Kwiaty balkonowe, których nie lubią mszyce. Naturalny sposób na szkodniki

Co na mszyce działa najlepiej? Ogrodnicy testują najróżniejsze sposoby radzenia sobie z tymi wszędobylskimi intruzami. Od chemicznych oprysków aż do naturalnych metod, które niejednokrotnie skupiają się na wykorzystaniu nieoczywistych produktów z domowych zapasów. Chcesz ustrzec się przed plagą mszyc na balkonie? Zapoznaj się z listą roślin, za którymi szkodniki nie przepadają. Nie tylko zniechęcą je do wizyty, ale także w kapitalny sposób ozdobią przestrzeń. Przyjemne z pożytecznym!

Rośliny na balkon, które odstraszą mszyce - poznaj naszą listę
Rośliny na balkon, które odstraszą mszyce - poznaj naszą listę123RF/PICSEL

Mały rozmiar, ale duży problem. Dlaczego mszyce są groźne?

Mszyce uważane są raczej za mało wybredne owady. Chętnie żerują zarówno na roślinach doniczkowych, jak i ogrodowych. Nie mają oporów przed zaatakowaniem kwiatów, które z troską pielęgnujemy na balkonach i tarasach. Ich działalność jest szczególnie niebezpieczna dla młodych i delikatnych pędów, lecz celem ataku mszyc stają się również starsze liście i kwiaty.

Mszyce wysysają sok z komórek roślinnych, przez co dochodzi do uszkodzenia pąków kwiatowych, deformacji liści, a w końcu zamierania całej rośliny. Trzeba wspomnieć również o tym, że w miejscu ich bytowania zauważyć można kleistą spadź, która ogranicza możliwość przeprowadzenia fotosyntezy, a dodatkowo jest pożywką dla mrówek. Brak reakcji na obecność mszyc może więc skończyć się plagą kolejnego intruza na balkonie. Z racji tego, że lepiej zapobiegać niż leczyć, przygotowaliśmy listę roślin, które uchronią nas przed mszycami.

Aromatyczna lawenda kontra mszyce

Lawenda nam może kojarzyć się z sielskim widokiem prowansalskich pół oraz przyjemnym aromatem, który działa kojąco na skołatane nerwy. Mszyce mają na ten temat inne zdanie. Drobne, ale za to bardzo dekoracyjne kwiaty lawendy wydzielają zapach, który z jednej strony dezorientuje i odstrasza mszyce, a z drugiej przyciąga pożyteczne owady, które są ich naturalnymi wrogami. W tej kategorii przodują biedronki.

Jak pozbyć się mszyc z balkonu przy pomocy aksamitki?

Dekoracyjne aksamitki są kwiatami łatwymi w uprawie i mało wymagającymi, co zapewne jest dużym plusem dla początkujących ogrodników. Jej charakterystyczny zapach działa drażniąco na mszyce, ale również na komary. Warto więc znaleźć dla niej miejsce na balkonie, zwłaszcza jeśli lubisz spędzać na nim czas popołudniu i wieczorem.

Ciekawym zastosowaniem rośliny jest możliwość przygotowania naparu z aksamitek na mszyce, jeśli już zauważysz ich obecność. Wystarczy, że kwiaty (możesz wykorzystać te, które już przekwitły) zalejesz gorącą wodą i odstawisz na trzy dni. Następnie odcedź i płyn przelej do butelki z atomizerem. Spryskuj rośliny zaatakowane przez mszyce, a szybko pozbędziesz się problemu.

Przydatne właściwości nasturcji i nagietka

Te dwa ozdobne gatunki można umieścić w kategorii roślin, które posłużą jako specyficzna pułapka na mszyce. Ich zapach wabi szkodniki, co sprawia, że masowo je atakują. Brzmi mało zachęcająco? Dzięki nim odwrócimy uwagę od innych kwiatów i roślin uprawnych, które zazwyczaj stają się łakomym kąskiem dla intruzów. Ponadto dzięki zebraniu mszyc na jednej czy dwóch roślinach łatwiej będzie je wytępić.

Zioła dla ochrony balkonów przed mszycami

Pomysłów na umieszczenie ziół na balkonie nie brakuje
Pomysłów na umieszczenie ziół na balkonie nie brakuje123RF/PICSEL

Być może nie zaliczają się do typowych kwiatów ozdobnych, jakie zwykle umieszcza się na balkonach, ale warto wziąć pod uwagę wygospodarowanie odrobiny miejsca dla aromatycznych ziół. Przydadzą się nie tylko w kuchni! Część z nich cechuje się zapachem, który stanie się naturalną barierą chroniącą inne rośliny przed mszycami. Zaliczają się do nich:

  • mięta,
  • cząber,
  • bylica piołun,
  • szałwia,
  • tymianek.

Jak widać, chęć odstraszenia mszyc może wiązać się z tym, że nasz balkon będzie barwny i różnorodny. Czemu więc nie skorzystać z roślinnego potencjału? Do dzieła!

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas