Jak zrobić nawóz do kwiatów z drożdży piekarskich?
Drożdże piekarskie to produkt, który przydaje się nie tylko w kuchni. Można je wykorzystać na wiele innych sposobów, na przykład jako nawóz do roślin. Taki naturalny środek wykorzystywany był już przez nasze babcie i prababcie, które chętnie wykorzystywały drożdże w ogrodzie. Nawóz z drożdży pobudza rośliny do bujniejszego wzrostu i rozwoju oraz dostarcza cennych składników mineralnych. Do tego zmniejsza ryzyko występowania chorób korzeni i atakowania roślin przez szkodniki. Jak zrobić nawóz do kwiatów z drożdży piekarskich? Podpowiadamy.
Jak działa nawóz z drożdży piekarskich?
Drożdże to świetny sposób na nawożenie kwiatów. Naturalne środki ochrony roślin są bezpieczniejsza dla gleby i środowiska od mineralnych, a mogą być równie skuteczne. Drożdże piekarskie są bogate w składniki odżywcze, np. węglowodany, aminokwasy, związki organiczne, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak żelazo, fosfor, wapń, chrom i magnez. Dzięki tym licznym substancjom przygotowany z drożdży nawóz pomoże przyspieszyć wzrost roślin i rozwój ich systemu korzeniowego. Sprzyja również rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych, dzięki czemu wypiera groźne grzyby chorobotwórcze. Regularnie stosowany nawóz z drożdży zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób korzeni i zapewni roślinom barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Kwiaty podlewanie nawozem z drożdży będą rosły bujnie i obficie.
Jak zrobić nawóz do roślin z drożdży?
Aby przygotować nawóz, potrzebne nam będą drożdże piekarskie, cukier i woda (nie musi być czysta, może być z gotowania ziemniaków, mycia owoców czy deszczowa). Nawóz można przygotować zarówno z drożdży fermentowanych, jak i niefermentowanych.
Nawóz z drożdży niefermentowanych
Pierwszym sposobem na nawóz z drożdży piekarskich jest umieszczenie w wiaderku rozdrobnionej kostki drożdży i zalanie 10 litrami ciepłej lub letniej wody. Całość należy dokładnie wymieszać i zostawić na ok. godzinę. Po tym czasie nawóz jest gotowy do użycia, nie wymaga też rozcieńczania. Roztworem można podlewać siewki i starsze rośliny. Zawiesiną z drożdży można także podlewać pryzmę kompostową, aby przyspieszyć fermentację i tworzenie kompostu.
Nawóz z drożdży fermentowanych
Przygotowanie nawozu z drożdży fermentowanych trwa o wiele dłużej, bo aż około tygodnia. Jednak dzięki temu nawóz jest silniejszy w działaniu. Aby go zrobić, należy kostkę drożdży wrzucić do wiaderka i zasypać szklanką cukru. Po dwóch godzinach całość zalewamy 10 litrami letniej wody, mieszamy i pozostawiamy do sfermentowania na tydzień. Gotowy nawóz należy rozcieńczyć w proporcji 1 szklanka roztworu na 10 l wody. Nawóz z fermentowanych drożdży nadaje się do szerszego wykorzystania, np. podlewania drzew, krzewów owocowych i roślin ozdobnych. Nawóz z drożdży najlepiej stosować na wiosnę, w czasie sadzenia siewek, a także późnym latem podczas sadzenia truskawek.