Kwitnąć zaczyna już w marcu. Roślina, której pozazdrości ci sąsiad
Oprac.: Katarzyna Adamczak
Wilczełyko, wrzosiec, forsycja — to popularne krzewy kwitnące wczesną wiosną. Twoja kolekcja marcowych dekoracji ogrodu, nie musi się jednak na nich kończyć. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego, czego nie ma twój sąsiad na swojej działce, warto zainteresować się skimią japońską.
Jak wygląda skimia japońska?
Skimia japońska to krzew ozdobny kwitnący wczesną wiosną, który przywędrował do Europy z Dalekiego Wschodu. Jej charakterystyczne skórzaste i błyszczące liście pozostają zielone również zimą. Jednak to wiosna i lato są okresami, kiedy skimia japońska pokazuje pełną krasę. Kremowobiałe kwiatostany pojawiają się już w marcu i aż do maja zdobią krzew.
Drobne kwiaty zebrane w grona na tle zieleni skórzanych liści prezentują się uroczo i nadają roślinie wiosennej lekkości. Po przekwitnięciu skimia zawiązuje owoce, które mają postać jaskrawoczerwonych jagód. Czerwone owoce niczym droga biżuteria zdobią krzew - oto elegancja dojrzałego lata. Zaś jesienią zawiązują się pąki, z których latem rozwiną się kremowobiałe kwiaty. Skimia japońska będzie ci przypominać, że jesień nie musi oznaczać końca, może być początkiem czegoś nowego.
Zobacz również: Może kwitnąć nawet przez cały rok. Roślinę nazywa się "złotą świecą"
Skimia japońska: Uprawa
Krzewy kwitnące wczesną wiosną przypominają nam, że natura budzi się do życia i pięknie zdobią ogród. Skimia japońska nie jest pod tym względem wyjątkiem, jednak uczciwie trzeba przyznać, że jest to ogrodowe wyzwanie, bo roślina potrzebuje opieki i jest wrażliwa na mróz. Przypisano ją do strefy mrozoodporności 7A. To oznacza, że temperatura minimalna, jaką może znieść to - 17,8 stopnia Celsjusza, zatem warunki na południowych i wschodnich krańcach Polski są dla niej zbyt trudne.
Jest na to jednak sposób — skimia japońska może być uprawiana w donicach. Będzie wówczas zdobić nie tylko ogród, ale także balkon czy taras. Niska tolerancja na mróz sprawia, że zaleca się okrywanie krzewu na zimę agrowłókniną. Jeśli o tej porze roku nie spadnie śnieg, wówczas trzeba pamiętać o podlewaniu rośliny, podobnie w upalne i bezdeszowe lato.
Zobacz również: Gwiazdy wiosennego ogrodu. Te gatunki zakwitają najszybciej i zachęcają swym pięknem
Skimia japońska: Sadzenie
Kiedy sadzić skimię japońską? W sklepach sprzedawana jest w doniczkach, więc w zasadzie przez cały okres wegetacji można ją umieścić w ogrodzie. Jednak najlepiej ukorzenia się i zimuje zasadzona na przełomie marca i kwietnia lub września i października.
Skimia japońska preferuję kwaśną glebę. Krzew jest doskonałym wyborem dla osób, które szukają roślin do cienia. Planując stanowisko należy zadbać, by docierało do niej jedynie rozproszone światło, roślina nie lubi kąpieli słonecznych.
Skimię sadzimy na głębokości około 50 - 60 centymetrów i obficie podlewamy. Pod żadnym pozorem nie należy ugniatać czy udeptywać ziemi po posadzeniu, bo źle wpływa to na jej delikatne korzenie.
Skimia japońska uzupełni twoją kolekcję krzewów kwitnących wczesną wiosną i będzie ciekawą odmianą od powszechnie uprawianych wiosennych roślin.