Jakie prace wykonać w ogrodzie w kwietniu? Kluczowy jest trik z trawnikiem
W kwietniu przyroda budzi się do życia. Temperatura powietrza stopniowo wzrasta i rozkwitają pierwsze wiosenne rośliny. To idealny okres na gruntowne porządki po zimie i przygotowanie rabat na najbliższe miesiące. Co sadzimy w ogrodzie w kwietniu, które krzewy przycinamy i w jaki sposób dbamy o trawnik? Tego, jakie prace wykonać ogrodzie w kwietniu, dowiecie się z naszego kalendarza ogrodnika na kwiecień 2023.
Spis treści:
Co kwitnie w ogrodzie w kwietniu? Zachwycają nie tylko krokusy
Wraz z nadejściem wiosny, ogród zachwyca nas feerią barw. Symbolem tej pory roku od wieków są krokusy i przebiśniegi, jednak na świeżym powietrzu warto zwrócić uwagę również na inne rośliny. Jakie kwiaty w ogrodzie w kwietniu można teraz spotkać?
Jeżeli dobrze się rozejrzymy, bez trudu zauważymy również takie gatunki jak:
- tulipany
- stokrotki
- niezapominajki
- kaczeńce
- hiacynty
- narcyzy
- zawilce
- sasanki
Co sadzimy ogrodzie w kwietniu? Zarówno kwiaty, jak i warzywa
Prace ogrodowe w kwietniu obejmują przede wszystkim wysadzanie, rozmnażanie i przeszczepianie kwiatów ozdobnych na rabatach, a także przygotowanie gruntu i sadzenie roślin użytkowych w ogrodach warzywnych.
Co sadzimy w ogrodzie w kwietniu, jeśli chodzi o kwiaty? Przede wszystkim mieczyki, ale również przepiękne maciejki, które możemy teraz wysiewać bezpośrednio do gruntu. Na liście wartych uwagi roślin znajdują się również słoneczniki, chabry, maki i krzewy róż. Ukorzenione stokrotki i bratki w doniczkach można już powoli przesadzać do ziemi w ogrodzie.
Gdy skończymy zajmować się ozdobnymi rabatami, koniecznie zatroszczmy się również o rośliny użytkowe. W tym celu konieczne jest odpowiednie przystosowanie gruntu poprzez oczyszczenie, spulchnienie i napowietrzenie gleby. Kalendarz ogrodnika na kwiecień podpowiada, że w tym okresie sadzimy strączki.
Pod koniec miesiąca w gruncie śmiało mogą znaleźć się już m.in. pietruszki, rzodkiewki i cebule, a także wczesne odmiany kapusty czy kalafiory. Wówczas ryzyko przymrozków będzie bowiem mniejsze z uwagi na stopniowy wzrost temperatury.
Jakie prace wykonać w ogrodzie w kwietniu? O tym trzeba pamiętać
To jednak nie koniec naszych obowiązków. Musimy również uprzątnąć nasze podwórko ze śmieci, które znalazły się tam, nawiane przez wiatr lub w wyniku działalności zwierząt.
Z kwiatów powoli możemy już zdejmować zimowe osłony. W kwietniu powinniśmy również pamiętać o cięciu drzew i krzewów owocowych w bezchmurne, cieplejsze dni. Jest to ważne, chociażby w przypadku róż, u których przyczyni się to do ich lepszego kwitnienia.
W drugiej połowie miesiąca warto zadbać również o oczko wodne. Sprawdzamy, czy folia uszczelniająca nieckę jest w dobrym stanie. Zwracamy uwagę na rośliny wokół stawu i przystępujemy do oczyszczenia dna zbiornika z mułu (np. przy pomocy pompy do brudnej wody).
Kontrolujemy twardość i poziom pH wody, aby upewnić się, czy zapewniona jest tam równowaga biologiczna. Idealny odczyn to poziom pH odcylujących w granicach od 7,4 do 8,4. Ilość fosforanów powinna być mniejsza niż 0,035 mg/l, a azotynów niższa niż 0,3 mg/l.
Kwiecień w ogrodzie. Najwyższa pora zadbać o trawnik
Powyższe czynności są dość powszechnie praktykowane. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że kwiecień w ogrodzie jest również czasem intensywnej pielęgnacji murawy i nie chodzi tutaj wyłącznie o jego oczyszczanie przez grabienie naniesionych odpadów czy innych śmieci. Od wieloetapowych zabiegów, które wykonamy w celu poprawy kondycji trawnika wiosną, zależeć będzie jego późniejszy wygląd.
Z tego powodu koniecznie trzeba pamiętać o:
- Aeracji - (czyli napowietrzaniu). Podobnie jak grunt po zimie, trawnik również jest nieco zbity, dlatego konieczne jest jego odżywienie poprzez aerację. Zabieg ten opiera się na nakłuwaniu darni, dzięki któremu powietrze bez problemu może przenikać w głąb murawy.
- Nawożeniu trawnika - W kwietniu trawnik wzbogacamy nawozem bogatym w azot, a także niezbędne makro i mikroelementy, aby pobudzić go do wzrostu po zimie.
- Uzupełnianie ubytków - To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli mamy w domu zwierzęta, które załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na murawie. Jeśli murawa miejscami przebarwia się na żółto lub są w niej ubytki, w kwietniu warto dosiać trawę. Dzięki temu latem trawnik znów będzie zachwycał idealnym wyglądem.
Czytaj również:
Zobacz także: