Kiedy wykopać dalie i mieczyki? Nie przegap tych terminów

Dalie i mieczyki latem cieszą nasze oczy w ogrodzie. Nie mogą jednak zostać w ziemi przez zimę - zbliża się czas, kiedy należy je wykopać. Sprawdź, by nie przegapić odpowiednich terminów. Podpowiadamy również, w jaki sposób to zrobić oraz jak je później przechowywać.

Dalie to piękne kwiaty występujące w różnych kolorach
Dalie to piękne kwiaty występujące w różnych kolorach123RF/PICSEL

Mieczyki i dalie - piękne kwiaty do ogrodu

Mieczyki i dalie, dawniej popularne rośliny w polskich ogrodach, powracają teraz do łask. Mieczyki to wysokie rośliny o kolorowych kwiatostanach, wymagające słonecznego, żyznego gruntu, regularnego podlewania i nawożenia. Dalie natomiast kwitną późnym latem i jesienią, preferując stanowisko pełne słońca i przepuszczalną glebę. Istnieje wiele odmian dalii o różnych kolorach i rozmiarach.

Kiedy wykopujemy mieczyki i dalie?

W przypadku mieczyków nie czekaj na mróz - wykop ich bulwy w połowie września, skracając górne części. Dalie pochodzące z Ameryki Południowej kwitną natomiast do października. Warto wykopać je po pierwszych przymrozkach.

W jaki sposób wykopać mieczyki i dalie?

Aby zachować bulwy mieczyków, trzeba wiedzieć, jak je ostrożnie wykopać. Wydobycie polega na delikatnym odłączeniu ich od ziemi, często w tym celu używa się widelca ogrodowego. Po wykopaniu obcina się pędy, zostawiając 3-5 cm.

Do wykopania dalii najlepiej używać wideł amerykańskich lub w razie potrzeby szpadla. Po wyjęciu bulw delikatnie otrzepujemy je, pozbywając się resztek ziemi, a później przycinamy pędy na wysokość 10-20 cm nad bulwami. Następnie należy wysuszyć je w ciepłym i suchym miejscu.

Jak przechowujemy mieczyki i dalie?

Po kilku dniach suszenia dalii, przechodzimy do ich przechowywania w drewnianych skrzynkach, które możemy posypać torfem lub korą. Bulwy mieczyków warto umieścić w drewnianych skrzynkach, wyłożonych gazetą lub w papierowych torebkach. Kluczowe jest przechowywanie ich w suchym, przewiewnym i chłodnym miejscu, przy zachowaniu temperatury na poziomie 5-10 stopni Celsiusza.

Ważne jest również, aby do każdej bulwy dołączyć kartki lub etykiety z odnotowanymi nazwami odmiany i barwami kwiatów, aby ułatwić planowanie nasadzeń na nadchodzący sezon. W okresie zimowym należy sprawdzać stan przechowywanych bulw i usuwać te gnijące, z pleśnią czy plamami.

***

1992-2022. Najlepszy czas Polski: PKN Orlen – z małej stacji CPN w międzynarodowy koncern paliwowy
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas