Jak zrobić syrop z szyszek sosny? Lasy Państwowe podały przepis

Podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych jest wręcz niezastąpiony. Mowa o syropie z zielonych szyszek sosny. To właśnie idealny moment na zebranie ich i przygotowanie leczniczej mikstury. Lasy Państwowe postanowiły przypomnieć o tym prozdrowotnym syropie i podały dokładny przepis. Oto co trzeba zrobić.

Lasy Państwowe przypominają, że jeśli ktoś nie zdążył zrobić syropu z pędów sosny, to jest jeszcze okazja na przygotowanie go na bazie szyszek
Lasy Państwowe przypominają, że jeśli ktoś nie zdążył zrobić syropu z pędów sosny, to jest jeszcze okazja na przygotowanie go na bazie szyszek123RF/PICSEL

Na co pomaga syrop z szyszek sosny?

W połowie maja zaczęła kwitnąć, co każdy z pewnością zauważył. Żółty osad zaczął pojawiać się niemal na wszystkich przedmiotach wystawionych na zewnątrz, a także samochodach i oknach.

Syrop z szyszek sosny to naturalna mikstura, którą stosuje się m.in. podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych. Wykazuje właściwości wykrztuśne i przeciwbakteryjne, a za sprawą sporych ilości witaminy C pozytywnie wpływa na odporność i przy okazji wzmacnia organizm.

Już nawet wdychanie powietrza w sosnowym borze ma na nas pozytywny wpływ. Spacery po lesie są wskazane przez cały rok, ale jak się okazuje, szczególnie warto wybierać się na takie wędrówki podczas kwitnienia sosny.

Syrop z szyszek sosny to naturalna mikstura, którą stosuje się m.in. podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych
Syrop z szyszek sosny to naturalna mikstura, którą stosuje się m.in. podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych123RF/PICSEL

Jak zrobić syrop z szyszek sosny?

Lasy Państwowe przypominają, że jeśli ktoś nie zdążył zrobić syropu z pędów sosny, to jest jeszcze okazja na przygotowanie go na bazie szyszek.

Po zebraniu zielone, najmłodsze szyszki trzeba dokładnie opłukać i wyczyścić ze wszelkich zanieczyszczeń. Następnie należy je pokroić na połówki lub plastry i przełożyć do słoików. Kolejnym krokiem jest zasypanie ich cukrem w proporcji 1:1, czyli na jeden kilogram szyszek przypada kilogram cukru. Jak czytamy, zaleca się wszystko dobrze ugnieść i wymieszać.

Słoiki z szyszkami należy odstawić w nasłonecznione miejsce i pozostawić na mniej więcej tydzień. Każdego dnia trzeba nimi dokładnie wstrząsać. Po tym czasie syrop jest gotowy i można go przelać do mniejszych pojemników. Najlepiej zrobić to za pomocą gazy.

"Tak przyrządzony syrop można przechowywać nawet przez kilka miesięcy. Zalecany przy przeziębieniu i kłopotach z gardłem. Może stanowić również bazę do sosnowej nalewki lub być dodawany do herbaty" - podają Lasy Państwowe.

***

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas