Jak zasłonić działkę przed sąsiadem? Prywatność na "RODOS" gwarantowana
Działki ROD cieszą się w naszym kraju niesłabnącym powodzeniem. Coraz więcej Polaków marzy o własnym, zielonym skrawku ziemi - miejscu, gdzie mogliby odpocząć od hałasu miasta i... innych ludzi. Nic dziwnego więc, że szczęśliwcy, posiadający własne działki starają się odgrodzić od sąsiadów na wszelkie sposoby. Jak zrobić to zgodnie z prawem i w miarę tanio?
Spis treści:
Działka ROD: Co warto wiedzieć?
Zobacz również:
Historia ogródków działkowych sięga XIX wieku - to wtedy dostrzeżono potrzebę stworzenia miejsc, w których "mieszczuchy" mogłyby obcować z naturą, pielęgnować własne rośliny, hodować warzywa i owoce. Pierwszy ogród utworzono w 1821 roku w Danii, pierwszy polski ROD pojawił się trzy lata później w miejscowości Koźmin Wielkopolski. Co ciekawe, funkcjonuje on po dzień dzisiejszy.
Działki ROD cieszą się niezmienną popularnością, choć warto zaznaczyć, że prawdziwy boom na tę formę rekreacji odnotowano podczas pandemii Covid-19. Każdy z nas marzył wtedy o własnym kawałku zieleni, tym bardziej, że właściciele działek mogli godzinami i bezkarnie przebywać na powietrzu bez obawy o zdrowie - swoje oraz bliskich.
Choć na własnej działce ROD można się poczuć bardzo swobodnie, to warto pamiętać, że nie jest to prywatna działka rekreacyjna, ale część większego terenu, użytkowanego przez inne osoby. Na takiej działce nie można więc mieszkać ani prowadzić działalności gospodarczej. Zabronione jest także rozpalanie ognisk, budowa murowanego grilla oraz oczywiście wszelkie zachowania, które mogłyby naruszać spokój i bezpieczeństwo sąsiadów.
Większość właścicieli ROD stara się odgrodzić od innych użytkowników tych terenów, by poczuć się swobodniej i w pełni korzystać z własnego kawałka zieleni. Jak odseparować swoją działkę od innych zgodnie z prawem?
Jak zasłonić działkę ROD przed sąsiadem?
Właściciel działki ROD może w każdej chwili odgrodzić się od sąsiadów, ale wiąże się to z koniecznością przestrzegania przepisów, a konkretnie regulaminu ROD. Zgodnie z regulaminem, ogrodzenie działki nie może przekraczać 1 m wysokości i powinno być ażurowe, co oznacza, że płot nie może być w całości wypełniony materiałem, ale musi prześwitywać.
Kolejną ważną kwestią jest bezpieczeństwo ludzi oraz zwierząt - regulamin ROD zabrania umieszczania na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów. Zamiast płotu można też oczywiście posadzić żywopłot, ale tylko za pisemną zgodą sąsiada i o wysokości nieprzekraczającej 1 m. W przypadku, gdy żywopłot rośnie już przy granicy działki, która jest zarazem granicą terenu ROD, nie może on przekraczać 2 m i wyrastać poza ogrodzenie.
Na działkach ROD można zastosować dwa typy ogrodzenia, które są tanie i zgodne ze wspomnianym wyżej regulaminem:
- siatkę ogrodzeniową
- ogrodzenie panelowe.
Decydując się na siatkę ogrodzeniową do wyboru mamy siatki plecione i siatki zgrzewane. Montaż takiego płotu z powodzeniem przeprowadzić można samodzielnie. Ogrodzenie panelowe to po prostu gotowe przęsła tworzone ze stalowego drutu połączonego w siatkę. Panele również możemy zamontować sami.
Droższym, ale bardziej estetycznym i stylowym rozwiązaniem jest zastosowanie przęseł metalowych, ogrodzeń klasycznych z metaloplastyczną ornamentyką lub ogrodzeń nowoczesnych z płaskimi sztachetami. Dobrze sprawdzą się także ażurowe panele drewniane lub drewnopodobne.
Rośliny, które skutecznie odgrodzą działkę ROD od innych
Dobrym, tanim i naturalnym sposobem na odgrodzenie działki ROD od sąsiada jest zasadzenie roślin. Zgodnie z przepisami ROD, pergole lub inne stelaże dla pnących roślin można usytuować w odległości przynajmniej 1 m od granicy działki. Jeśli zależy nam na czasie, to możemy zasadzić rdestówkę bucharską, chmiel zwyczajny lub niektóre powojniki, które stworzą zielone ogrodzenie już w jeden sezon. Do wyboru mamy również pięknie kwitnące pnącza jednoroczne takie jak np. kobea pnąca czy groszek pachnący oraz oczywiście klasyczny bluszcz, wiciokrzewy czy piękne winorośle np. oryginalną winorośl japońską.
Prostym i niedrogim sposobem na odgrodzenie działki ROD jest również siatka cieniująca, bambus lub wiklina. Tę decyzję należy jednak skonsultować z zarządcą ROD i sąsiadami - rozwiązanie to może być bowiem sprzeczne z wewnętrznymi zasadami ROD.
Zobacz również: Jak zagęścić trawnik? Kluczowe jest użycie nawozu