Kapsułki, żele czy proszek: W czym najlepiej prać ubrania?

Zrobienie prania nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy do pralki wrzucić ubranie, nastawić odpowiedni program oraz dodać odpowiedni detergent. Jego wybór jest kluczowy: musi wywabiać nawet uporczywe plamy, nie niszczyć delikatnych tkanin, nie podrażniać skóry oraz być wydajny. Obecnie na rynku jest szeroki wybór środków do prania: proszków, żeli i kapsułek. Ich producenci prześcigają się w udoskonalaniu receptur oraz kuszą konsumentów skutecznością i ceną. Jednak wybór powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb: wtedy łatwiej znaleźć odpowiedni produkt. W czym najlepiej prać ubrania? Podpowiadamy.

Pranie
Pranie ©123RF/PICSEL
Pranie w pigułce. Co oznaczają symbole na metkach?Interia.tv

Proszek do prania

Proszek do prania
©123RF/PICSEL

Proszki do prania są najpowszechniejszymi środkami piorącymi. Zawierają środki powierzchniowo czynne, które mają za zadania zmiękczenie wody, co pomaga w usuwaniu plam. Ponadto można w niech znaleźć substancje wybielające oraz przeróżne kompozycje zapachowe. Trzeba pamiętać, że skład proszków różni się w zależności od przeznaczenia (np. do białych czy ciemnych tkanin).

Zaletą proszków jest ich wydajność, nie trzeba dużej ilości, aby pranie było skuteczne, a tkaniny – czyste. Poza tym ilość detergentu można dopasowywać do ilości ubrań w bębnie. Niestety, proszek posiada również wady. Przede wszystkim nie zawsze dokładnie się rozpuszcza, zwłaszcza w zimnej wodzie oraz wtedy, gdy pralka jest przeładowana. Wtedy na zgięciach pojawiają się białe plamy. Poza tym trzeba go przechowywać w suchym miejscu, ponieważ wilgoć sprawia, że bryluje się – w efekcie może dojść do zapchania niektórych odpływów pralki. Wreszcie, aby pranie ładnie pachniało, trzeba użyć dodatkowo płynu do płukania tkanin.

Żele

Żel do prania
©123RF/PICSEL

Żele do prania są równie popularne. Obecnie w większości sklepów są dostępne w różnych rodzajach, gramaturach oraz cenach. Zawierają substancje czynne i dodatkowe (zapachowe, a nawet zapobiegające elektryzowaniu się ubrań). Wybór jest ogromny: istnieją żele do tkanin jasnych, kolorowych, chroniące ciemne ubrania, ale wśród nich można również znaleźć też i takie, które nadają się do prania ubrań delikatnych (wełny, a także jedwabiu). Żele są bardzo wydajne, wystarczy do szuflady nalać odrobinę detergentu, aby był skuteczny.

Zaletą żeli do prania jest to, że bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, nawet w niskich temperaturach. Detergent można dostosować do ilości ubrań znajdujących się w pralce, wystarczy posłużyć się załączoną miarką. Poza tym płyny do prania są wydajne – jedna litrowa butelka wystarczy na kilkadziesiąt prań. Niestety, jeśli w bębnie pralki znajduje się bardzo dużo ubrań, na nich może również powstać biały osad, tak samo jak w przypadku użycia proszku (szczególnie na czarnych tkaninach). Poza tym wielu użytkowników skarży się, że są mniej skuteczne od proszków, a dodatkowo zapychają pralkę. Na ten ostatni problem jest prosta rada – wystarczy rozcieńczać detergent z niewielką ilością wody lub dodawać go bezpośrednio do bębna pralki.

Kapsułki do prania

Kapsułka do prania
©123RF/PICSEL

Kapsułki do prania zyskują popularność za sprawą kampanii reklamowych w mediach. Składem nie różnią się od proszków do prania czy żeli, jednak zawierają również kompozycję zapachową, dlatego nie wymaga się dodawania środków do płukania tkanin. Zaletą kapsułek jest to, że umieszcza się tylko jedną na dnie bębna. Ich działanie jest skuteczne, ponieważ spierają uporczywe plamy oraz rozpuszczają się w niskich temperaturach. Łatwo się je dozuje: na jedno pranie wystarczy jedna kapsułka. Istnieją różne rodzaje tego środka do prania: do bieli, ubrań kolorowych i czarnych, a także do tkanin delikatnych.

Czy mają jakieś wady? Przede wszystkim cena: nawet do niepełnej pralki trzeba użyć jednej kapsułki. Koszt jednego opakowania jest wyższy niż butelki żelu, ale jest porównywalny z przeciętnym opakowaniem proszku do prania.

Podsumowanie

Jak widać, każdy z tych detergentów posiada wady i zalety, dlatego wybór jest kwestią indywidualną i zależy od przyzwyczajeń. Jedynym kryterium może być cena, która w niektórych przypadkach może się znacząco różnić.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas