Kwiatowa łąka zamiast trawnika, czyli ogrodowy hit
Idealny trawnik to marzenie wielu posiadaczy ogródków. Aby się pięknie prezentował, trzeba jednak poświęcić mu sporo uwagi i regularnie go pielęgnować. Ostatnio modne stało się zakładanie tzw. kwietnych łąk – pięknie się prezentują, nie wymagają wielu zabiegów, a poza tym są ogromną zaletą dla środowiska. Na czym polega ich założenie? Czy można ją wykonać w domowym ogródku? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w artykule.
Na czym polega kwietna łąka?
Kwietna łąka polega na zasadzeniu kwiatów i traw, które rosną "dziko" na polanach. Najczęściej są to rośliny trwałe i mało wymagające pod względem zasobów mineralnych, które znajdują się w podłożu. Korzyści z takiego rozwiązania jest wiele – nie musimy poświęcać wiele czasu na jej pielęgnację, są ciekawą i oryginalną ozdobą oraz są schronieniem dla wielu małych stworzeń: motyli, pszczół oraz ptaków.
Jakie rośliny nadadzą się na kwietną łąkę?
Aby stworzyć samodzielnie kwietną łąkę, nie musimy zbytnio się wysilać. W sklepach ogrodniczych i na aukcjach internetowych bez problemu znajdziemy gotowe mieszanki, które można wysiać. Składają się na nią popularne rośliny, takie jak: chaber, bławatek, mak, kąkol, rumianek, złocień, kozibród zwyczajny, krwawnik pospolity, itd. Oczywiście możemy przygotować sobie sami nasiona, które wysiejemy we własnym ogródku, jednak ich zbiór jest czasochłonny.
Czy w każdym ogródku wyrośnie piękna łąka?
Tak jak każde rośliny, kwietne łąki również mają swoje wymagania; na szczęście nie są one wygórowane. Najważniejszym czynnikiem, który gwarantuje bujny jej wzrost jest duże nasłonecznienie. Gleba nie powinna też być bardzo żyzna, ponieważ w przeciwnym przypadku trawy mogą zagłuszyć swoimi rozmiarami inne, bardziej dekoracyjne okazy kwiatów.
Kiedy i jak przygotować podłoże na łąkę?
Łąka kwietna powinna być zakładana wiosną (kwiecień i maj) oraz jesienią (listopad). Można pokusić się o rozpoczęcie działań latem, jednak wtedy trzeba zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Jeśli zdecydowaliśmy się na założenie łąki, w pierwszej kolejności powinno się usunąć dotychczasową roślinność oraz przekopać dokładnie glebę. Po kilkunastu dniach w ziemi pojawią się pierwsze chwasty, które trzeba usunąć mechanicznie albo chemicznie. Warunkiem fakultatywnym jest wzbogacenie podłoża niewielką ilością ziemi ogrodowej bądź gliny. W tak przygotowanych warunkach można wysiewać ziarna: pamiętajmy, aby ich nie przykrywać warstwą ziemi, tylko pozostawić na powierzchni i ją delikatnie przygnieść (np. walcem). W ten sposób zapewnimy prawidłowy wzrost roślin.
Jak pielęgnować kwietną łąkę?
Kwietna łąka nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, jeśli rośliny dobrze zakorzeniły się w podłożu. Nie trzeba jej podlewać, ani nawozić. Jedyną wymaganą czynnością jest jej koszenie, które należy przeprowadzić w czerwcu i pozostawić rośliny na wysokości ok. 10 cm. Warto też pozostawić pokos przez kilka dni, by nasiona wpadły do gleby – dzięki tej sztuczce nie trzeba będzie dosadzać okazów w następnym roku.
Co zrobić z łąką kwietną po przekwitnięciu?
Rośliny znajdujące się na kwietnej łące przekwitają najczęściej z końcem lata. Jednak zaleca się, by nie kosić od razu całości, tylko poczekać pewien czas. Choć nie są one aż tak atrakcyjne i zachwycające, jak wiosną i latem, warto je zostawić. Nasiona, które opadną na glebę, mogą w następnym sezonie zakwitnąć – wtedy nie trzeba będzie dosiewać ich w wiosną.