Jakie parametry i funkcje powinien mieć oczyszczacz powietrza do domu?
Coraz więcej mówi się o zanieczyszczeniu powietrza oraz negatywnych skutkach tego zjawiska wpływających na nasze zdrowie oraz ogólne samopoczucie. Szkodliwe substancje w atmosferze to zmora współczesnych czasów, ale na szczęście istnieją sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.
Mowa oczywiście o oczyszczaczach powietrza, które cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Na jakich funkcjach i parametrach się skupić? Podpowiadamy!
Po co oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacze powietrza są urządzeniami elektrycznymi, które używają układu filtracyjnego powietrza, dzięki czemu eliminują z niego wszelkie szkodliwe pyły, smog, lotne związki organiczne, drobnoustroje i wiele innych substancji. Sprawdzają się więc w każdym możliwym pomieszczeniu. Zanieczyszczenie powietrza nie dotyczy bowiem wyłącznie przestrzeni otwartych, lecz również naszych mieszkań, domów czy biur. Coraz częściej w urządzenia te zaopatrywane są instytucje publiczne, w tym placówki oświatowe takie jak szkoły czy przedszkola. Jak się okazuje, brudne powietrze to nie tylko przypadłość dużych czy średnich miast, ale coraz częściej także niewielkich miejscowości oraz wiosek. I to niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Na czym polega działanie oczyszczacza?
Pomijając to, w jakim pomieszczeniu się znajdujemy, zawsze we wdychanym powietrzu obecne są liczne szkodliwe substancje. Oczyszczacz powietrza działa w ten sposób, że usuwa tego rodzaju zanieczyszczenia za pomocą zamontowanego zestawu filtrów lub mechanizmu zbilansowanej jonizacji powietrza, który skutkuje pozbyciem się prawie 100% alergenów. Warto w tym miejscu wspomnieć o urządzeniach wykorzystujących innowacyjną technologię Plasmacluster. Dzięki niej dochodzi do procesu tzw. jonizacji przy użyciu dodatnich jonów wodoru oraz ujemnych jonów tlenu występujących w świecie przyrody. Oczyszczone w ten sposób powietrze można więc porównać z tym, którym oddychamy na łonie natury, na przykład w lesie.
Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza?
Przed zakupem oczyszczacza powietrza należy zwrócić uwagę na parametry, które mają decydujący wpływ na skuteczność urządzenia. Mowa przede wszystkim o metodzie i szybkości filtracji powietrza, wydajności oczyszczacza, skuteczności wychwytywania zanieczyszczeń (optymalna wartość retencji to od 85 do 100%) oraz minimalnym rozmiarze cząsteczek pyłów, które jest w stanie pochłonąć. Nie bez znaczenia jest także głośność działania urządzenia oraz pobór mocy. Co ważne, oczyszczacz powinno dobierać się do danego pomieszczenia, a nie całego domu czy mieszkania. Każdy model urządzenia ma bowiem nieco inne możliwości.
Jakie funkcje powinien mieć oczyszczacz powietrza?
Wszystko zależy od naszych wymagań i warunków, w których ma pracować urządzenie. Pożądaną przez wielu funkcją jest zmiana trybu pracy oczyszczacza powietrza, czyli możliwość dostosowania prędkości filtrowania do swoich potrzeb. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem jest wspomniana już funkcja jonizacji, ale także nawilżania powietrza, która sprawdza się idealnie w suchych pomieszczeniach. Istotnym aspektem jest także to, jak wiele energii zużywa oczyszczacz. Na szczęście, na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych i ekonomicznych modeli, dlatego każdy klient znajdzie z pewnością coś dla siebie.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Jak więc widzimy, przy tego rodzaju urządzeniach liczy się każdy detal, a szeroka oferta producentów sprawia, że można zakupić oczyszczacz niemal "szyty na miarę". Należy jednak zaznaczyć, że jednym z kluczowych elementów, którymi trzeba się kierować przy wyborze takiego urządzenia jest nie tyle metraż, co objętość pomieszczania, w którym zostanie ulokowane. Szacuje się, że efektywnie działający oczyszczacz w ciągu godziny powinien przefiltrować trzykrotność objętości pomieszczenia. Na szczególną uwagę zasługują oczyszczacze powietrza Sharp UA-HG50, UA-HG60, UA-HD40, UA-HD50, które można znaleźć na przykład w serwisie klimamarket.