Kto nie może korzystać z sauny? Przeciwskazań jest kilka
O tym, że regularne wizyty w saunie mają wręcz zbawienny wpływ na organizm, wiadomo już od wieków. Nie wszyscy mają jednak świadomość, że saunowy seans to spore wyzwanie dla organizmu i może go mocno osłabić. Kto nie powinien korzystać z sauny? Przeciwskazań jest kilka!
Choć wielbiciele saunowania przekonują, że powinniśmy korzystać z tej formy relaksu przez cały rok, to nie ulega wątpliwości, że seanse w saunie cieszą się największą popularnością w sezonie zimowym. Nic dziwnego, bo przebywanie w pomieszczeniu o specjalnie podwyższonej temperaturze (nawet do 100 stopni Celsjusza) nie tylko ma szereg prozdrowotnych właściwości, ale przede wszystkim szybko i skutecznie rozgrzewa, a tego ciepła brakuje nam przecież zimą najbardziej.
Badania wykazały, że regularne korzystanie z sauny wpływa zbawiennie na zdrowie, regulując ciśnienie, poprawiając wydolność serca i ukrwienie ciała, a u mężczyzn znacznie obniżając ryzyko zawału serca i udaru. To jednak nie wszystko, bo regularne saunowanie:
- poprawia kondycję
- zwiększa wydolność układu oddechowego
- usprawnia działanie mięśni
- zmniejsza zespół opóźnionego bólu mięśniowego
- wspiera regenerację po wysiłku
- zwiększa poziom ludzkiego hormonu wzrostu u kobiet
- pomaga wydalać toksyny z organizmu
- wzmaga produkcję ciałek odpornościowych we krwi, które skutecznie zabijają wirusy i bakterie
- oczyszcza drogi oddechowe.
Mylą się jednak ci, którzy sądzą, że korzystanie z sauny pomaga spalić tłuszcz i przyspiesza metabolizm, ale badania wykazały, że wizyty w saunie mogą wspomóc dietę oraz poprawić ogólną wydolność organizmu, co ułatwia odchudzanie.
Kto nie może korzystać z sauny?
Choć przyjęło się sądzić, że z sauny powinny korzystać osoby przeziębione, by szybciej stanąć na nogi, to nie jest to niestety prawda. Sauna osłabia organizm i w skrajnych wypadkach może nawet zaostrzyć stan chorobowy. Na seanse w saunach powinny uważać również osoby z chorobami układu krwionośnego (np. z nadciśnieniem), ponieważ przebywanie w wysokich temperaturach mocno obciąża serce. Jeśli bardzo zależy im na tej formie wellness, to powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem.
Dotyczy to również osób otyłych, u których ryzyko odwodnienia w trakcie korzystania z sauny jest zdecydowanie wyższe niż u osób szczupłych. One również powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem, a podczas seansu przyjmować dużo płynów.
Wśród przeciwwskazań do korzystania z sauny wymienia się także:
- ciążę
- okres menstruacji
- epilepsję
- uzależnienie od leków, alkoholu i narkotyków
- nowotwory
- miażdżycę
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- stany pozawałowe i chorobę wieńcową
- choroby zakaźne
- niektóre schorzenia przewodu pokarmowego
- jaskrę.
Niezależnie od naszego stanu, zawsze warto przed seansem w saunie skonsultować się a lekarzem, a w trakcie zabiegu uważnie obserwować swój organizm i przerwać seans jeśli tylko poczujemy się źle.
Zobacz również: Jak przygotować włosy do wizyty w saunie?