Ocet na mszyce: Jak stosować?

Jeśli ktoś robi listę najbardziej nieznośnych szkodników plądrujących nasze ogrody, działki i domowe hodowle roślin, to mszyce będą na pewno plasowały się w czołówce. To właśnie te małe pluskwiaki bez litości żerują na naszych roślinach, wysysając sok komórkowy, a także roznoszą choroby grzybowe, które niechybnie prowadzą do śmierci naszej flory. Co więcej, nie zadowalają się tylko jednym upatrzonym okazem, tylko ochoczo przenoszą się na inne, więc horda mszyc w krótkim czasie może opanować cały ogród. Czy jesteśmy w takim razie bezsilni? Nie, bo istnieje wiele sposobów walki z mszycami. Jedną z nich jest oprysk z octu: tani, łatwy w aplikacji a także - w opinii znawców - skuteczny. Jak działa oprysk z octu na mszyce? Przekonajmy się.

Mszyce w mig mogą opanować nasze uprawy. A pożyteczne mrówki im w tym pomagają
Mszyce w mig mogą opanować nasze uprawy. A pożyteczne mrówki im w tym pomagają123RF/PICSEL

Powstrzymaj hordę mszyc

Niewiele trzeba, aby mszyce opanowały nasz ogród. Te niewielkie owady zaliczane do rodziny pluskwiaków masowo pojawiają się na łodygach oraz liściach naszych upraw i jakby nigdy nic niszczą je w zastraszającym tempie. Co więcej, kolaborują z mrówkami! Choć te ostatnie zaliczane są do pożytecznych stworzeń, to szkodniki są im bardzo potrzebne, dlatego że wydzielą spadź, które mrówkom jest niezbędna. Dlatego często te oba gatunki żyją w symbiozie i wspierają się tak, by ograniczyć w pobliżu żerowania szkodników naturalnych przeciwników mszyc. 

Jeśli zauważyliśmy kolonię mszyc, to trzeba działać zdecydowanie, bo owady nie zadowolą się wyłącznie jedną rośliną, ale ochoczo przeniosą się też i na inne. W wypadku, gdy za późno zareagujemy, tylko sami sobie możemy być winni, że zostaniemy ogród w opłakanym stanie.

Łatwy i pachnący sposób na mszyceInteria.tv

Co na mszyce?

Co zrobić, kiedy zauważyliśmy mszyce? Wiele osób sięga po środki dostępne w sklepach ogrodniczych. Ale jeśli chcemy utrzymać nasze grządki i rabaty w modnym duchu "eko", to trzeba sięgnąć po domowe środki na mszyce. Do nich zalicza się oprysk z sody, drożdży i mleka, ale tuż obok tego trio jest ocet. To właśnie ten naturalny środek konserwujący pomoże ograniczyć hordę mszyc, które bezlitośnie niszczą nasze rośliny. Dlaczego właśnie ocet? Sprawdźmy.

Ocet na mszyce!

O occie napisano i powiedziano już wiele, bo to uniwersalny produkt spożywczy, który ma tyle zastosowań, że trudno zliczyć je wszystkie na palcach. To niezastąpiony środek usuwający kamień, naturalna ciecz dezynfekująca, a także pogromca pleśni. Nie wolno zapominać, że ocet to także znany artefakt w kulinariach: bez niego nie wyjdą nasze domowe przetwory, a także może on uratować blady barszcz. Jeśli chcemy popisać się swoimi domowymi wyrobami wykonanymi z własnoręcznie uprawianych plonów, to trzeba się pozbyć za pomocą octu mszyc. Wystarczy oprysk.

Jak wykonać oprysk na mszyce? Wystarczy wymieszać ze sobą 100 ml octu oraz litr wody (proporcja 1:10). Uwaga: trzeba wlać ocet do wody, nigdy w odwrotnej kolejności! Całość należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i spryskiwać dokładnie rośliny. Jak często? Jeśli kolonia mszyc jest pokaźna, to trzeba robić to nawet codziennie.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas