciepłe, letnie dni to niebezpieczne zjawisko może nas zaskoczyć, gdy spędzamy czas poza domem, dlatego widząc ciemne chmury na horyzoncie, warto umieć określić, jak daleko od nas znajduje się epicentrum nadchodzącej burzy. Istnieje na to pewien prosty sposób.
Burza to niebezpieczne zjawisko pogodowe, któremu zazwyczaj towarzyszą wyładowania elektrostatyczne w atmosferze, czyli pioruny. Wraz z nim możemy usłyszeć grom dźwiękowy, czyli grzmot, a także zobaczyć zjawisko świetlne zwane błyskawicą.
To zjawisko pogodowe może być bardzo niebezpieczne. Uderzenia pioruna mogą wywołać pożar, rozerwać pnie drzew, zniszczyć mury budynków, przepalić druty, uszkodzić instalacje elektryczne i telefoniczne. Gwałtowna burza z silnymi wyładowaniami może również stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a czasami i życia.
Zobacz również: Falujący front zadomowił się nad Polską. Niestabilna pogoda odbije się na samopoczuciu
Gwałtowne burze są coraz częstszym zjawiskiem w Polsce
W Polsce burze najczęściej występują od maja do października, czyli przede wszystkim w okresie letnim. Są one często wynikiem zderzenia dwóch mas powietrza różniących się temperaturą i wilgotnością.
Częstotliwość i intensywność tego zjawiska uzależniona jest od wielu czynników np. od nagłych zmian wysokości terenu. Z tego powodu w niektórych regionach Polski burze występują częściej niż w innych. Najbardziej burzowymi obszarami Polski są rejony górskie, m.in.: Tatry, Sudety i Beskidy.
Po czym poznać, że burza jest daleko od nas?
Jeśli chcemy zrozumieć, jak daleko od nas znajduje się epicentrum burzy, musimy uważnie obserwować niebo. Uwagę należy skupić na dwóch elementach — błyskawicy oraz dźwięku grzmotu.
Naszą odległość od epicentrum jesteśmy w stanie obliczyć, obserwując w jakim czasie po zobaczeniu błyskawicy, słyszymy grzmot. Światło porusza się z prędkością około 300 tys. km na sekundę, natomiast dźwięk, 340 metrów na sekundę. Ta ogromna różnica prędkości, sprawia, że grzmot słyszymy później od ujrzenia światła.
Jak obliczyć jak daleko jest burza?
Obliczając odległość burzy, musimy pamiętać o prostej zasadzie. Im później słyszymy grzmot po błyskawicy, tym dalej od nas znajduje się epicentrum burzy. Aby obliczyć odległość uderzenia pioruna w metrach, wystarczy pomnożyć liczbę sekund przez 340 metrów, czyli prędkość dźwięku.
Na podstawie tych obliczeń wiemy, że jeśli grzmot nastąpi:
- po 1 sekundzie od pioruna - burza jest w odległości ok. 340 m,
- po 2 sekundach od pioruna - burza jest w odległości ok. 680 m,
- po 5 sekundach od pioruna - burza jest w odległości ok. 1,7 km,
- po 10 sekundach od pioruna - burza jest w odległości ok. 3,4 km