Jak zrobić domowy proszek do prania?
Proszek do prania to produkt, bez którego nie da się doczyścić porządnie ubrań. Przynajmniej tak twierdzi większość z nas. Niestety, czasem skład oferowanych detergentów pozostawia wiele do życzenia, a nasza skóra cierpi. Jeśli mamy problem z alergiami, stanami zapalnymi albo po prostu szukamy czegoś ekologicznego, to warto sięgnąć po domowy proszek do prania. Jego wykonanie jest banalne, a składniki kosztują dosłownie kilka złotych. Jak zrobić domowy proszek do prania? Garść inspiracji przedstawiamy poniżej.
Jak zrobić domowy proszek do prania?
Składniki proszków do prania mogą czasami rozczarowywać. Nie dość, że są produkowane czasem na pochodnych ropy naftowej, to na dodatek zawartość może mieć wpływ na nasze zdrowie. Ich nadmiar z czasem będzie powodował nie tylko reakcję alergiczną, ale także stany zapalne, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Tak naprawdę w kilka chwil można przygotować domowy proszek do prania, który będzie miał wyjątkowe właściwości: nie tylko z czasem zapomnimy o uczuleniach, ale także przyczynimy się do poprawy środowiska i podreperujmy domowy budżet.
Co powinno znaleźć się w domowym proszku do prania?
Przygotowanie proszku do prania skomplikowane nie jest. Tak naprawdę, aby otrzymać skuteczny detergent potrzebne będą trzy lub cztery składniki. Jakie?
- Płatki mydlane - do podstawa dla każdego domowego proszku do prania. Można sięgnąć po gotowe albo po prostu zetrzeć na tarce zwykłe mydło w kostce. Do proszku do prania najlepiej sprawdzi się mydło marsylskie: nie tylko bardzo ładnie pachnie, ale ma działanie antyseptyczne.
- Soda oczyszczona - środek, który w każdej kuchni sprawdza się idealnie. Nie inaczej jest podczas prania: z łatwością pozbywa się osadów, które przyczepiają się do włókien tkanin.
- Kwasek cytrynowy - jego obecność jest doskonała, kiedy chcemy doprać obecnie zszarzałe, a kiedyś białe tkaniny. Nie tylko ma działanie wybielające, ale z łatwością usuwa plamy.
Jak zrobić proszek? Wystarczy opakowanie płatków (albo starta cała kostka) wymieszać z opakowaniem sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego. Całość warto przechowywać w szczelnym pojemniku i dozować tak samo, jak zwykły proszek.
Czwarty składnik: Zapachowa opcja
Co jest czwartym składnikiem domowego proszku do prania? Dodatek zapachowy w postaci olejków eterycznych! One nie tylko sprawią, że ubranie będzie ładniej pachnieć, ale także wybiją większość bakterii, które są zgromadzone na włóknach. Można sięgnąć po dowolny zapach, który nam odpowiada. Czy zawsze warto dodawać do domowego proszku do prania olejek eteryczny? Jeśli baza są płatki mydlane z mydła marsylskiego, to jego bogaty skład ma już ciekawą nutę zapachową, którą olejki mogą zepsuć.
Polecamy także: