Jak zatrzymać ciepło w domu i zaoszczędzić na ogrzewaniu? Ustawienie mebli ma znaczenie

Sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre, a wielu z nas z niepokojem czeka na kolejne faktury za energię. Zastanawiasz się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Znaczenie w tej kwestii mają najbardziej prozaiczne czynności. Tym razem zachęcamy do przyjrzenia się swojej aranżacji wnętrz. Odpowiednie ustawienie mebli pomoże znacząco wpłynąć na wysokość rachunków za ogrzewanie.

Co robić, by płacić mniej za ogrzewanie? Proste sposoby
Co robić, by płacić mniej za ogrzewanie? Proste sposoby123RF/PICSEL

Skąd biorą się straty ciepła i wyższe rachunki? Zacznij od podstaw

Profilaktyka przede wszystkim. Zamiast z przerażeniem obserwować rosnące w szybkim tempie kwoty na rachunkach za ogrzewanie, lepiej jest odpowiednio przygotować się do sezonu grzewczego. Zawsze warto przypomnieć o właściwej konserwacji instalacji. Regularne przeglądy pozwolą uchronić się przed usterkami, które jesienią i zimą są szczególnie dokuczliwe. Mają niebagatelny wpływ na wydajność całego systemu ogrzewania i zwiększenie zużycia energii. W grę wchodzą jednak nie tylko koszty. Trudno mówić o ciepłym i przytulnym mieszkaniu, kiedy niecierpliwie czekamy w wychłodzonym wnętrzu na wizytę fachowca, który miałby uporać się ze sprzętem niespodziewanie odmawiającym posłuszeństwa.

Sezon grzewczy to duże wyzwanie dla domowego budżetu
Sezon grzewczy to duże wyzwanie dla domowego budżetu123RF/PICSEL

Druga rzecz, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, to uszczelnienie drzwi wejściowych i okien. Wszelkie szpary wpływają na to, że zimne powietrze bez trudu dostaje się do domu. By utrzymać swój komfort, podkręcamy grzejniki, a potem z bólem serca i portfela opłacamy wysokie rachunki. Upewnienie się, że nasze mieszkanie jest szczelne, nie wymaga specjalistycznej wiedzy - te drobne prace wykonać można z użyciem uszczelki, taśmy lub pianki uszczelniającej.

Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Przesuń meble!

Małe przemeblowanie może być skuteczną metodą na poprawienie sobie nastroju oraz zwalczanie sezonowej chandry. Nowe spojrzenie na własne mieszkanie podziała na umysł odświeżająco. Co jednak istotniejsze, okaże się prostą metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W czym rzecz?

Upewnij się, że meble czy inne elementy wystroju wnętrza nie zasłaniają kaloryferów. Duża sofa czy fotel będą skutecznie blokować przepływ powietrza i docieranie ciepła do każdego zakątka pomieszczenia. Jeśli układ mieszkania nie pozwala na gruntowne przemeblowanie, upewnij się, że odstęp między meblami i grzejnikiem wynosi co najmniej 15 centymetrów.

Zwróć uwagę na zasłony

Odpowiednio dobrane rolety, firanki i okna pełnią funkcję dekoracyjną, nadając wnętrzu indywidualny charakter. W sezonie grzewczym na tym ich rola się nie kończy. Mogą stanowić warstwę izolacyjną, dzięki której mniej ciepłego powietrza ucieknie na zewnątrz, zwłaszcza jeśli szczelność okien pozostawia nieco do życzenia.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by grube kotary nie zasłaniały grzejników. Powody są dokładnie takie same, jak w przypadku mebli. W takiej sytuacji ciepło będzie kierowane w stronę ściany, a ty wciąż będziesz mieć wrażenie, że w domu panuje chłód. W okresie, kiedy korzystasz z włączonego ogrzewania, lepiej jest postawić na krótsze zasłony lub układać je tak, by nie zaburzały działania kaloryferów.

Ekran zagrzejnikowy domowej roboty

Coraz łatwiej jest znaleźć w ofercie sklepów gadżet, który ma podnieść efektywność ogrzewania domu. Mowa o specjalnych ekranach lub matach, które montuje się za kaloryferem. Ich zadaniem jest odbijanie ciepła w kierunku pomieszczenia zamiast kumulowania go w ścianie. Genialne w swej prostocie? Mamy jeszcze lepszą wiadomość - taką barierę bez trudu przygotujesz samodzielnie. Jak się za to zabrać?

Poznaj trik, dzięki któremu zapłacisz mniej za energię
Poznaj trik, dzięki któremu zapłacisz mniej za energię123RF/PICSEL

Przygotuj kawałek tektury. Śmiało możesz wykorzystać fragment kartonowego pudełka po ostatnich internetowych zakupach. Owiń go folią aluminiową w ten sposób, by błyszcząca strona znajdowała się na wierzchu. Własnej roboty "ekran" umieść za grzejnikiem - zadziała dokładnie na tej samej zasadzie, co sklepowe produkty, kierując ciepło prosto do pokoju, w którym spędzasz zimowe dni i wieczory.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas