Krokosz barwierski: Idealny do ogrodu

Krokosz barwierski jest jedną z tych roślin, którą rzadko można spotkać w naszych ogrodach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć jego uprawę na naszych rabatach, bo przy niewielkim nakładzie pracy odwdzięczy się bujnym i urokliwym kwitnieniem. Krokosz barwierski - ma oprócz dekoracyjnego charakteru - jeszcze kilka zalet. Dostarcza bardzo ważnego barwnika, a pozyskiwany z niego olej, to cenny suplement diety. Sprawdźmy, dlaczego warto zasiać krokosza barwierskiego i czy faktycznie jest idealny dla naszego ogrodu.

Krokosz barwierski to roślina o wielu zastosowaniach. Jego walory wychodzą poza akcent dekoracyjny
Krokosz barwierski to roślina o wielu zastosowaniach. Jego walory wychodzą poza akcent dekoracyjny123RF/PICSEL

Co trzeba wiedzieć o roślinie?

Krokosz barwierski zaliczany jest do rodziny astrowatych. Tej samej, do której należy podobna roślina, czyli aksamitka. Obaj przedstawiciele mają podobne kwiatostany, ale różni ich wysokość oraz kształt płatków. Krokosz barwierski może osiągnąć nawet 150 cm wysokości, na jego łodygach pojawiają się kolczaste liście, a na zwieńczeniu rośliny tworzą się kwiaty o cienkich i długich płatkach, które przybierają barwę pomarańczowożółtą lub czerwonopomarańczową. Co ciekawe, krokosz barwierski ma nie tylko walory ozdobne, ale także służył przez wiele lat jako roślina wyjątkowo cenna w kosmetyce, a w sztuce kulinarnej dał się poznać jako - tańszy od szafranu - barwnik spożywczy. Ostatnimi czasy szczególnie popularny staje się  - pozyskiwany z nasion - olej z krokosza barwierskiego. Choć roślina nie ma wygórowanych wymagań uprawowych, to niestety jest wyłącznie jednoroczna.

Pachnące olejki i zioła. Mają wiele zastosowańInteria.tv

Kiedy sadzić krokosza barwierskiego?

Sadzenie krokosza barwierskiego trudne nie jest i można siać nasiona bezpośrednio do gruntu. Jednak najlepiej zabrać się do tego w drugiej połowie kwietnia. Zanim zabierzemy się do wysiewu, warto wybrać dla niego najlepsze miejsce. Krokosz barwierski najlepiej rośnie na średnio żyznych glebach, ale za to słonecznych, gdyż niedobór naturalnego światła sprawia, że kwitnie i rozwija się gorzej. Jeśli zapewnimy mu optymalne warunki, to będzie rósł bez przeszkód, a jego pielęgnacja będzie niekłopotliwa. Jedyne, czego wymaga to częstego pielenia z chwastów, a także umiarkowanego podlewania w czasie suszy. Zarówno niedobór jak i nadmiar wody dla krokosza barwierskiego jest bardzo szkodliwy.

Walory zdrowotne idealnej rośliny

Krokosz barwierski służy jako naturalny barwnik, ale także jako składnik leczniczych naparów
Krokosz barwierski służy jako naturalny barwnik, ale także jako składnik leczniczych naparów123RF/PICSEL

Okazuje się, że krokosz barwierski jest nie tylko idealną rośliną do ogrodu, ale ma również ogromne zasługi we współczesnej fitoterapii. Przygotowany z kwiatów napar jest bogactwem kwercetyny, glikozydów oraz witaminy E. To sprawia, że napój spożywany regularnie pomaga na wiele dolegliwości. Piciem mikstury przyrządzonej z krokosza barwierskiego powinny zainteresować się panie, które cierpią z powodu bardzo silnych bólów miesiączkowych i towarzyszących im nieprzyjemnościom. Co więcej, mikstura jest także polecana dla osób, które na co dzień doświadczają bardzo silnego stresu i narażone są na jego niekorzystne skutki. Krokosz barwierski to także doskonały produkt, który wycisza, uspokaja, a także pomaga w przypadku bezsenności.

Olej z krokosza barwierskiego

Najcenniejszym surowcem pozyskiwanym z nasion jest olej z krokosza barwiarskiego
Najcenniejszym surowcem pozyskiwanym z nasion jest olej z krokosza barwiarskiego 123RF/PICSEL

Wspomniany już wcześniej olej z krokosza barwierskiego, który pozyskiwany jest z nasion, to jeden z najzdrowszych produktów, jakie oferuje nam matka natura. Dlaczego? Ponieważ jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają pracę układu krążenia (mogą opanować skoki ciśnienia, wzmocnić naczynia krwionośne, a także zapobiegać zawałowi czy udarowi) oraz nerwowego (pomocny na pracę mózgu, pomaga w procesach zapamiętywania i koncentracji). Dodatkowo w oleju z krokosza barwierskiego znaleźć można witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak A oraz E. Pierwsza z nich łagodzi podrażnienia występujące na skórze oraz jest korzystna dla oczu, natomiast druga (zwana "witaminą młodości") pomaga zachować na dłużej młody wygląd skóry, np. poprzez delikatne wygładzanie zmarszczek i zapobieganie tworzeniu nowych.

Nie sposób wspomnieć, że olej z krokosza barwierskiego to także doskonały sposób na pobudzenie jelit i przyspieszenie metabolizmu. Jego stosowanie może zniwelować dolegliwości żołądkowe, takie jak niestrawność czy zaparcia, a także pomóc w oczyszczeniu jelit.

Jeśli chcemy czerpać wszystko to, co najlepsze w oleju z krokosza barwierskiego, powinien być spożywany na zimno, ponieważ obróbka termiczna powoduje, iż traci swoje niezwykłe właściwości.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas