Jedz na zdrowie ten świąteczny przysmak. Szybko zobaczysz efekty

Chrzan, to jeden z tradycyjnych przysmaków, który gości na polskich stołach i dzieje się to najczęściej w Wielkanoc. Oczywiście chrzan spożywany jest nie tylko od święta i okazuje się, że jest niezwykle zdrowy. Co zawiera chrzan i dlaczego warto go jeść częściej, niż tylko raz w roku w okresie wielkanocnym?

Chrzan stał się ważnym dodatkiem w polskiej kuchni
Chrzan stał się ważnym dodatkiem w polskiej kuchni 123RF/PICSEL

Co zawiera chrzan? To symbol siły i krzepy

Chrzan często wkładany do wielkanocnego koszyczka ma w tradycji swoją symbolikę. Korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę i ma przynieść nam dobre zdrowie. Drugie znaczenie, bardziej religijne związane jest z Jezusem.

Nic dziwnego więc, że wkładany jest do święconki. Doskonale smakuje z sałatką jarzynową i rozmaitą wędliną, ale chrzan warto jeść znacznie częściej, niż tylko w Wielkanoc.

Chrzan zawiera całe bogactwo witamin i minerałów. Jego korzeń zawiera potas, magnez, fosfor, wapń, kwas foliowy i witaminę C. Znajdziemy w nim też związki roślinne -  glukozynolany, które rozkładają się na izotiocyjaniany.

Chrzan wykazuje właściwości antynowotworowe, więc warto jeść go profilaktycznie.

Jedz chrzan a zapomnisz o wielu problemach zdrowotnych

Prócz działania antyrakowego, chrzan ma szereg innych właściwości, które warto wykorzystać. Korzeń chrzanu doskonale wspomaga trawienie. Pobudza on pracę woreczka żółciowego, a także wspomaga przyswajanie składników odżywczych z pożywienia i przemianę materii.

Enzymy zawarte w chrzanie podczas przyswajania stymulują trawienie ciężkostrawnych potraw, których nie brakuje w polskiej kuchni, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Spożywanie tego produktu zapobiega zaparciom, wzdęciom i zgadze.

Chrzan króluje w Wielkanoc
Chrzan króluje w Wielkanoc123RF/PICSEL

Prócz działania na przewód pokarmowy, chrzan doskonale sprawdzi się kiedy dopadnie nas przeziębienie. Wykazuje on działanie bakterio i wirusobójcze, więc sprawdzi się przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Aby ustrzec się przed chorobą w sezonie zimowym, czy w okresie przedwiośnia, warto spożywać go regularnie w ramach profilaktyki.

Chrzan nadaje się nie tylko do żurku i do sałatki. Jak zrobić z niego syrop?

Znając właściwości zdrowotne chrzanu, nie musi on nam służyć tylko jako dodatek do mięs, czy do żurku. Możemy z niego zrobić syrop. Do celów leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim korzeń chrzanu.

Prócz szeregu witamin i minerałów korzeń chrzanu zawiera też lizozym. To on wykazuje działanie, która pomaga pozbyć się bakterii, wirusów i grzybów. Działa też wykrztuśnie, dlatego zaleca się w trakcie infekcji picie syropu z chrzanu.

Wystarczy zetrzeć korzeń chrzanu na tarce, i zalać 1/2 litra wrzątku. Napar odstawiamy na godzinę, następnie przecedzamy przez gazę i do powstałej mikstury dodajemy dwie łyżki miodu. Na koniec mieszamy.

Przechowywać w zaciemnionym i chłodnym miejscu.

Błyskawiczna zupa z serków topionychInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas