Kiedy i jak przycinać róże? Pilnuj terminów. W przeciwnym wypadku roślina zmarnieje

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Wraz z nadejściem nieco cieplejszych dni kalendarz ogrodnika znów wypełni się po brzegi. Niektórych prac i terminów ich wykonania należy jednak dokładnie pilnować. W przeciwnym wypadku tylko o krok od zmarnienia rośliny. Kiedy i jak przycinać róże? Złap za sekator w odpowiednim momencie. Inaczej nici z kolorowych kwiatów.

Kiedy i jak przycinać róże? Uważaj na te błędy. Roślina szybko zmarnieje
Kiedy i jak przycinać róże? Uważaj na te błędy. Roślina szybko zmarnieje123RF/PICSEL

Róże, zachwycając kolorami swoich kwiatów oraz obłędnym zapachem, są stałym bywalcem wielu ogrodów. Obok niezwykłej urody, kuszą ogrodników również stosunkowo prostą pielęgnacją. By w kolejnym sezonie znów zachwycały swoim wyglądem, należy jednak już teraz poświęcić im nieco uwagi.

Kiedy ciąć róże 2024? Pilnuj ważnych terminów

Przycinanie róż jest jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku uprawy tych ozdobnych krzewów. Odpowiednio przycięte będą bowiem zdrowsze, odmłodzone, a w przyszłości zaczną lepiej się krzewić i obficie kwitnąć, przy okazji dobrze się rozwijając. Podobnego zabiegu nie należy więc pomijać.

Najlepszym terminem cięcia róż jest wiosna - okres od końca marca aż przez cały kwiecień. Im wcześniejszy termin tym należy jednak dokładniej prześledzić prognozy pogody. Róże można ciąć bowiem wyłącznie w momencie, gdy nie ma mrozów, a na horyzoncie nie widać kolejnych. W przeciwnym wypadku narazimy roślinę na ewentualne przemarznięcie, sprawiając, że zmarnieje i w przyszłości nie wypuści kwiatów. Niektórzy ogrodnicy za moment idealny do przeprowadzenia zabiegu przycinania róż uważają czas, w którym kwitną forsycje.

Zabieg przycinania róż warto zaplanować na ciepły, bezdeszczowy dzień, jednak nie przy silnym nasłonecznieniu.

Jak ciąć róże? Ważny, wiosenny zabieg

Wiosenne cięcie róż nazywa się także sanitarnym. W tym czasie należy bowiem usunąć pędy chorobowe (z widocznymi objawami chorobowymi lub śladami żerowania szkodników), a także te uschnięte, przemarznięte i złamane, naderwane czy pęknięte. Wyciąć należy również te krzyżujące się, cienkie i słabe.

Aby róże latem odwdzięczyły się kwiatami, należy już teraz odpowiednio o nie zadbać
Aby róże latem odwdzięczyły się kwiatami, należy już teraz odpowiednio o nie zadbać123RF/PICSEL

Do ogrodu warto ruszyć z ostrym sekatorem, a cięcia pędu każdorazowo wykonywać lekko ukośnie (pochyle, ale nie mocno na ukos - wówczas rana będzie zbyt duża), powyżej oczka. W zależności od rodzaju krzewu, cięcie należy przeprowadzić w inny sposób.

  • Jak przycinać róże wielokwiatowe? Grube pędy skraca się do wysokości około 20-30 cm, zostawiając na nich od 4 do 6 oczek. Te cieńsze należy przyciąć mocniej, skracając na 15-20 cm. Najsłabsze pędy należy wyciąć tuż przy korzeniu.
  • Jak przycinać róże rabatowe? Cięcie należy wykonać na wysokości 30-60 cm, w zależności od rodzaju odmiany - niższej lub wyższej. Na krzewie zostawia się zwykle 5-10 pędów, na każdym z nich po 4-5 oczek. Nie należy pozbywać się słabych pędów.
  • Jak ciąć róże pnące? Ich przycinanie po zimie zaczyna się dopiero w czwartym roku od posadzenia. Należy ograniczyć je do wycięcia pędów bocznych, pozostawiając główny szkielet rośliny. Wyciąć trzeba również pędy rosnące zbyt gęsto i ukośnie - te zdrowe i silne będą miały wówczas lepsze warunki do wzrostu. Wyższe pędy należy przywiązać do podpory miękkim sznurkiem.
  • Jak prowadzić róże pienne? Pędy należy przyciąć na 3-4 oczka, jednocześnie usuwając wszystkie dzikie, wyrastające od korzenia lub z podkładki.

Kolejne cięcie róż odbędzie się dopiero latem, kiedy rośliny zrzucą już kwiaty. Przez cały sezon warto jednak systematycznie wykonywać cięcia pielęgnacyjne, polegające na usuwaniu zniszczonych, chorych lub przesuszonych pędów. Wówczas roślina, pozbawiona "problemu", skupi się na rozwoju zdrowych części, kwitnąc zdrowo, obficie i długo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas