Klucz do bujnej hortensji bukietowej. Przestrzegaj jednego terminu

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Stożkowate kwiatostany hortensji bukietowej (Hydrangea paniculata) to częsty widok w ogrodach, obok którego trudno przejść obojętnie. Każdy doświadczony ogrodnik wie, że sekretem bujnie kwitnącego krzewu jest jeden zabieg. Umiejętne cięcie hortensji bukietowej owocuje regularnym pokrojem i obfitym obsypywaniem się kwiatami. Kiedy przycinać hortensje bukietowe? Niech wybór terminu nie pozostawia już żadnych wątpliwości.

Kiedy i jak poprawnie przycinać hortensję bukietową, by bujnie kwitła?
Kiedy i jak poprawnie przycinać hortensję bukietową, by bujnie kwitła?123RF/PICSEL

Czy cięcie hortensji bukietowej jest konieczne?

Niektórzy rezygnują całkowicie z tego zabiegu, pozwalając krzewowi rozrastać się bez ograniczeń. Trzeba jednak przyznać, że osoby te należą do ogrodniczej mniejszości. Zadając sobie pytanie: co lubi hortensja bukietowa, cięcie wydaje się jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi.

Co daje przycinanie hortensji bukietowych?

  • Jest to zabieg pielęgnacyjny, podczas którego usuwane są zaschnięte kwiatostany oraz uszkodzone, połamane i przemarznięte gałązki.
  • Cięcie zapewnia zwarty pokrój i równomierne zagęszczanie się krzewu.
  • Bardzo często hortensje bukietowe, które nie są przycinane "łysieją" w dolnej części, co w znacznym stopniu odbiera im urok.
  • Zabieg ten sprawia, że wszystkie gałęzie i pędy stają się równomiernie doświetlone, co sprzyja kondycji całej rośliny.
  • Cięcie hortensji bukietowej to także jeden z warunków otrzymania większych i liczniejszych kwiatostanów.

Potrzeba podjęcia się tego zabiegu wydaje się więc rzeczą oczywistą. Istotny jest także termin przycinania hortensji.

Hortensja bukietowa będzie spektakularnie kwitnąć, jeśli odpowiednio o nią zadbasz
Hortensja bukietowa będzie spektakularnie kwitnąć, jeśli odpowiednio o nią zadbasz123RF/PICSEL

Kiedy ciąć hortensje bukietowe?

Wybór terminu przycinania hortensji bukietowej wymaga poznania podstawowej specyfiki tej efektownej rośliny. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych, dlatego jej przycinanie zaleca się przeprowadzać wczesną wiosną. Zazwyczaj przypada to na przełom marca i kwietnia. Zaleca się uważnie obserwować aktualnie panujące warunki. Cięcie najlepiej jest wykonać, gdy ustąpi ryzyko większych mrozów, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Do pracy przystępuj w pogodny i niezbyt wilgotny dzień. Wykonanie zabiegu tuż po deszczu zwiększa prawdopodobieństwo zainfekowania krzewu chorobami grzybowymi.

Ogrodnicza instrukcja obsługi, czyli jak przycinać hortensję bukietową?

Przed rozpoczęciem zabiegu upewnij się, że masz pod ręką zdezynfekowany i naostrzony sekator. Wykonasz nim precyzyjne cięcia, bez szarpania roślinnych tkanek, co ułatwi roślinie regenerację. Sam proces przycinania hortensji nie jest skomplikowany.

Wszystkie pędy skróć na wysokość 15-20 centymetrów nad ziemią. Na starszych krzewach, które wcześniej nie były formowane, możesz wykonać cięcie odmładzające, polegające na przycięciu pędów na wysokość 30-50 centymetrów.

Czy hortensję bukietową można przycinać jesienią?

Termin ten nie jest zalecany ze względu na wspomnianą już specyfikę rośliny. Co więcej, jesienne cięcie hortensji bukietowej naraża ją na przemarzanie. O tej porze roku krzew nie zdąży zregenerować się do czasu nastania trudnych, zimowych warunków.

Jesienią ogranicz się do przycinania wyłącznie suchych kwiatostanów
Jesienią ogranicz się do przycinania wyłącznie suchych kwiatostanów123RF/PICSEL

Jesienią możesz jedynie usunąć przekwitłe kwiatostany. Cięcia dokonuj tuż pod miejscem, z którego wyrastają. Zanim zdecydujesz się na ten krok, weź pod uwagę, że suche kwiaty także pięknie prezentują się w zimowej scenerii. Przy okazji stanowią też naturalną ochronę przed siarczystym mrozem.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas