Na działkę sąsiada wjechała koparka. Jak sprawdzić, co buduje?
Rozpoczęcie remontu istniejącego już lokalu mieszkaniowego lub budowa domu, to zazwyczaj szereg niedogodności dla samego wykonawcy takich prac, jak i sąsiadów. Trwający tygodniami lub miesiącami uporczywy hałas i unoszący się kurz, wynikające z prac budowlanych, mogą niezwykle uprzykrzać życie. Czy możemy sprawdzić, czy sąsiad posiada pozwolenie na budowę domu lub przeprowadzenie remontu?

Co zrobić, gdy uciążliwy remont u sąsiada trwa zbyt długo?
Ciągnący się w nieskończoność, uporczywy remont w mieszkaniu sąsiada może znacząco i negatywnie wpływać na nasze prawo do spokoju i spoczynku nocnego. Wskazuje na to art. 51 Kodeksu wykroczeń, w którym czytamy: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".
Jeśli upominamy sąsiada przeprowadzającego remont i prosimy, by wyznaczył konkretne godziny prowadzenia głośnych prac, a w odpowiedzi słyszymy, że cisza nocna obowiązuje np. w godzinach 6:00-22:00, wówczas należy wyprowadzić go z błędu.
Otóż pojęcie ciszy nocnej jest wyłącznie tzw. prawem zwyczajowym, a więc wymyślonym przez ludzi dla ludzi. Godziny obowiązywania ciszy nocnej są umowną normą ustanawianą przez wspólnotę mieszkaniową lub administrację danego budynku.
W związku z tym należy przywołać wspomniany art. 51 Kodeksu wykroczeń. Jeśli sąsiad nadal nie stosuje się do próśb mieszkańców o wyznaczenie konkretnych godzin przeprowadzania najbardziej hałaśliwych czynności, powinniśmy się odwołać do regulaminu porządku domowego, który zwyczajowo sporządzany jest przez wspólnotę mieszkaniową lub spółdzielnię. Powinny być w nim zawarte godziny, w jakich dopuszcza się prowadzenie głośnych prac remontowych.
Ponadto regulamin powinien zawierać informacje dotyczące tego, czy prace można wykonywać w soboty i niedziele, a jeśli tak, to w jakich godzinach. Gdy i te próby i prośby spełzną na niczym, zasadnym jest wezwanie policji, zgodnie z art. 51 Kw.
Istnieje również możliwość dochodzenia swoich praw na drodze cywilnej. Podstawą do takiego kroku może być art. 144 KC, który wskazuje, że: "Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".

Czy sąsiad powinien mieć pozwolenie na przeprowadzenie remontu?
Planując remont mieszkania, nie zawsze wymagane jest pozwolenie na prowadzenie prac. Zgłoszenie remontu powinno mieć miejsce w przypadku, gdy planowane prace wpłyną na konstrukcję budynku. Mowa o m.in. przebijaniu ścian nośnych czy zmianach związanych z układem pomieszczeń.
Zgłoszenia należy dokonać w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, zależnie od miejsca remontu, załączając plany, opis prac oraz uzasadnienie konieczności ich wykonania. Dopiero po otrzymaniu zgody ze strony urzędu, można przystąpić do remontu.

Na działkę sąsiada wjechał ciężki sprzęt. Czy mogę sprawdzić, co buduje i czy posiada pozwolenie?
Od 1 stycznia 2016 r. każda osoba posiada dostęp do rejestru wniosków i decyzji o pozwoleniu na budowę dzięki ogólnodostępnej wyszukiwarce Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń (RWDZ), znajdującej się w internetowym serwisie informacyjnym prowadzonym przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego w Warszawie.
Wyszukiwarka Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń zawiera informacje dotyczące wniosków o pozwolenie na budowę, decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszeń budowy wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz sieci: elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 15 kV, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych.
Korzystanie z wyszukiwarki jest bardzo intuicyjne. Po wpisaniu niezbędnych parametrów, np. nazwy interesującego nas miasta, pojawia się lista pozwoleń z podstawowymi danymi dotyczącymi daty wydania decyzji, organu wydającego, lokalizacji inwestycji i rodzaj budowanego obiektu. Wyszukiwarka znajduje się na stronie wyszukiwarka.gunb.gov.pl.