Kiedy odkryć rośliny po zimie? Sprawdź dokładną datę
Przedwiośnie to czas, kiedy rozpoczynają się pierwsze prace ogrodowe. Trzeba mieć na uwadze, że pogoda w tym czasie jest bardzo zmienna. Dlatego porę na odkrycie roślin po zimie, trzeba wybrać rozważnie. Kiedy najlepiej to zrobić? Z których gatunków najpierw zdjąć osłonę? Wyjaśniamy poniżej.
Które rośliny należy odsłonić jako pierwsze?
W pierwszej kolejności należy ściągnąć osłonę m.in. z wrzośców, magnolii, pnączy, a także wrzosów czy bylin (różaneczniki, hortensje rabatowe). Okres ten przypada na połowę marca (około 15 dnia miesiąca). Oczywiście, pod warunkiem że temperatury nie spadają już poniżej zera stopni Celsjusza. W przeciwnym razie narażasz rośliny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Może to skutkować nieprawidłowym rozwojem okazów lub obumarciem młodych pędów i pąków kwiatowych. Przyczyniają się do tego kryształki lodu, które osadzają się na roślinie. Niska temperatura uszkadza na stałe komórki roślinne, a szanse na ratunek są nikłe.
Jak prawidłowo zdjąć osłony z roślin?
Przede wszystkim należy na bieżąco analizować pogodę, która w marcu bywa bardzo kapryśna. Nie należy się spieszyć i lepiej poczekać kilka dni dłużej na ściągnięcie osłon z roślin. Jeśli wyższa temperatura utrzymuje się przez kilka dni, to dobry znak. Pierwsze pąki kwiatowe zaczynają pękać, a uprawy wybudzają się do życia. Ściągając osłony, skup się na tym, by rośliny nie doznały szoku termicznego. Nie planuj tej czynności na ranek i wieczór, gdyż wtedy jest najzimniej. Najpierw usuń grubsze materiały (np. agrowłókninę). Dopiero potem naturalne osłony, np. usypane z kory czy liści.
W dni słoneczne warto przeprowadzić lekkie cieniowanie roślin ozdobnych. W ten sposób unikniesz przesuszeniu gleby. W razie nawrotu przymrozków koniecznie okryj okazy z powrotem warstwą materiału. Nie bez powodu mówi się, że w marcu, jak w garncu.
Zobacz: