Reklama

Reklama

Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to ostatnia zmiana czasu?

Już za kilka dni, jak co roku, przestawimy zegarki i przejdziemy na czas zimowy. W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu już od roku 2021, ale ostatecznie pomysł ten nie doczekał szczęśliwego finału. Czy w październiku 2022 roku przestawimy zegarki po raz ostatni?

Historia przestawiania zegarków sięga zaledwie ubiegłego wieku, ale już w XVIII wieku Benjamin Franklin sugerował, że ludzie źle gospodarują swoim czasem i potrzebna jest zmiana, która pozwoli wykorzystać go w sposób maksymalny.

Państwa europejskie zaczęły rozumieć tę potrzebę i stopniowo wprowadzać zmianę czasu. W Polsce po raz pierwszy stało się to w okresie międzywojennym, a następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 i w 1977 roku. Od tego czasu nieprzerwanie przestawiamy zegarki o godzinę, zawsze dwa razy w roku. 

Zobacz równieżJak przygotować się do zmiany czasu?

Reklama

Po co przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu ma na celu lepsze wykorzystanie światła słonecznego oraz oszczędność energii. Mimo to, już od wielu lat toczy się w Europie dyskusja, czy powinna być ona kontynuowana, w szczególności, iż większość obywateli Europy chce trwałego przejścia na czas letni. 

Cześć specjalistów i lekarzy przekonuje zresztą, że zmiana czasu ma niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka - wpływa na zaburzenia snu, może prowadzić do depresji oraz zwiększa ryzyko zawału serca i udaru. 

W 2019 roku Parlament Europejski zatwierdził plan zniesienia zmiany czasu już od roku 2021 - pomysł ten jednak szybko upadł.

Czy zmiana czasu w październiku 2022 jest ostatnią?

Niestety, nic nie wskazuje na to, że tegoroczna zmiana czasu na zimową będzie ostatnią. Zgodnie z oświadczeniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii zegarki będziemy przestawiać przynajmniej do roku 2026. 

Zmiana czasu 2022: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?

Już za kilka dni czeka nas kolejna zmiana czasu na zimowy. Zegarki przestawimy o godzinę 30 października 2022 roku. Konkretnie zmienimy godzinę z 3:00 na 2:00. Dobra wiadomość jest taka, że będziemy spać dłużej!

Zobacz również:

Co widzisz na tym obrazku? Odpowiedź wskaże, czy jesteś szczęśliwy czy nie
INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy