Krzewy kwitnące całe lato
Każdy posiadacz ogrodu lub działki chce stworzyć miejsce, które przepięknie wygląda latem. Dlatego dobrym pomysłem jest zasadzenie kilku niekłopotliwych roślin cieszących oko. Dlaczego? Ponieważ tanim sumptem można stworzyć oryginalną strefę dla relaksu. Jeśli chcemy wznieść nasz ogród na wyższy poziom, to warto zasadzić w nim oryginalne rośliny. Najlepszym pomysłem jest umieszczenie w nim krzewów kwitnących całe lato. Ich uprawa nie jest skomplikowana, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby je zasadzić. Poznajmy wspólnie krzewy kwitnące całe lato!
Hortensja ogrodowa
Jeśli ktoś tworzy zestawienie krzewów kwitnących przez całe lato, to hortensja ogrodowa z całą pewnością plasuje się wysoko. Naprawdę niewiele trzeba, aby bujnie się rozrosła, bowiem atrakcyjne kwiatostany mienią się różnymi odcieniami czerwieni i niebieskiego, ale także zaliczane są do krzewów kwitnących całe lato. Pierwsze kwiaty zaczynają pojawiać się już na początku czerwca, by ostatnie zaczęły zasuszać się wraz z nadchodzącą jesienią.
A co trzeba wiedzieć o uprawie hortensji ogrodowej? Przede wszystkim to, że potrzebuje miejsca o rozproszonym świetle, a także gleby wilgotnej i żyznej. Krzew kwitnący całe lato może mieć kwiaty o różnym kolorze, który zależy od tego, jak zasobna jest ziemia, w której rośnie.
Sprawdź także: Dlaczego tuje schną od środka? Jak temu przeciwdziałać?
Budleja Dawida
Budleja Dawida jeszcze nie zyskała takiej popularności, co hortensja ogrodowa, a szkoda, bo również śmiało można zaliczyć ją do krzewów kwitnących przez całe lato. Jej znakiem rozpoznawczym jest obfite kwitnienie oraz wysokość, która czasami może przekraczać nawet pięć metrów wysokości. Co trzeba wiedzieć o budlei Dawida? Jej ozdobą są atrakcyjne, przypominające kłosy kwiaty, które nie tylko cieszą nasze oczy od początków lata aż do późnej jesieni, ale swoim zapachem przyciągają owady, stąd przydomek: motyli krzew.
Budleja Dawida, jako krzew kwitnący całe lato, nie ma wyśrubowanych wymagań uprawowych. Wystarczy zapewnić jej stanowisko jasne o żyznej glebie, która nie jest przesadnie wilgotna. Podobnie jak hortensja ogrodowa, nie jest mrozoodporna, dlatego wymaga osłonięcia na zimę. Budleję Dawida trzeba co roku wiosną przycinać, aby krzew utworzył przepiękne kwiatostany o żywych kolorach.
Wiciokrzew
Jeśli szukamy krzewów kwitnących przez całe lato, to wiciokrzew jest propozycją idealną. Dlaczego? Ponieważ przez cały sezon szczelnie pokrywa się oryginalnymi kwiatami, które składają się z fantazyjnych płatków i pręcików! To podwójna korzyść, ponieważ krzew nie tylko oszałamiająco wygląda, ale także czaruje intensywnym zapachem, który jest nie tylko kojący dla ludzi, ale również przyciąga pożyteczne dla ekosystemu owady. Wiciokrzewy najlepiej rosną w miejscach, gdzie mogą się swobodnie piąć. Jednak podpory muszą być bardzo solidne, ponieważ roślina jest bardzo ekspansywna.
Wiciokrzewy są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych, ale, niestety, różnią się wymaganiami uprawowymi. Dlatego przed zakupem warto dokładnie zastanowić się nad warunkami, jakie możemy zaoferować tym oryginalnym roślinom.
Hibiskus
Hibiskus, znany również jako ketmia syryjska, to kolejny krzew kwitnący przez całe lato. Jego kwiaty, niektórym przypominające malwę, to znak rozpoznawczy tej przepięknej rośliny. Niewiele trzeba, aby hibiskus dobrze rósł w ogrodzie. Jedynie potrzebuje nawożenia w sezonie wegetacyjnym, a także podlewania w czasie intensywnych susz.
Jeśli chcemy, aby faktycznie hibiskus zaliczany był do krzewów kwitnących całe lato, czasami trzeba mu w tym pomóc. Wiosną należy go przyciąć: ale wtedy należy usunąć jedynie pędy chore oraz zdrewniałe. Czasami, kiedy ketmia nie chce tworzyć nowych kwiatostanów, trzeba również skrócić jej pędy latem. Jednak jest to ostateczność: wtedy kwitnienie zostaje zahamowane na co najmniej jeden sezon. Na szczęście, po tym czasie nowe kwiaty pojawiają się co najmniej ze zdwojoną siłą.
Polecamy także: