Jakie powierzchnie można myć i oczyszczać octem, a których nie?

Ocet jest podstawowym środkiem do czyszczenia w każdym ekologicznym domu. To produkt, który ma wiele zalet – jest nietoksyczny, zabija bakterie, rozpuszcza osad z twardej wody oraz jest tani. Są jednak powierzchnie, które absolutnie nie powinny być czyszczone za pomocą octu. Może on bowiem wyrządzić szkody urządzeniom oraz niektórym przedmiotom gospodarstwa domowego. Poniżej podpowiadamy, jak poprawnie używać tego magicznego środka czyszczącego.

Ocet jest bardzo przydatny podczas sprzątania domu i mieszkania
Ocet jest bardzo przydatny podczas sprzątania domu i mieszkania123RF/PICSEL

Ocet dobry na wszystko

Powszechnie uważa się, że ocet może wyczyścić wszystko. Nie jest to jednak do końca prawda. Owszem, ocet świetnie poradzi sobie z uciążliwym kamieniem w łazience oraz rozpuści osad w czajniku, ale należy też wziąć pod uwagę fakt, że jest kwasem silnie reagującym z niektórymi substancjami chemicznymi.

Ocet w łazience

Za pomocą octu w łazience można posprzątać wiele przestrzeni. To ekologiczny i mocny środek. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek oraz sugestii, w jaki sposób wykorzystać ocet podczas porządków w łazience.

Armatura - ocet świetnie poradzi sobie z kamieniem i osadem znajdującym się na kranie czy słuchawce prysznicowej. Najskuteczniejszym sposobem będzie owinięcie armatury w occie. Jak to zrobić? To bardzo proste. Wystarczy do plastikowego woreczka nalać odrobinę octu rozcieńczonego z wodą i owinąć nią kran lub słuchawkę od prysznica. Pozostaw na 15 minut. Potem spłucz mieszankę wodą.

Sedes - posyp go sodą oczyszczoną, a następnie zalej octem i pozostaw na 30 minut. Następnie wyczyść szczotką, a dzięki temu pozbędziesz się uciążliwego kamienia. Deskę klozetową umyj rozcieńczonym octem z wodą w proporcjach 1:1.

Udrożnienie umywalki i wanny - na samym początku wsyp sodę oczyszczoną, a potem wlej ocet, który zacznie się pienić. Po kwadransie odpływ zalej wrzątkiem.

Lustro, kabina prysznicowa - nie lubisz smug, a pozbycie się ich jest dla ciebie trudne? Ocet świetnie radzi sobie ze smugami na lustrach. Wystarczy przygotować roztwór w proporcji 1:10. Z jego pomocą umyjesz również okna w całym domu, a kamień na kabinie prysznicowej stanie się tylko niemiłym wspomnieniem.

Ocet w kuchni

Octem można posprzątać wiele powierzchni zarówno w kuchni, jak i w łazience
Octem można posprzątać wiele powierzchni zarówno w kuchni, jak i w łazience123RF/PICSEL

Wiele jest w przestrzeni kuchennej miejsc, które bardzo trudno doczyścić. Na szczęście prawie w każdym domu pod ręką jest ocet. W kuchni kwas ten przyda się do czyszczenia:

Lodówki - za pomocą octu pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo zaleca się mycie jej wewnątrz raz w tygodniu. Do czyszczenia najlepiej użyć szmatki lub gąbki zanurzonej w roztworze wody z octem 1:1. Na koniec ręcznikami papierowymi wytrzyj wnętrze lodówki do sucha.

Zlewu - szmatkę lekko nasącz roztworem z octem i wodą, wyczyść zlew, a następnie go opłukaj. Dzięki temu zabiegowi usuniesz białe plamy z wody oraz zdezynfekujesz zlew.

Kamienia na czajniku - można go usunąć dzięki prostej metodzie. Wystarczy zagotować w nim wodę z dodatkiem octu w proporcji 1:1. Pozostaw czajnik do ostygnięcia na kilka minut, a następnie wylej wodę i dokładnie opłucz czajnik. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu, zagotuj jeszcze raz wodę z dodatkiem soku z cytryny i ponów czynność z dokładnym wypłukaniem urządzenia.

Piekarnika - wystarczy połączyć ocet z wodą w proporcjach 50:50, a następnie dokładnie wymieszać. Mieszankę przelej do buteleczki z dozownikiem i spryskaj dokładnie wnętrze piekarnika. Pozostaw na kilka minut, a potem dokładnie wyczyść do sucha za pomocą ręczników kuchennych. Ocet zmiękcza tłuszcz znajdujący się w piekarniku, dlatego będzie ci go łatwiej usunąć.

Czego nie wolno myć octem?

W swoim domu znajdziesz kilka przestrzeni oraz urządzeń, które pod żadnym pozorem nie mogą być czyszczone octem. Poniżej podajemy kilka przykładów.

Żelazko - użycie octu do czyszczenia żelazka może spowodować korozję elementów grzejnych i trwale uszkodzić żelazko. Urządzenia te posiadają zewnętrzną powłokę ochronną, którą kwas jest w stanie uszkodzić.

Blaty - ocet może przyczynić się do zmatowienia naturalnego kamienia np. granitu czy marmuru. Kwas strawi częściowo powierzchnię blatu, a dodatkowo mogą pojawić się wyżłobienia.

Zmywarka do naczyń - poszczególne elementy gumowe znajdujące się w zmywarce mają w składzie różne środki chemiczne. Niektóre z nich mogą mocno reagować z octem.

Podłogi - ocet może rozpuszczać warstwę wykończeniową. Szczególnie drewniana podłoga jest podatna na silne działanie kwasu. Niektórzy producenci są skłonni anulować gwarancję paneli, jeśli znajdą na nich ślady użytkowania octu.

Ekrany elektroniczne - ocet może uszkodzić właściwości antyodblaskowe ekranu, a nawet uszkodzić działanie urządzenia!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas