Jeden składnik odmieni smak syropu z cebuli. Ewa Wachowicz zdradza sekret

Syrop z cebuli - zdrowotna mikstura, którą chyba każdy z nas w dzieciństwie próbował i raczej nie ma dobrych skojarzeń. Po ten naturalny specyfik sięga ostatnio coraz więcej osób i szuka odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby zmienić jego charakterystyczny smak. Odpowiedź na to pytanie ma Ewa Wachowicz. Obok cebuli ważne są także m.in. goździki

Ewa Wachowicz zdradza swoją recepturę na syrop z cebuli
Ewa Wachowicz zdradza swoją recepturę na syrop z cebuli Ewa Wachowiczarchiwum prywatne

Na co pomaga syrop z cebuli?

Syrop z cebuli to znane, domowe lekarstwo stosowane na kaszel, zarówno ten suchy, jak i mokry.  Ma działanie wykrztuśnie, co oznacza, że rozrzedza zalegającą w oskrzelach wydzielinę i dzięki temu ułatwia także pozbycie się jej. Polecany jest również m.in. przy zapaleniu gardła czy anginie. To także dobry specyfik, który pomoże wzmocnić odporność. Syrop z cebuli stosowany jest przez wiele osób również w walce z katarem. Wystarczy namoczyć w nim wacik i na chwilę umieścić go w nosie. U dzieci polecane jest przecieranie takim wacikiem okolic nosa.

Więcej o zdrowotnych właściwościach syropu z cebuli znajdziecie w serwisie: ZDROWIE.interia.plSyrop z cebuli - stary jak świat sposób nie tylko na przeziębienie

Syrop z cebuli - receptura od Ewy Wachowicz

Jak przygotować syrop z cebuli? Są sposoby na to, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego posmaku. Swój sposób zdradziła Ewa Wachowicz. Potrzebujesz nie tylko cebuli, ale też imbir, czosnek i goździki. Wszystko zalewasz miodem i trzymasz w zamknięciu przez jeden dzień.

Przepis na syrop z cebuli według wskazówek Ewy Wachowicz

Syrop z cebuli
Syrop z cebuli Ewa Wachowiczarchiwum prywatne

Składniki na syrop z cebuli:

  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka goździków
  • kawałek imbiru
  • miód

Przygotowanie syropu z cebuli:

  1. Cebule, czosnek oraz imbir obrać i pokroić.
  2.  Wraz z goździkami ułożyć w słoiku, robiąc warstwy. 
  3. Zalać miodem. 
  4. Zamknąć i odstawić w zacienione miejsce na jeden dzień. 

*Przepis pochodzi z felietonu Ewy Wachowicz: Cebula i jej (nie)zwykłe wykorzystanie w kuchni

Syrop z cebuli - do której godziny podawać

Syropu z cebuli nie wolno pić przed snem
Syropu z cebuli nie wolno pić przed snem123RF/PICSEL

Zaleca się, aby dorośli pili syrop z cebuli ok. 3 razy dziennie po jednej łyżeczce. U dzieci to 2 łyżeczki (w tym przypadku warto także skonsultować dawkowanie syropu z cebuli z lekarzem). Miksturę najlepiej przyjmować po posiłku. Ostatnia dawka nie powinna być pita bezpośrednio przed snem, gdyż syrop ma działanie wykrztuśne.  Czas przyjmowania to nie więcej niż 7 dni.

Gdzie przechowywać syrop z cebuli?

Syrop z cebuli musi być przechowywany w zamkniętym słoiku lub w innym szklanym opakowaniu, w chłodnym miejscu. Najlepsza będzie do tego po prostu lodówka. Tak, szczelnie zamknięty syrop może stać nawet do 14 dni.

Jeśli pozostawimy miksturę w temperaturze pokojowej, po 2-3 dniach będzie już do wyrzucenia.

"Na zdrowie": Cebula nie tylko na przeziębienieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas