Jałowiec chiński: Uprawa i pielęgnacja
Jałowiec chiński to krzew, który pełni w ogrodzie nie tylko funkcję dekoracyjną. Wielu ogrodników wybiera go do rozdzielenia części ogrodu i stworzenia labiryntu. Krzew daje możliwość kształtowania go w różne ciekawe formy poprzez przycinanie sekatorem lub nożycami ogrodowymi. Jest to roślina odporna na różne choroby, a także atak insektów, ale trzeba mieć na uwadze, że również ona może stać się ofiarą pasożytów czy chorób grzybowych. Niestraszne są jej trudne warunki pogodowe, a sadzić ją można nawet jesienią! Jak wygląda uprawa i pielęgnacja jałowca chińskiego? Przekonajmy się!
Jak wygląda jałowiec chiński?
Jałowiec chiński to krzew, który osiąga maksymalnie 25 metrów wysokości i należy do rodziny cyprysowatych. Pochodzi z terenów Azji i stanowi uzupełnienie wielu ogrodów, a także wykorzystywany jest do tworzenia żywopłotów. Spotkać się można z kilkoma rodzajami jałowca chińskiego: między innymi z Variegatą czy Obeliskiem. To odmiany karłowate i są znacznie niższe od naturalnych okazów. Jałowce chińskie mają szeroką paletę barw: od intensywnie zielonych po złociste, a nawet srebrzyste. Niektóre odmiany mają zarówno igły, jak i łuski, co stanowi ich znak rozpoznawczy. Warto mieszać ze sobą kilka odmian krzewu, które razem będą wyglądać bardzo efektownie.
Kiedy sadzić jałowiec chiński?
Jałowce chińskie można sadzić od wiosny do późnej jesieni, co niewątpliwe jest ich dużym atutem. Oczywiście wcześniej należy odpowiednio przygotować glebę, odchwaścić ją, spulchnić i wymieszać z nawozami. Ponadto ziemia powinna być piaszczysto-ilasta i mieć odczyn wahający się między pH 5,5-7,0. Warto wyściółkować ziemię wkoło sadzonek, dzięki czemu zapobiegniesz wyparowaniu wody czy wyrośnięciu chwastów. Najlepiej sprawdzi się do tego kora sosnowa lub sterta liści, a także torf.
Stanowisko dla jałowca chińskiego powinno mieć dostęp do słońca, ale dobrze, jeśli jest lekko zacienione. Krzewy te należy nawadniać niezbyt często, lecz przez cały rok, a w szczególności podczas dużych upałów. Co prawda rośliny te są odporne na mrozy, ale podczas bezśnieżnych zim grozi im tak zwana susza fizjologiczna. Dlatego w tym czasie też pamiętaj o podlaniu jałowca chińskiego od czasu do czasu.
Przycinanie krzewów jałowca chińskiego
Regularnego przycinania wymagają jedynie okazy młodsze, które są również bardziej podatne na formowanie z nich kształtów. Używa się do tego sekatora, którym ucina się gałązki znajdujące się jak najbliżej pnia krzewu. Jeśli chcesz przeprowadzić mniej inwazyjne cięcie, skróć je tylko w miejscach, gdzie wyrastają młode gałęzie. Czas na pierwsze cięcie przypada na wiosnę, nim pojawią się nowe zawiązki. Zabieg powtórz potem między połową lipca a końcem sierpnia - nie później!
Na co narażone są jałowce chińskie?
Pomimo tego, że jałowiec chiński to krzew odporny na choroby oraz atak szkodników, niestety również on czasami pada ich ofiarą. Najbardziej roślina ta narażona jest na chorobę grzybową zwaną fytoftorozą lub ostukę jałowca. Jałowców nie szczędzi również szara pleśń czy żerowanie mszyc lub tarczników jałowcowców. By chronić jałowce chińskie, stosuj specjalne opryski dostępne w sklepach ogrodniczych. Zabieg trzeba wykonywać w kwietniu, a kolejny w lipcu oraz postępować zgodnie z instrukcją podaną na etykiecie.
Zobacz też: