Kwiaty cebulowe: Jakie i jak sadzić we wrześniu?
Jesień to nie tylko czas porządków w ogrodzie i przygotowania do zimy. To także bardzo dobry okres, aby posadzić kwiaty cebulowe. Jedne z nich zakwitną dopiero w przyszłym roku, ale są też gatunki, które włożone do gleby we wrześniu, jeszcze tej samej jesieni ozdobią ogród pięknymi kolorami. Dlatego warto wiedzieć, jakie kwiaty sadzić we wrześniu i jak to robić prawidłowo?
Jakie kwiaty sadzić we wrześniu?
Jesień to właściwy czas na zasadzenie roślin cebulowych, które będą cieszyć oko wczesną wiosną lub jeszcze w tym sezonie. Jakie kwiaty sadzić we wrześniu? W tym czasie warto zakopać w ziemi wczesne odmiany lilii, tulipany, narcyzy, szafirki, szachownice, przebiśniegi, zawilce, irysy cebulowe, kamasje, puszkinie, ranniki, iksje i iksjoliriony. Zimowity jesienne zasadzone we wrześniu jeszcze tej jesieni ozdobią ogród kwiatami.
Jak wybrać zdrowe cebule?
Wybór odpowiedniej cebuli, jest bardzo ważny, bowiem to od niej zależy dorodność roślin oraz odporność na zimno i choroby. Osoby, które planują kupić kwiaty cebulowe, powinny zwrócić uwagę na wielkość bulwy, jej barwę oraz twardość.
Cebulki nie mogą być zbyt wysuszone, ani zgniłe. Kwiatowe bulwy można oceniać w podobny sposób, jak warzywo używane w kuchni. Łuski cebuli powinny być suche, ale nie wysuszone na wiór, bo może to świadczyć, że bulwa jest martwa. Cebulka powinna być twarda i jędrna w dotyku. Jeśli jest ona miękka, może to świadczyć o procesach gnilnych - z takiej bulwy nie wyrosną kwiaty. Warto zwrócić też uwagę na piętkę. Jeśli cebulka jej nie wykształciła, jeśli jest ona wilgotna i miękka lub nie wygląda zdrowo - taką bulwę najlepiej zostawić w sklepie, bo prawdopodobieństwo, że wyrosną z niej rośliny jest niewielkie. Cebula nie powinna być też nadgryziona czy uszkodzona, bo zmniejsza to szanse, że wykiełkuje.
Wybierając cebulki warto uważnie przyjrzeć się ich barwie. Jeśli na łupinie dostrzegalne są plamy, może to świadczyć o chorobie grzybowej, dlatego takie bulwy lepiej pozostawić w sklepie.
Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę jest rozmiar. Im większa cebulka, tym dorodniejsze i silniejsze rośliny z niej wyrosną.
Jak zabezpieczyć cebulki przed chorobami i szkodnikami?
Nie jest tajemnicą, że rośliny cebulowe są łakomym kąskiem dla nornic i turkuci podjadków. Aby zabezpieczyć je przed tymi szkodnikami warto zainwestować w specjalne osłonki. Należy włożyć w nie bulwę przed wsadzeniem jej w ziemię. W sklepach dostępne są zarówno koszyki zabezpieczające cebulki przed nornicami, jak i osłonki chroniące przed turkuciami.
Warto wybrać do wiosennego ogrodu także szachownicę cesarską (wrzesień to ostatni dzwonek na jej posadzenie), to nie tylko ciekawy i piękny kwiat, ale także skuteczny sposób na odstraszanie kretów, nornic i turkuci podjadków z ogrodu. Korona cesarska wydziela zapach, którego wyjątkowo nie lubią amatorzy cebulek.
Na drodze do wspaniałego, kwitnącego wiosną ogrodu mogą stanąć choroby grzybowe lub bakteryjne. Aby ich uniknąć warto zaprawić cebulki przed ich wsadzeniem do gruntu. Do zabezpieczenia roślin cebulowych przed chorobami można wykorzystać: nadmanganian potasu, wywar z czosnku lub rumianku, puder dla dzieci, popiół drzewny czy silny środek do czyszczenia toalet.
Kwiaty cebulowe: Domowe sposoby zabezpieczenia przed chorobami
Jest wiele domowych sposobów zabezpieczania roślin cebulowych przed chorobami. Wśród nich dużą popularnością cieszy się kąpiel w nadmanganianie potasu. Środek ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne - od lat stosowana jest do dezynfekcji ran. Warto wykorzystać jego właściwości do zabezpieczenia cebulek przed chorobami. W tym celu należy rozpuścić w litrze wody około 0,3 grama nadmanganianu potasu i zanurzyć cebulki w roztworze na około 30 minut.
Innym sposobem wykorzystywanym do zaprawiania cebul jest wywar z czosnku. W tym celu należy drobno posiekać lub zetrzeć na tarce czosnek, wrzucić go do słoika i zalać ciepłą wodą. Zamknąć słoik i kilka razy potrząsnąć energicznie. Następnie trzeba wrzucić cebulki na 30 minut. Po upływie tego czasu wyjąć je na dziesięć minut i ponownie włożyć na kolejne pół godziny.
Naturalne sposoby zaprawiania roślin cebulowych wykorzystują też napar z rumianku. Środek można przygotować zalewając 15 gramów kwiatów rumianku litrem wrzątku. Gdy napar ostygnie należy zanurzyć w nim na trzydzieści minut cebulki.
Naturalną zaprawą do cebulek jest też popiół drzewny. Zawiera on dużo potasu, fosforu, wapnia i innych mikroelementów, dlatego bywa też wykorzystywany jako nawóz. Zaprawę z popiołu drzewnego można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy polega na wsypaniu resztek po spalaniu drewna do dołków, w których sadzone będą rośliny. Drugi zakłada zmieszanie popiołu z wodą, tak by powstała gęsta zawiesina, a następnie zamoczenie w niej cebulek tuż przed wsadzeniem do gruntu.
Inna forma domowej suchej zaprawy to puder dla dzieci. Obsypywanie nim cebulek i wsypanie odrobiny do wykopu przed włożeniem bulwy, ma zabezpieczyć ją przed chorobami grzybicznymi.
Najbardziej kontrowersyjny sposób zaprawiania roślin cebulowych to moczenie ich w kąpieli złożonej z łyżki silnego środka do czyszczenia toalet oraz dziesięciu litrów wody. Cebule należy zamoczyć na dziesięć minut, po czym wyjąć i dokładnie opłukać czystą wodą.
Kwiaty cebulowe: Jak przygotować glebę?
Podłoże pod rośliny cebulowe nie wymaga specjalnych przygotowań. Jedynie w przypadku piaszczystych gleb warto wymieszać je z kompostem. Natomiast ciężkie i gliniaste podłoże może wymagać drenażu w postaci żwiru lub gruboziarnistego piasku, aby zabezpieczyć cebule przed gniciem.
Jak sadzić rośliny cebulowe w jesieni?
Sam proces sadzenia roślin cebulowych w jesieni nie różni się od praktyki wiosennej. Należy wybrać miejsce, które odpowiada danemu gatunkowi, następnie wykopać dołek trzy raz głębszy niż wysokość rośliny. Jeśli bulwa ma pięć centymetrów wysokości - dołek powinien mieć 15 centymetrów głębokości. Wyjątkiem są ciężkie gleby, gdzie zaleca się otwory dwa razy głębsze niż wysokość cebulek. Następnie należy włożyć zaprawione bulwy (jeśli w ogrodzie szaleją nornice lub turkucie, zabezpieczyć je specjalnymi pojemnikami), przysypać ziemią i pod żadnym pozorem nie ugniatać gleby! Na koniec należy uzbroić się w cierpliwość, bo efekty pracy będą widoczne dopiero wiosną, gdy ogród pokryją różnobarwne kwiaty.
Dowiedz się: