Kocia mowa ciała. Czy rozumiesz, co mówi twój kot?

Koty domowe miauczą znacznie głośniej niż ich dzicy pobratymcy. Wiedzą, że człowiek reaguje przede wszystkim na dźwięk i starają się dostosować. A czy ty potrafisz zrozumieć sygnały, które wysyła ci twój pupil?

A ty rozumiesz swojego kota?
A ty rozumiesz swojego kota?123RF/PICSEL

Koty wolałby się z nami porozumiewać za pomocą sygnałów zapachowych i mowy ciała. I o ile w tym pierwszym wypadku nie wiele da się zrobić - nasze powonienie jest znacznie słabsze niż powonienie kota, to kociej mowy ciała możemy się w znacznym stopniu nauczyć.

Koty są indywidualistami i każdy z nich ma swoja niepowtarzalna osobowość, więc aby rozumieć swojego mruczka, warto spędzać z nim jak najwięcej czasu i bacznie go obserwować.  W pełnym porozumieniu z pupilem pomoże także podstawowa wiedza o kociej biologii i kocim zachowaniu.

Kocia mowa ciała:

1.       Skóra drgająca na grzbiecie - to sygnał niezadowolenia. Jeśli głaskasz kota i czujesz, że futerko pod twoją ręką zaczyna nerwowo drgać, lepiej zostaw kota w spokoju. W przeciwnym wypadku może cię podrapać.

2.       Wylizywanie futerka - może być oznaką zakłopotania. Koty myją się zazwyczaj bardzo starannie i poświęcają na to sporo czasu. Jeśli kot ogranicza się do kilkakrotnego polizania futerka na boku, może to oznaczać, że kot chce po prostu pokryć zmieszanie.

3.       Udeptywanie - w okresie niemowlęctwa kotki udeptują sutki swojej mamy, aby pobudzić przepływ mleka. Jeśli kot "udeptuje" to z znaczy, że czuje się szczęśliwy jak u mamy. Nie należy go za to ganić, ale czasami warto podłożyć  pod łapki kocyk, który uchroni nas przed zadrapaniami

4.       Podwinięte łapki - jeśli kot siedzi z podwiniętymi łapkami może to oznaczać, że nie czuje się najlepiej

5.       Wysoko uniesiony ogon  - To przejaw kociego optymizmu i pozytywnego nastawienia do świata. Kiedy kot wybiega ci na spotkanie z wysoko uniesionym ogonem, możesz być pewien , że cieszy się na twój widok. Jak pisze Isabella Lauer, taka pozycja ogona  oznacza, że "kot nie ma problemów ze światem i sobą samym".

Więcej wskazówek dotyczącej kociej mowy ciała i kociego zachowania znajdziesz w książce Isabelli Lauer "Co mówią do nas koty".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas