Jeden produkt, który uwielbia lawenda. Będzie kwitnąć przez całe lato
Pięknie wygląda, obłędnie pachnie, a jej dobroczynna moc pomoże nam uchronić się przed atakiem komarów i kleszczy. Trudno wymienić wszystkie zastosowania lawendy, ale jedno jest pewne – warto mieć ją w swoim otoczeniu. Decydując się na samodzielną uprawę, przygotuj naturalny nawóz do lawendy. Dzięki niemu będzie rosła zdrowo, a widok jej drobnych kwiatów będzie napawać dumą każdego ogrodnika.
Spis treści:
Jakie wymagania ma lawenda?
Pola skąpane w fioletowo-błękitnych kwiatach to wizytówka francuskiej Prowansji. Namiastkę tej atmosfery możemy uzyskać we własnym ogrodzie lub na parapecie. Aby uprawa lawendy poszła po naszej myśli, musimy poznać nieco lepiej tę efektowną krzewinkę.
Czego potrzebuje lawenda?
- Przede wszystkim słonecznego stanowiska — w cieniu trudno będzie uzyskać zadowalające efekty uprawy.
- Lawenda powinna być sadzona w przepuszczalnym podłożu, bez ryzyka zastojów wody. Roślina dużo lepiej radzi sobie w suchych miejscach niż w podmokłym gruncie.
- Odczyn gleby powinien być zasadowy.
- Lawenda nie lubi ścisku, dlatego krzewinki należy sadzić, zachowując odległość 30-40 centymetrów między kolejnymi roślinami. To ważne, by zapewnić im dobrą cyrkulację powietrza.
- Podczas podlewania wodę dostarczaj bezpośrednio do ziemi. Nie należy moczyć liści oraz kwiatów.
Domowy nawóz do lawendy przygotujesz z resztek
Planując zrobienie naturalnego nawozu do lawendy, musisz wziąć pod uwagę jej preferencje względem zasadowego podłoża. Powinno być ono zasobne w wapń, dzięki któremu lawenda rozwija się jak marzenie.
Wykorzystaj kuchenne resztki w postaci skorupek jaj. Ich właściwości doskonale wpływają na lawendę, dostarczając niezbędne dla jej wzrostu składniki. Jak wykorzystać skorupki jaj w ogrodnictwie? Suche skorupki rozdrobnij i wymieszaj z wierzchnią warstwą gleby. Dzięki temu substancje odżywcze będą uwalniane stopniowo. Lawenda stanie się wzmocniona, bardziej odporna na szkodniki i choroby, więc nic nie zakłóci jej kwitnienia.
Ważne: Pamiętaj, by używać skorupek po jajkach, które były gotowane w wodzie bez żadnych przypraw i innych dodatków.
Dlaczego warto uprawiać lawendę?
Lawenda wąskolistna, czyli najpopularniejsza w naszym kraju odmiana, odstrasza komary. Nie są w stanie znieść jej intensywnego aromatu. Posadź ją więc w takich miejscach ogrodu, w których najbardziej lubisz spędzać czas. Kwitnie przez całe lato, więc twoje wakacyjne przyjęcia w ogrodzie nie będą zakłócane przez irytujące insekty.
Lawenda pomoże stworzyć w ogrodzie naturalną barierę przed kleszczami. One również nie są wielbicielami jej zapachu, który wynika z obecnych w roślinie olejków eterycznych. Choć nie jest środkiem o stuprocentowym działaniu, z pewnością pomoże ograniczyć liczbę krwiożerczych pajęczaków na twoim terenie.
Polecamy: