Jak zwalczyć prusaki?

Są ruchliwe, szybko się rozmnażają, niszczą zapasy żywności, mogą przenosić poważne choroby. Prusaki w domu to nie przelewki! Ich obecności nie można bagatelizować, tym bardziej że istnieje wiele prostych sposobów na wytępienie insektów. Zanim sięgniesz po chemiczne preparaty lub zwrócisz się do firmy specjalizującej się w dezynsekcji, zobacz, co możesz zrobić we własnym zakresie, by zwalczyć prusaki i nie dopuścić do ich ponownego pojawienia się w twoim domu.

Prusaki - jak się ich pozbyć?
Prusaki - jak się ich pozbyć?123RF/PICSEL

Karaluch a prusak - czym się różnią?

Zdarza się, że nazwy tych uciążliwych insektów są używane zamiennie, lecz jest to błąd. Prusaki są mniejsze od karaluchów, poruszają się sprawniej i szybciej, preferują nieco wyższe temperatury. Z tego względu częściej pojawiają się w mieszkaniach niż np. w piwnicach. Co więcej, prusaki są w stanie przemieszczać się nawet po śliskich powierzchniach. Wszystko za sprawą włosków, znajdujących się na ich odnóżach.

Prusaki i karaluchy to niechciani goście, których trudno się pozbyć
Prusaki i karaluchy to niechciani goście, których trudno się pozbyć

Jak wyglądają prusaki?

Długość ciała nie przekracza 1,5 cm. Rozpoznasz je na podstawie brązowego koloru, długich czułek, trzech par odnóży i skrzydeł, które są nieznacznie dłuższe od tułowia. Zapewne wiele osób zadaje sobie teraz pytanie: czy prusaki latają? Na szczęście nie. Choć trzeba przyznać, że nie utrudnia im to poruszania się właściwie po każdym rodzaju powierzchni - zarówno chropowatej, jak i gładkiej.

Naszą planetą rządzą owady?Interia.tv

Po czym rozpoznać obecność prusaków? Gdzie ich szukać?

Są płochliwymi insektami, dlatego aktywność wykazują przede wszystkim w nocy. Jak zatem sprawdzić, czy w domu zalęgły się prusaki? Podczas sprzątania w zakamarkach zauważysz odchody (przypominają ziarna zmielonej kawy), drobne jaja, wylinki, a czasem nawet martwe osobniki.

Szczególnie czujnym należy być w łazience, ponieważ karaczan prusak uwielbia miejsca ciepłe i wilgotne. Obserwować trzeba kuchnię, a zwłaszcza okolice zlewozmywaka, suszarki na mokre naczynia i kosza na odpadki. Przyciągają je resztki jedzenia - uważać trzeba na okruchy chleba przy pojemniku na pieczywo. Systematyczne porządki stają się więc najlepszym sposobem na to, jak zwalczyć prusaki w kuchni. Pożywką dla intruzów może być nawet karma pozostawiona w misce czworonożnego pupila.

Jakie choroby przenoszą prusaki?

Wilgotna i ciepła łazienka to wymarzone warunki dla prusaków
Wilgotna i ciepła łazienka to wymarzone warunki dla prusaków

Na ich widok można wpaść w panikę. Czy prusaki gryzą? Nie, pod tym względem nie są niebezpieczne, co nie oznacza, że ich obecność w domu można zignorować. Swoimi odchodami zanieczyszczają żywność (np. produkty sypkie), której zjedzenie może doprowadzić do ostrego zatrucia pokarmowego i biegunki. Istnieje duże ryzyko, że w ten sposób do naszego ciała trafią drobnoustroje, odpowiedzialne za takie choroby jak: dur brzuszny, gruźlica, grypa, czerwonka i cholera. Mogą też potęgować reakcje uczuleniowe na owady i ich wydzieliny. Wytępienie prusaków w domu powinno więc stać się naszym priorytetem.

Jak zwalczyć prusaki domowym sposobem?

Utrzymywanie czystości wydaje się być najlepszą metodą na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się prusaków w mieszkaniu. Codzienne wynoszenie śmieci, dokładne przecieranie kuchennych blatów i zakamarków, przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach. Mobilne prusaki są jednak w stanie przemieszczać się bardzo drobnymi szparami lub otworami wentylacyjnymi, więc może okazać się, że powodem pojawienia się nieproszonych gości jest nasz... sąsiad. Zobacz, co możesz zrobić, by pozbyć się prusaków, gdy już zadomowią się w pod twoim dachem.

Piwo kontra prusaki

Bez trudu wykonasz piwną pułapkę na prusaki
Bez trudu wykonasz piwną pułapkę na prusaki123RF/PICSEL

Zapach złocistego trunku jest dla karaczanów bardzo zachęcający. Skorzystaj z tego, konstruując prostą pułapkę na prusaki. Wlej piwo do głębokiego naczynia. Z tektury lub innego sztywnego materiału przygotuj podest. Prusaki wejdą po nim i utoną w przygotowanym zbiorniku. By mieć pewność, że wytrzymałe prusaki wyzionęły ducha, naczynie zalej wrzątkiem.

Domowa trutka na prusaki

Resztkę czerstwego pieczywa użyj do zwabienia prusaków
Resztkę czerstwego pieczywa użyj do zwabienia prusaków

Wybierz się na spacer do apteki i zaopatrz w maść siarkową. Po powrocie do domu posmaruj nią resztki żywności (może to być kawałek owocu albo pieczywa) i zostaw w miejscu, w którym pojawiają się prusaki. Owady podtrują się, przez co łatwo będzie je złapać i usunąć.

Sięgnąć możesz także po kwas borowy - zazwyczaj dostępny w formie proszku. Wymieszaj go z cukrem i rozstaw w domowych zakamarkach. Przez trujące właściwości nie jest jednak polecany, jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci i zwierzęta.

Odstraszanie prusaków zapachem

Zapach liści laurowych zniechęca prusaki
Zapach liści laurowych zniechęca prusaki123RF/PICSEL

Przyszedł czas na mniej drastyczne metody, które mogą pomóc w wytępieniu prusaków i przeciwdziałać ich pojawianiu się. Zapach liści laurowych działa na nie drażniąco, więc suche liście rozrzuć w miejscach, z których prusaki mogłyby wychodzić i wyruszać na żer po domu.

Mycie podłóg wodą z octem lub amoniakiem podziała na twoją korzyść, lecz nie da się ukryć, że zapach, który pozostaje po takim zabiegu, dla ludzi też może nie być zbyt przyjemny. Warto jednak stosować go przynajmniej w łazience i przy ścianach. Zwykle tam można spodziewać się szczelin, będących drogą do kryjówek prusaków.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas