Twój płot błaga o renowację? Trzymaj się tych zasad, a zacznie wyglądać jak nowy
Malowanie drewnianego ogrodzenia nie wydaje się skomplikowaną czynnością. Jeśli jednak chcemy odpowiednio i zgodnie ze sztuką zabezpieczyć płot przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych, powinniśmy zastosować kilka niezbędnych zasad.
Jak przygotować drewniane ogrodzenie do malowania
Malowanie drewnianego ogrodzenia może się nieco różnić w zależności, czy mamy do czynienia z zupełnie nowym płotem, czy może z leciwym, wysłużonym i zniszczonym. W pierwszym przypadku surowe drewno wystarczy na początek delikatnie wyszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, o ile producent ogrodzenia już tego wcześniej nie zrobił.
Jeśli mamy zamiar dokonać renowacji starego ogrodzenia, to pierwszy etap polega na bardzo dokładnym pozbyciu się z niego m.in. mchu, kurzu i wszelkiego rodzaju innych zabrudzeń. Jeśli posiadamy tzw. myjkę ciśnieniową, z powodzeniem możemy jej użyć do czyszczenia ogrodzenia. Po tym zabiegu drewno powinno wyschnąć.
Kolejny krok to usunięcie z płotu starej farby i ewentualnie pozostałych środków, które były naniesione w celu zaimpregnowania drewna. Tę czynność powinniśmy wykonać bardzo dokładnie, ponieważ chcąc ponownie odpowiednio zabezpieczyć ogrodzenie, środek impregnacyjny musi mieć możliwość wsiąknięcia w głąb drewna. Pozbywania się warstw wierzchnich z drewnianego ogrodzenia możemy dokonać przy użyciu np. szlifierki oscylacyjnej z papierem ściernym.
Czytaj także: Suchopłot: Zyskujesz ogrodzenie, pozbywasz się gałęzi
Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie
Gdy ogrodzenie zostanie odpowiednio wyszlifowane i oczyszczone z pozostałości, czas na przygotowanie warstwy izolacyjnej w postaci naniesienie impregnatu do drewna. Impregnaty do drewna muszą spełniać podstawową funkcję - przeciwdziałać przenikaniu wody do wnętrza drewna.
Dzięki temu drewniane ogrodzenie jest zdecydowanie w mniejszym stopniu narażone na powstawanie próchna, grzybów i pleśni. Ponadto zabezpiecza drewno przed działaniem wysokich i niskich temperatur, promieniowaniem UV czy ingerencją owadów żerujących w drewnie.
Planując nałożenie warstwy impregnacyjnej, wybierajmy dzień o umiarkowanym nasłonecznieniu i wietrze.
Warto również pamiętać, że oprócz specjalistycznych środków impregnacyjnych na rynku dostępne są także naturalne oleje zabezpieczające, które również charakteryzują się ochroną drewna przed wnikaniem w nie wody.
Niestety minusem olejów jest ich trwałość, która zazwyczaj jest mniejsza niż w przypadku impregnatów. Używając olejów zabezpieczających, powinniśmy mieć świadomość, że taki zabieg należy powtórzyć ok. rok później, aczkolwiek zależy to od zaleceń producenta takiego środka. Ponadto po użyciu olejów zabezpieczających nie powinniśmy nakładać warstw farby lub bejcy, ponieważ zachodzą wówczas niekorzystne dla ogrodzenia reakcje chemiczne, chyba że pozwala na to producent.
Czym pomalować drewniane ogrodzenie?
Zakładając, że na drewniane ogrodzenie naniesiony został impregnat, a nie olejowanie, czas na zastosowanie lakierobejcy lub farby. Lakierobejce nie charakteryzują się silnymi właściwościami kryjącymi tak jak większość farb.
Wybierając lakierobejcę, należy mieć świadomość, że drewno zmieni nieco odcień, najczęściej na ciemniejszy, nabierze również połysku, ale nie będzie przypominać pomalowanego farbą.
A skoro mowa o farbach, to pozwalają one na całkowitą zmianę koloru naszego drewnianego ogrodzenia, wedle naszych upodobań.
Malowanie drewnianego ogrodzenia najlepiej wykonywać przy użyciu szerokiego pędzla z miękkim włosiem, ale z powodzeniem możemy sięgnąć również po wałek gąbkowy. Przystępując do malowania, pamiętajmy również o pogodzie - zabiegu nie przeprowadzajmy przy pełnym słońcu.