Katalpa - egzotyczne drzewo w twoim ogrodzie. Jak je pielęgnować?

Katalpa to drzewo, obok którego trudno przejść obojętnie. Ta egzotyczna roślina, która zwraca na siebie uwagę charakterystycznym, przepięknym wyglądem, z powodzeniem może ozdabiać ogród w polskich warunkach klimatycznych. Podpowiadamy, jak dbać o drzewo, by odwdzięczyło się zdrowym kwitnieniem.

Katalpa szybko rośnie, dlatego jest sadzona w parkach i skwerach
Katalpa szybko rośnie, dlatego jest sadzona w parkach i skwerach123RF/PICSEL

Katalpa - jak wygląda?

Katalpa, nazywana także surmią, to ozdobne, liściaste drzewo szybkorosnące, które zwraca uwagę swoim wyjątkowym, egzotycznym wyglądem. Katalpa może osiągać nawet 15 metrów długości, a jej korona, w zależności od odmiany, rozrasta się do 8 metrów, tworząc piękną, nieszablonową, ulistnioną kopułę.

A skoro mowa o liściach, to katalpa posiada je w kształcie serca. Liście mają jasnozieloną barwę i przyjemną w dodatku strukturę, ponadto mogą rozrastać się nawet do 25 cm. Liście opadają z drzewa na zimę i wówczas zauważalne są długie i cienkie owoce.

Katalpa pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, ale jest również bardzo popularna m.in. w Chinach i Tybecie. Na całym świecie wyróżnia się 11 odmian katalpy, ale w Polsce do najczęściej spotykanych gatunków zaliczmy: katalpę zwyczajną Nana, katalpę zwyczajną Aurea, katalpę żółtokwiatową Ovata i katalpę wielokwiatową.

Katalpa zachwyca swoim wyglądem
Katalpa zachwyca swoim wyglądem123RF/PICSEL

Katalpa - kwitnienie

Kwitnienie katalpy zwyczajnej, bardzo często spotykanej w Polsce, przypada na czerwiec i lipiec. Wówczas drzewo pokrywa się liśćmi, które wydają przyjemną woń. Kwiaty posiadają biało-kremowy kolor i są pokryte niewielkimi plamkami.

Na początku jesieni drzewo zrzuca liście, w miejsce których pojawiają się długie, cienkie strąki, przypominające wyglądem owoce fasoli.

Katalpa może osiągać 15 metrów długości
Katalpa może osiągać 15 metrów długości123RF/PICSEL

Katalpa - pielęgnacja

Katalpa to roślina ciepłolubna, ale w polskich warunkach, przy odrobinie naszego zaangażowania, drzewo doskonale sobie poradzi. Idealnym miejsce dla rozwoju katalpy jest stanowisko dobrze nasłonecznione, zabezpieczone przed silnym wiatrem.

Drzewo najlepiej czuje się na żyznej i lekkiej glebie, która zapewni odpowiednią przepuszczalność i nawilżenie, o pH obojętnym lub zasadowym. Jałowa i sucha ziemia może doprowadzić do uschnięcia drzewa, z kolei katalpa rosnąca na terenie podmokłym prawdopodobnie zacznie obumierać z uwagi na przemarznięcie.

Katalpa nie jest wymagająca, kiedy mowa o przycinaniu, ponieważ sama naturalnie tworzy piękny kształt. Z rośliny należy pozbywać się suchych i chorych pędów, a taki zabieg najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Drzewo bardzo źle znosi suszę, dlatego należy pamiętać o regularnym podlewaniu.

Rzecz jasna, roślinie należy zapewnić niezbędne do kwitnienia minerały. Jeśli mamy do czynienia z ziemią wyjałowioną, dobrym rozwiązaniem jest zasilenie jej kompostem. Jesienią warto wzbogacić ziemię o nawozy bogate w potas i magnez, ale bez zawartości azotu. To zdecydowanie pomoże drzewu lepiej znieść zimę.

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas