W trakcie odwilży ruszaj do ogrodu. Wiosną zapomnisz o chwastach
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Kiedy największe śniegi nieco odpuszczą, kalendarz ogrodnika na powrót zapełnia się koniecznymi do wykonania pracami. Późnozimowa odwilż jest doskonałym momentem na zabezpieczenie ogrodu przed chwastami. Już teraz rusz do pracy, dzierżąc w dłoni łopatę. Wiosną sobie podziękujesz.
Zima nieco odpuściła, a wiosenne temperatury i brak śniegu są okazją dla ogrodników do zadbania o przydomowe ogródki. To wręcz doskonałe warunki, by pozbyć się uciążliwych w trakcie cieplejszych miesięcy chwastów. Jedną z prac należy wykonać już teraz. Kolejną zaś wraz z nadejściem wiosny.
Spis treści:
Co daje przekopanie ziemi? Za łopatę chwyć w trakcie odwilży
Ogrodowe chwasty to prawdziwa zmora wielu ogrodników. Często nawet najbardziej pracochłonne zajęcia, mające na celu ich zwalczenie, nie przynoszą bowiem efektów, skutecznie irytując właścicieli ogródków. Dlatego też walkę z nimi warto rozpocząć już zimą.
Chwasty w ogrodzie są bowiem ekspansywne, tworząc mocne korzenie i silne rozłogi, a czasami rozsiewają się także tysiącami nasion. Będące dzikimi roślinami są doskonale przystosowane do lokalnego środowiska, a delikatne ogrodowe odmiany roślin w momencie starcia z chwastami nie mają najmniejszych szans.
Odchwaszczanie warto więc zacząć na długo przed posadzeniem roślin ogrodowych. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, w tym przede wszystkim właściwe przygotowanie ziemi, pozwolą bowiem uniknąć zarastania chwastami świeżo założonych rabat, trawnika czy warzywnika. Już w trakcie odwilży warto więc chwycić za łopatę.
Czy kopanie ogródka jest potrzebne? W mig pożegnasz uciążliwe chwasty
Przekopywanie ogródka należy przeprowadzać starannie. Tylko w ten sposób pozbędziemy się wszystkich chwastów - w tym tych najbardziej uciążliwych: perzu właściwego, skrzypu polnego, pokrzywy zwyczajnej czy nawłoci pospolitej.
Tylko usunięcie nawet najmniejszych fragmentów korzeni zwiastuje późniejsze powodzenie. Przy okazji przekopywania ogródka, obok usunięcia chwastów, warto rozbić także bryły ziemi. Spulchniona i napowietrzona, przekonana na głębokość około 15-30 cm ziemia zapewni nam kolejno efektywniejsze uprawy.
Jak pozbyć się chwastów z kostki brukowej? Sięgnij po domową mieszankę
Chwasty, obok grządek z warzywami czy kwiatami, szczególnie upodobały sobie również szczeliny w kostce brukowej. O te jednak zdecydowanie trudniej zadbać. Pomóc może domowy zabieg.
Wojnę chwastom wypowie oprysk, przygotowany na bazie octu. Butelkę z atomizerem wystarczy wypełnić do 2/3 pojemności octem, dolewając kolejno do pełna wody. Całość wymieszać, a potem spryskać kostkę brukową. Zabieg należy jednak przeprowadzić w bezwietrzny, bezdeszczowy i słoneczny dzień. Warto powtórzyć go kilkukrotnie, dla uzyskania lepszych efektów.
Ocet działa bowiem niczym herbicydy - preparaty przeznaczone do selektywnego usuwania chwastów. Jest jednak zdecydowanie bezpieczniejszy dla innych roślin, a do tego tani i dostępny w każdym sklepie.